Hupiakku

Kumpi on

Hei, minulla on itselle uusi Sea Ray 245 Sundancer, pääkytkimessä on 0,1 ja 2. Mikä on hupiakku ja mikä starttiakku?

11

597

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeile, ei vaaraa

      Kokeile.
      Katso missä asennossa tulee moottoreille virta ja missä televisiolle.
      Tuossa pitäisi olla vielä 1 2, jolloin akut on rinnan

    • Riippuu "sähkäristä"

      Riippuu ihan siitä kuinka "sähkömies" on sen kytkenyt. veneistä löytyy mitä ihmeellisimpiä virityksiä varsinkin sähköistä, joten on mahdotonta sanoa kumpi on kumpi.

      Kokeilemalla selviää, jos asennossa 1 starttaa, niin silloin starttiakku on kytketty siihen.

      • Ei tietoa

        Omassa veneessä starttaa molemmilla!


    • Niinkuin tuossa jo todettiin voi kytkennän tehdä eri tavoilla. Kyseisen kytkimen voi laittaa pelkästään latauksen jakajaksi. Tällöin sillä vain määritellään mille akulle laturi puskee virtaa. Toinen tapa on sitten se että päävirrat, siis myös starttivirrat kulkevat kytkimen kautta. Kaapelien tulee nyt olla hyvin paksuja, ts. paljon leikkauspinnan neliömillimetrejä. Helppo tapa selvittää kumpi akku on ykkönen ja kumpi kakkonen on irrottaa kaapeli toisesta akusta ja sitten pääkytkintä kääntämällä katsoa mikä akku on vielä mukana ja mikä poissa pelistä.

    • Jos Baylinerin sähköt on vähänkin suunniteltu samalla tavalla kuin Sea Rayn, niin valintakytkimestä voit valita, kumpaa akkua käytetään koko veneen sähköissä. Hupiakkua ei ole erikseen.

      Kuitenkin taaemmalta akulta menee suoraan kytkennät vetarin trimmille, ja tämä on ikäänkuin ykkösakku. Mercathode ( jos on), on myös kytketty suoraan taaemmalle akulle.

      Ajon aikana 1 2 ainakin hetkeksi aikaa, jotta kummatkin akut lataantuvat.

      Rakensin nämä uudestaan selkeämmäksi kolmen akun järjestelmäksi veneen hankittuani. Mutta yritä löytää jostain veneesi sähkökaavio, siitä on paljon apua.

      • Ei tajua

        Veneessäni on vielä 1ja 2 lisäksi "both", mitähän se tarkoittaa?


      • Starttaako
        Ei tajua kirjoitti:

        Veneessäni on vielä 1ja 2 lisäksi "both", mitähän se tarkoittaa?

        Se on sitä varten jos olet saaressa sattunut käyttämään molempia akkuja ja aamulla koneen käyntiin saaminen on epävarmaa virran vähyyden takia. Laitat tuohon BOTH asentoon ja pyydät miehistöä laittamaan kädet ristiin ja sit käännät virta-avainta.


    • "Both"-asennossa ovat molemmat akut ( 1 ja 2 ) kytketty sähköisesti rinnan. Tämä tarkoittaa että yhteisjännite on edelleen se 12V mutta energiasisältö (kapasiteetti) on teoriassa sama kuin molempien akkujen yhteenlaskettu. Siitä voi olla apua jos virrat käy vähiin startatessa.
      Ei kuitenkaan niin hyvää ettei huonoakin. Jos kytkin on unohtunut tähän asentoon ja kulutuksella on saatu virrat vähiin (ei starttaa!) ei sitten ole enää mitään reservissä. Pitää kytkeä kaikki kulutukset pois ja odottaa ehkä tunnin verran josko tapahtuisi elpymistä. Jos ei niin sitten ollaankin enemmä tai vähemmän ureassa. Itselläni on tapana, koska omassa veneessäni ei paino suuria merkitse, kuljettaa vara-akkua ja käynnistyskaapeleita matkassa. Voihan niillä sitäpaitsi avittaa kaveria pulasta. Latailen akun maasähkössä aina sopivin välein.

      • Hyvä näin

        Veneessäni on erikseen 2x140Ah hupiakut ja erikseen 75Ah starttiakku. Koneen käydessä se lataa ensin enemmän tyhjän akuston. Näin ei ole varaa että on vahingossa tyhjentänyt starttiakun


      • Keulapotkurin akku on myös hyvä vararesurssi tällaisessa tilanteessa. Se on useimmiten aina täynnä.

        Mutta jotta voit asentaa kolmannen akun, pitää rakennella systeemiä muutenkin uusiksi. Silti homma kannattaa. Kun akku on keulassa potkurin vieressä, potkuri saa aina riittävästi virtaa riittävällä jännitteellä.


      • Polttokenno
        jsk1234 kirjoitti:

        Keulapotkurin akku on myös hyvä vararesurssi tällaisessa tilanteessa. Se on useimmiten aina täynnä.

        Mutta jotta voit asentaa kolmannen akun, pitää rakennella systeemiä muutenkin uusiksi. Silti homma kannattaa. Kun akku on keulassa potkurin vieressä, potkuri saa aina riittävästi virtaa riittävällä jännitteellä.

        Generaattori on aika korvaamaton ylimääräinen virtalähde. Tosin tänään laittaisin kuitenkin polttokennon pitämään huolta ettei virta lopu. Generaattoria ei viitsi pitää päällä koko yötä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7405
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3937
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3500
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2713
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2642
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2433
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2369
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2249
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2168
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1942
    Aihe