Tietämätön.

Kysyvä

Haetaanko rauhanturvaajaksi suoraan vai käydäänkö ensin tavallinen armeija?

Olen jostain kuullut että armeijaan haettaessa haetaan rauhanturvaajaksi ja jos pääsee niin siinä noin vuoden koulutuksessa käydään alussa läpi "tavallisia" asioita ja sielä koulutuksen loppupuolella käydään se rauhanturvaaja osia jonka jälkeen lähdetään ulkomaille. Pitääkö tämä paikkaansa??????

9

9676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ytrewq1

      Ensin kyllä pitää olla armeija käyty ja vasta sitten haetaan rt-hommiin.

    • valmari11

      Hei!

      Tarkoitat luultavasti valmiusjoukkokoulutusta (SKVJ). Kyseessä on varusmiespalvelus, jossa koulutuksen loppupuolella annetaan kriisinhallintakoulutusta, varusmiehen saaden näin paremmat valmiudet ja mahdollisuudet reissuun lähtöön. Tämän päälle on kuitenkin käytävä vielä normaali rotaatiokoulutus, joka koskee kaikkia alhaalle lähteviä. "Normaali" intti ei ole este rauhanturvatehtäville, mutta SKVJ tarjoaa paremmat mahdollisuudet tulla valituksi ulkomaille. SKVJ:n käyminen ei myöskään velvoita vielä mihinkään.

      Linkin takaa lisää tietoa:
      http://www.puolustusvoimat.fi/portal/puolustusvoimat.fi/!ut/p/c5/vZHLjoJAEEW_xQ_AbmgesuQlbxAaGmRDkBgFBB0cBfvrx2R2k4wrY93U6ubWSW6BAjw1VPfmUH0356E6gRwUYmly4spyICuHrq9CO_QgkbwNq0UcyEAO-RK3j4tNOxq3NPaT7uRdaTT5ujH5Hn4usXFrUwxvD1_HrK8HQZAEG7aWWbKODEU9kvDsL563ilc0E772Ifvri8hwjcDkWXOj8dDGeionqYTMVHyZD2Pp14f_jALBFhTSf3nO5UDyxjZes9jPsTT4QdYHO9Q-2SF6P0uNSGIaKISmR2RoG5qly0Yi2OiD_8LvZTmgaHb9cqr7JVyKvCxCcQVXEkIyLwgg29VU1c-OoitJlAtrvZVsmZm6ypjdNsVMP319EYS5Y15r5YnRCSdRpwjoOidCj6JtVKvU6m7MPGqplrRGp-5nsYqUnT86G2Faj3hfJbf9FTtDMEx-MJMsdTKMRlulzuNQ6-XtzsX6St01GRqreY1TtieyQ7NTKn_DiEtgmRY8uuaSQO5H7hE78i2EF3dQtu5oSVyTet0Ylic8uwdtxTSM4qZDOR9AYJ37Pbj094sRWzT_o72yWPwAT_wx-w!!/dl3/d3/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/?pcid=1cdff90040018858bb66fb815865e67e

      • Kysyvä

        Kiitoksia. Eli jos käy SKVJ koulutuksen ei välttämättä tule valituksi ulkomaille? Mitä järkee sit on edes kouluttautua?


    • Vanha Fasu

      SKVJ-koulutus ei takaa sitä, että pääset rt-hommiin. Päteviä ehdokkaita tulee suuri osa myös tuon koulutuksen ulkopuolelta. Ko. koulutuksen käymisen järkevyyttä tulee ajatella omalta kohdaltaan aivan itse ja tehdä valintoja sen mukaisesti.

    • Sissi4

      SKVJ-koulutuksen saaneet pyritään valitsemaan ensimmäisten halukkaitten joukossa. Skapparit kuuluu samaan joukkoon, jotka pääsee kylläkin lähes 100%:sesti.
      Tämän jälkeen valitaan tietyihin ammattiryhmiin kuuluvat esim. lääkärit, raksa-alan käyneet......yms. Sitten on ne harvat ilman ammattia olevat,jotka pääsee rauhanturvaajaksi.

      Tosin itsekkin pääsin pelkällä lukiopohjalla toimintavalmiuteen. Varusmiespalvelus tuli hoidettua kiitettävillä arvosanoilla ja joitakin palkintoja pokasin lähtiessä mukaan:)
      Saa nähdä tuleeko lähtöä ulkomaille, vähän epäilen kun ei ole muuta koulutusta.

      • Toinen kysyvä

        Skapparit?????


      • Sissi4
        Toinen kysyvä kirjoitti:

        Skapparit?????

        Varuskunnassa toimiva kantahenkilökuntaan kuuluva kouluttaja. Esim. luutnantti,yliltn.......


    • dino4

      En itsekkään tiennyt että tämä on näin monimutkaista. Ajattelin aina että kutsunnoissa haen säkylään rauhanturvaajaksi vai SKVJ kummi se nyt onkaan. Käyn koulutuksen ja lähden ulkomaille

    • suoli

      Voi kuullostaa monimutkaselta, mutta sitä se ei ole. Paperit sisään ja odottelemaan. Säkylässä valitaan parhaat, ei sen kummasempaa:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      201
      10632
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      66
      2917
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2628
    4. 88
      2510
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      151
      2202
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      267
      2069
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1451
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1260
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      912
    Aihe