Näkyis Venenetin keskustelut siirtyneen Laituriparlamentti.fi-osoitteeseen. Näyttää vielä toistaseksi aika hiljaselta, mutta ehkä se siitä vilkastuu. Ihan hyvä jos onnistuvat pitämään asiallisena keskustelut.
uusi keskustelupalsta
jopo1
30440
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Onnistuu vain jos kirjautuminen vaaditaan ja moderaattorit ovat aktiivisia.
"Ihan hyvä jos onnistuvat pitämään asiallisena keskustelut. "
Jos on nimimerkit, profiloijien työ on helpompaa ja nopeasti keskustelu muuttuu asiattomaksi.
Näyttää olevan Otavamedia Oy:n sivusto.
Kaikki kaupallistuu.
Nähtävästi pitää olla kirjautunut ennen kirjoittamista. Se on hyvä se, menee muuten loanheitksi tosi nopeesti.
Laituriparlamentti on tosiaan Otavamedian saitti, jolla minä toimin pyörittäjänä. Tarkoituksena on saada aikaiseksi aktiivinen ja ystävällishenkinen, tarkasti moderoitu keskustelupalsta veneilijöille. Sellaista mielestäni on kaivattu.
Pohjana on Venenetin vanha palsta, mutta kaikkien keskustelijoiden pitää rekisteröityä kirjoittamista varten. Uusia keskusteluja ei ole vielä paljon, mutta toivottavasti päästään vähitellen kunnolla vauhtiin.
Vastaan mielelläni kysymyksiin palstasta osoitteessa laituriparlamentti.fi
Tapani Mylly
laituriparlamentti.fi
myllymedia.fi
Miksi pyörität omalla nimelläsi Otavamedian sivustoa?
Tämä on aika hämärää.
Miksi sivuston kaupallinen omistaja on häivytetty?
Onko tarkoituksena luoda mielikuva riippumatomasta veneilijäjoukosta, jotka ova perustaneet oman sivuston?
Samaa ihmettelen minäkin? Mikä on "ylläpitäjän" eli bulvaanin motiivi tässä???
Olisiko kenties vaikka töissä siellä? Ihan viran puolesta? Ihanaa kun tuo tinapipo kiristää eikö vaan?
Myllymedia=otavamedia???
En näe järjestelyssä mitään outoa. Ottamatta kantaa juuri tähän Laituriparlamentti-sivuun, niin esim. rahoitus tai tietoliikenneyhteydet, tietokoneet sun muut voi tulla lehdeltä ja foorumin tekninen ylläpito taas toiselta osapuolelta. Näitä vastaavia virityksiä on Otavamedialla muitakin. Esim. iso tietotekniikkasivusto Muropaketti, jonka omistaa Otavamedia, mutta sisällöstä vastaa harrastelijoiden perustama IO-Media.
Toivottavasti palsta ottaa tuulta purjeisiin. Moderoidulle keskustelufoorumille on ollut suorastaan jodl... eikun huutava tarve.
"Toivottavasti palsta ottaa tuulta purjeisiin. Moderoidulle keskustelufoorumille on ollut suorastaan jodl... eikun huutava tarve. "
Koska utvihtuilijoiden pikku päät eivät kestä pienintäkään faktaa, esim purjeveneen nopeuden tärkeys matkanteossa.
http://www.youtube.com/watch?v=xmn4QsNDMZw
Olet osittain oikeassa siinä että nopeus on tärkeää. Mutta se on tärkeää vain kilpailussa ja silloinkin vain jos haluaa voittaa. Kaikkia ei kilpaileminen kiinnosta ja sinun pitäisi pystyä kunniottamaan myös heidän näkemyksiään.
"Kaikkia ei kilpaileminen kiinnosta ja sinun pitäisi pystyä kunniottamaan myös heidän näkemyksiään"
Ketään ei kiinnosta saada hyvää satamapaikkaa, joka on mennyt koska tulee 10 min myöhemmin satamaan. Ketään ei kiinnosta päästä mahdollisimman nopeasti rantaan pitkää matkaa tehdessä.
Tosilla riittää taidot ja valmiudet myös vaihtoehtoisten satamapaikkojen valintaan - toisin kuin kontrollifriikeillä sekopäillä... tosin sinun kohdallasi ongelma taitaa olla ohi kun et vesille pääse muutenkaan?
Tuttua suomi24 menoa joka palstalla , faktan loputtua alkaa roskan kirjoitus.
Pahinta pa**aa jodl... siis kirjoittavat älähtävät aina ja heti, kun kuulevat sanan moderointi.
Jos itse erehdyn provosoitumaan liikaa typeryyksistä, moderoitakoon minunkin tekstini.
Oletko huomannut että tuo itsesi toistaminen väsyttää jo muita palstalaisia. Hanki nyt hyvä ihminen muutakin sanottavaa.
Huovisen "Lampaansyöjissä" esiteltiin ideana firman nimeksi "Saimaan Jodlaava Anus". Meillä on täällä "suoli24:n jodlaava anus".
