Miten tuollaiseen vanhaan (70-luvulta?) moottoriin vaihdetaan vaihteistoöljy, kun siinä ei ole kuin yksi öljyruuvi? Ei siis sellaista ylempänä olevaa määrän tarkistusruuvia ollenkaan.
Volvo penta 39 vaihteistoöljyn vaihto
13
2541
Vastaukset
- astuntnro1
Hei, olet valinnut luotettavan ja varmatoimisen hienon moottorin.
Tuohon vaihdetaan niin et avaa alatulppa ja laske vedensekainen vanha
kuraöljy pois. Aseta uusi bilteman öljy, avaa korkki ja aseta kannu lattialle.
Ota pensaletku irti tankist. Ota pensaliittimet irti letkuist päist.
Paina letkun toinen pää ruuvinreikää vasten ja toinen pää öljypurkkiin imemään.
Nyt pumppaa pensanännistä kiivaasti öljyä perään. Kun pullo on tyhjä niin
ota letku perän päästä irti ja kiivaasti ruuvaa roppu kiinni.
Sit ei muuta ko letkut ja releet tankkiin pumppaa nännistä pensaa koneeseen.
Ja käyntiin ja paanalle! Muista juoruvesi!- Liro
Paljonko sitä öljyä sinne pitää laittaa? Eikö se ole sama kääntää moottori ylösalaisin ja kaataa se öljy siitä alatulpan reiästä sisälle?
- mmm eee
tulppa auki ja valuttaa johonkin kippoon. Uudet tilalle ja tulppa kiinni. Miten näin yksinkertaisestta saa vaikean ?
- Erikoinen poju
Männäntappipoika se jakaa päivästä päivään "neuvojaan" täällä. Sitä niin nyt naurattaa "nänni"sana. Se ei enää hitsaa männäntappeja kiertokankiin kiinni.
- reikä umpeen.
Laske vanhat pois, aseta kone kyljelleen (täyttöreikä ylöspäin) valuta suppiloa pitkin sama määrä tai parilusikallista enemmän reijästä sisään ja ruuvaa tulppa kiinni, mutta älä riko kierteitä.
Voi olla että kun täytät reikää myöten, on määrä oikea, ellei sitten ala menemään paljoa 2 dl enempää .
- liitin
Terve,
Itsellä on archimedes penta 39, Sama kone mitä tuo volvo . Itsekkin ihmettelin kun ekan kerran vaihdoin peräölyjä myllyyn. Sitten valutin vanhat pois ja kone kylelleen ja uudet sisään , hyvin toimii. Tänään kävin uistelemassa arkimedeksellä . Loisto kone! - Jos kyljeltään
pumppaa niin ilma ei nouse ylös ja näin ollen öljykammio ei ilmastu.
Peräöljy pumpataan aina alhaalta ylös että ilma poistuu sammiosta.
Muuten tiedossa on öljynsyötön häiriöitä ja ennenaikainen kuluminen
laakeriston ja tefojen osalta. Asiasta kolmanteen, eli hyvän valinnan oot tehny.
Meillä on pennan kone jo kolmannen sukupolven käytössä eikä loppua näy.- vatsavaivoja
Jos ei kyljellään, niin vatsallaanko vai selälläänkö ??
Yleensä täyttöreikä on toisessa kyljessä, joten olen kääntänyt koneen sillai, että reikä on ylöspäin, oli muuten paljon helpompi laittaa öljy sisään siinä asennossa, yritin kyllä ensin reikä alaspäin, mutta loppui öljyt kesken, joten hain lisää ja vaihdoin systeemiä.
- liitin
Kun kone oli kyljellään, laitoin öljyä odotin että sisältä tuli ilma kupla ja öljy pinta laski jne jatkoin niin pitkään kunnes ilma kuplia ei tullut ja säiliö oli täynnä. Luulen että ilmaa ei paljoa sinne jäänyt. kyllä loisto kone on, tänään kävin vähän vetämässä uistinta ja illalla uudestaan!
- Liro
Mites vahvaa bensaa tuossa pitäis käyttää? Laitoin 2.5 % moottorisahan bensaa, kaasari meinaa välillä tulvia, ilmeisesti neula juuttuu auki asentoon. Auttaisikohan enempi öljy bensan seassa?
- vm 41
Auttaa auttaa !! Hyttysparvi pysyy hyvin sopivalla etäisyydellä, samoin muut veneilijät.
Eikä se nyt ainakaan konetta riko, niin kuin vähentäminen.
- liitin
Ite oon käyttäny 1,5 % seosta. Hyvin toimii eikä edes keitä. Liikä öljyn käyttö lisää ongelmia.
- Anonyymi
Konehan lienee vesijäähdytteinen, kun ei o ripoja pytyssä ulkopuolella? Vesipumpun siipipyörän vaihto, kun vanha on jo yli 40v vanha? :P
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1584555Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville734317Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.133466Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1313068- 1882782
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa391797- 721572
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka591513Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1191270IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih181185