Hintataso

Syksyllä matkalle

Hei!

Minkälainen on Kroatian hintataso nykyisellään, onko lähellekkään Pienen matkaoppaan lupaamia vuodelta 2012? Eli Kroatian halvin kaupunki, ravintola-aterioita voisi saada edullisestikin monipuoliset ateriat juomineen 10-20 €? Ja olut kolmisen euroa, viinilasi 2-3 euroa? Entä muuten?

Kaikkia hyviä vinkkejä mielelläni ottaisin vastaan ravintolasuosituksista liikkumiseen ja maan tapoihin, ilmasto jne. :)

2

862

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juominen selväti edullisempaa kuin Suomessa.
      Illalliset edullisempia kuin Suomessa - riippuu valtavasti paikasta/ravintolan sijainnista kuinka suuresta erosta puhutaan.
      "Pizza-indeksi" tasaisesti noussut viimeisen 8 vuoden aikana. Alle kympillä kuitenkin edelleen saa aivan hervottoman ison, runsastäytteisen - josta piisaa kahdelle.

      Viineissä paikalliset ovat todella edullisia - ja useimmiten oikein oivia. Jos ei mielytä, ei sovi valitun safkan kanssa, ilmoitus tarjoilijalle riittää, ja tuovat toista saman hintaluokan viiniä korvauksetta. Itse valitsen aina paikallista viiniä. Jollen sitten olutta...

      Ja jäätelö on edullista ja sitä tarjotaan kaupungeissa joka nurkalla.
      -E

    • Kroatian kiertelijä

      Kaupassa näkyi litran putelin paikallista valkkaria saavan tarjouksesta jopa n. parilla eurolla. Hintahaitari tosin on laaja. Puolen litran Karlovacko oluttuoppi ravintoloissa myös n. kaksi euroa. Eurosta ylöspäin samanlainen puteli kaupasta. Pizzat ravintoloissa vähän halvempia kuin Suomessa ja hyvin suosittuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      108
      2727
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1321
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      98
      1156
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      997
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      987
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      948
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      833
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      663
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      648
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      625
    Aihe