Minun motiivini palstan pyörittämiseen on se, että haluan itse tuollaisen palstan Suomeen. Ja tietysti saan Otavamedialta rahaa ;-)
Otavemediaa ei ole muuten mitenkään tietoisesti tuolta häivytetty, täytyykin miettiä pitäisikö saitin omistaja laittaa jonnekin selvästi esille. Tätä tehdään ihan avoimin kortein, hiukan bisneksenä, mutta enemmän omasta halusta saada hyvä keskustelupalsta.
Saat Otavamedialta rahaa siitä että pyörität paskanjauhantaa netissä!?!?!?!?
Ei ihme jos sillä kiskalla menee huonosti...
Mikä on Otavamedian ansaitaperiaate palstan kanssa?
Suomi24 pyörii sillä, että näytetään mainoksia, mutta millä Otavamedia Oy tekee rahaa?
Käytetäänkö asiakastietoja mainontaan?
Myllymedia on mainostoimisto, mikä on Otavamedian ja Myllymedian suhde?
Kumpi vastaa henkilötietorekisteristä ja sen käytöstä?
Mitäs se sulle kuuluu ??
Niin just! Turpa kiinni nyt ja avointa keskustelua käymään!!!
Kontrollifriikki iski jälleen :D
Se kuuluu mulle juuri sen verran, että mä haluan tietää mihin rekisteriin ja mihin käyttöön annan yhteytietoni.
Kysymykset ovat ihan normaaleja eikä millään rehellisellä yrityksellä ole mitään syytä salata niitä. Henkilörekisteri ja yksityisyydensuoja ovat ainakin minulle tärkeitä asioita ja vaikuttaa todella hämärältä, jos niistä ei anneta tietoja.
Mutta voisihan käyttehdoissa lukea vaikka:
"Käytämme kolmannen osapuolen mainosyrityksiä mainosten näyttämiseen verkkosivuston vierailijoille. Nämä yritykset saattavat käyttää käynneistäsi tässä ja muissa verkkosivustoissa saatuja tietoja (ei kuitenkaan nimeä, osoitetta, sähköpostiosoitetta tai puhelinnumeroa) voidakseen näyttää sinua kiinnostavien tuotteiden ja palveluiden mainoksia."
Kävin rekkautumassa ao. palveluun. Siellä täytyy hyväksyä käyttöehdot:
"Tutustu Laituriparlamentti.fi- verkkopalvelun käyttöehtoihin: http://venelehti.fi/palvelut/kayttoehdot/kayttoehdot"
En jaksanut lukea, mutta tuolta löytynee vastaus rekisteritietoja koskeviin kysymyksiin.
Taidatkin ITSE olla tämän palstan pahin kontrollifriikki !! Parempi kun pitäisit sen turpasi kiinnii !
Ei edelleenkään kuulu sulle, pätkän vertaa, vaikka ehkä niin kuvitteletkin.
Otavamedialla töissä selvästikin?
Selvästi hämärähommia, kun Tapani Mylly ei vastaa ja joku tollo huutelee ettei saa kysellä.
Onko tämä joku liivijengi, kun asiakaspalvelu on niin perseestä?
Heh, mulla on onneksi muitakin töitä kuin kommentoida täällä, siitä pieni viive. Pahoittelut.
Käyttäjäehdoissa lukee:
"8. Henkilötiedot
Asiakkaan tulee antaa Otavamedialle palvelun käytön edellyttämät tarpeelliset henkilö- ja muut tiedot. Asiakas on velvollinen ilmoittamaan tietojen muutoksista Otavamedialle.
Otavamedialla on oikeus käsitellä asiakkaan henkilötietoja henkilötietolain ja muun lainsäädännön mukaisesti sekä rekisteriselosteessa (http://www.otavamedia.fi/tietosuoja) tarkemmin kuvatuin tavoin.
Asiakkaan tiedot tallennetaan Otavamedian asiakasrekisteriin. Otavamedia ei luovuta asiakkaan tietoja konsernin ulkopuolisille tahoille. Asiakkaalla on lainmukainen oikeus kieltää henkilötietojensa käsittely suoramainontaa, etämyyntiä tai muuta suoramarkkinointia varten.
Otavamedialla on oikeus lähettää asiakkaalle suoramarkkinointia sähköpostilla ja tekstiviestinä, mikäli asiakas on rekisteröityessään antanut tähän suostumuksensa."
Otavamedian ansaintalogiikasta sun täytyy kysyä Otavamediasta, siihen minä en ota kantaa.
Otavamedian ja Myllymedian (mun toiminimi kun teen freelance-toimittajan jne. hommia) suhde on se, että Otavamedia maksaa Myllymedialle tuon foorumin moderoinnista ja pyörittämisestä. Olen tehnyt Otavamedian kanssa yhteistyötä jo aika pitkään, kirjoittanut Vene-lehteen ja nyttemmin myös nettivene.comiin
Liivitkin mulla on, tosin vain yhdet harmaat villakankaiset. Käytän niitä kylmällä kelillä puvun alla. ;-)