Haetaanko rauhanturvaajaksi suoraan vai käydäänkö ensin tavallinen armeija?
Olen jostain kuullut että armeijaan haettaessa haetaan rauhanturvaajaksi ja jos pääsee niin siinä noin vuoden koulutuksessa käydään alussa läpi "tavallisia" asioita ja sielä koulutuksen loppupuolella käydään se rauhanturvaaja osia jonka jälkeen lähdetään ulkomaille. Pitääkö tämä paikkaansa??????
Tietämätön.
9
9925
Vastaukset
- ytrewq1
Ensin kyllä pitää olla armeija käyty ja vasta sitten haetaan rt-hommiin.
- valmari11
Hei!
Tarkoitat luultavasti valmiusjoukkokoulutusta (SKVJ). Kyseessä on varusmiespalvelus, jossa koulutuksen loppupuolella annetaan kriisinhallintakoulutusta, varusmiehen saaden näin paremmat valmiudet ja mahdollisuudet reissuun lähtöön. Tämän päälle on kuitenkin käytävä vielä normaali rotaatiokoulutus, joka koskee kaikkia alhaalle lähteviä. "Normaali" intti ei ole este rauhanturvatehtäville, mutta SKVJ tarjoaa paremmat mahdollisuudet tulla valituksi ulkomaille. SKVJ:n käyminen ei myöskään velvoita vielä mihinkään.
Linkin takaa lisää tietoa:
http://www.puolustusvoimat.fi/portal/puolustusvoimat.fi/!ut/p/c5/vZHLjoJAEEW_xQ_AbmgesuQlbxAaGmRDkBgFBB0cBfvrx2R2k4wrY93U6ubWSW6BAjw1VPfmUH0356E6gRwUYmly4spyICuHrq9CO_QgkbwNq0UcyEAO-RK3j4tNOxq3NPaT7uRdaTT5ujH5Hn4usXFrUwxvD1_HrK8HQZAEG7aWWbKODEU9kvDsL563ilc0E772Ifvri8hwjcDkWXOj8dDGeionqYTMVHyZD2Pp14f_jALBFhTSf3nO5UDyxjZes9jPsTT4QdYHO9Q-2SF6P0uNSGIaKISmR2RoG5qly0Yi2OiD_8LvZTmgaHb9cqr7JVyKvCxCcQVXEkIyLwgg29VU1c-OoitJlAtrvZVsmZm6ypjdNsVMP319EYS5Y15r5YnRCSdRpwjoOidCj6JtVKvU6m7MPGqplrRGp-5nsYqUnT86G2Faj3hfJbf9FTtDMEx-MJMsdTKMRlulzuNQ6-XtzsX6St01GRqreY1TtieyQ7NTKn_DiEtgmRY8uuaSQO5H7hE78i2EF3dQtu5oSVyTet0Ylic8uwdtxTSM4qZDOR9AYJ37Pbj094sRWzT_o72yWPwAT_wx-w!!/dl3/d3/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/?pcid=1cdff90040018858bb66fb815865e67e- Kysyvä
Kiitoksia. Eli jos käy SKVJ koulutuksen ei välttämättä tule valituksi ulkomaille? Mitä järkee sit on edes kouluttautua?
- Vanha Fasu
SKVJ-koulutus ei takaa sitä, että pääset rt-hommiin. Päteviä ehdokkaita tulee suuri osa myös tuon koulutuksen ulkopuolelta. Ko. koulutuksen käymisen järkevyyttä tulee ajatella omalta kohdaltaan aivan itse ja tehdä valintoja sen mukaisesti.
- Sissi4
SKVJ-koulutuksen saaneet pyritään valitsemaan ensimmäisten halukkaitten joukossa. Skapparit kuuluu samaan joukkoon, jotka pääsee kylläkin lähes 100%:sesti.
Tämän jälkeen valitaan tietyihin ammattiryhmiin kuuluvat esim. lääkärit, raksa-alan käyneet......yms. Sitten on ne harvat ilman ammattia olevat,jotka pääsee rauhanturvaajaksi.
Tosin itsekkin pääsin pelkällä lukiopohjalla toimintavalmiuteen. Varusmiespalvelus tuli hoidettua kiitettävillä arvosanoilla ja joitakin palkintoja pokasin lähtiessä mukaan:)
Saa nähdä tuleeko lähtöä ulkomaille, vähän epäilen kun ei ole muuta koulutusta.- Toinen kysyvä
Skapparit?????
- Sissi4
Toinen kysyvä kirjoitti:
Skapparit?????
Varuskunnassa toimiva kantahenkilökuntaan kuuluva kouluttaja. Esim. luutnantti,yliltn.......
- dino4
En itsekkään tiennyt että tämä on näin monimutkaista. Ajattelin aina että kutsunnoissa haen säkylään rauhanturvaajaksi vai SKVJ kummi se nyt onkaan. Käyn koulutuksen ja lähden ulkomaille
- suoli
Voi kuullostaa monimutkaselta, mutta sitä se ei ole. Paperit sisään ja odottelemaan. Säkylässä valitaan parhaat, ei sen kummasempaa:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1518224KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4277279Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693743Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521463412Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092904Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään472438- 1261966
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv351629Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801488