CRETA PALM KATO STALOS

kreku

Onko kukaan ollut kyseisessä hotellissa? Mitä mieltä olitte? Entä onko kukaan ollut Rethymno Mare Resortissa?Ensimmäinen hotelli on Aurinkomatkoilla ja toinen Apollomatkoilla.

18

5733

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Faros

      Joo..Hotellia rakennetaan ilmeisesti kokoajan lisää, tai ainakin näyttää siltä. Muutama vuosi sitten oltiin siellä, ja viime vuonna ohi ajaessa näytti edelleen olevan kesken. Mutta niinhän se on Kreikassa tapana, että aina on vähän kesken.
      Hotellilla on 2 allasaluetta, toinen lähempänä ravintolaa ja pääsisäänkäyntiä ja toinen vähän ylempänä, jossa vieressä allasbaari.
      Talot kulkevat alueella limittäin. Jotkut huoneistot jää kävelyreittien aivan viereen, jolloin siitä kyllä suora näköyhteys huoneistoon ja parvekkeelle. Ne on ns. maantasolla.
      Meillä oli parveekkellinen huoneisto ylemmän allasalueen lähellä. En tiedä oliko vielä rakenteilla vai miten, mutta meillä oli siellä tosi rauhaisaa. Oli oma sisäänkäynti eikä viikon aikana sen siiven osassa näkynyt ketään muita.
      Huoneisto ihan perustasoa. Tarvittavat välineet löytyi pikku keittiöstä, kylpyhuone melko ahdas. Parvekkeella ei ainakaan silloin ollut kuivaustelinettä.
      Ravintola on päärakennuksen yläkerrassa. Meillä oli ainoastaan aamiainen, josta löytyi peruskamaa.
      Plussana tässä hotellissa on sijainti. Kävelet tien yli niin olet rannalla, joka minusta Hanian rannikon parhainta. Tien toisella puolella on myös ihastuttava pieni ravintola Faros, jossa kannattaa käydä syömässä. :)

    • Olen ollut 3 kertaa Kato Staloksessa, viimeksi viime syksynä. Hotellialue on melko laaja mutta jo valmiiksi rakennettu. Huoneita on paljon ja joka rakennuksessa on myös pohjakerroksessa huoneistoja joista monista kulkee ohi hotellin asukkaita, voi joitakin se häiritä. Pidin hotellista ja aamiainen on melko monipuolinen. Menen sinne vastakin.

      • Amorgos

        Olimme Creta Palmissa syksyllä 2013. Hotellialueella ei ollut rakennustyömaata, alue oli kaunis ja puutarhamainen. Vietimme aikaa vain toisella altaalla joka oli lämmin. Hotelli oli siisti ja hyvää keskitasoa. Huoneistomme oli alueen perällä maatasossa ja hyvin rauhallinen. Pieni kosteuden tuoksu tosin siellä tuntui olevan. Puolihoito oli hyvä perustasoa. Myös kasvis, kala vaihtoehtoja löytyi. Ainoa miinus oli hotellin sijainti, lähistöllä oli pari pikkukauppaa, apteekki, taverna, kahvila\baari. Kaikki muut palvelut olivat pidemmän kävelymatkan tai bussimatkan päässä. Ranta hotellin edustalla tien toisella puolen on hyvä hiekkaranta. Aurinkotuoleja emme vuokranneet. Tie on melko vilkasliikenteinen ja ylitys joskus odotuksen takana, autot ajavat siinä lujaa. Haniassa kannattaa käydä bussilla, se on halpaa ja helppoa Yhdensuuntainen matka pari euroa. Pysäkki lähellä hotellia. Myös minijunalla kannattaa lähteä muutaman tunnin retkelle, eri vaihtoehtoja. Respasta voi ostaa matkan. Hidden treasures- matkalla, kävimme nunnaluostarissa, viinitilalla ja

        oliivinpuristamomuseossa. Siellä viihtyi myös juniorimme. Suosittelen hotellia jos haluaa viettää rauhallista lomaa.


      • kreku
        Amorgos kirjoitti:

        Olimme Creta Palmissa syksyllä 2013. Hotellialueella ei ollut rakennustyömaata, alue oli kaunis ja puutarhamainen. Vietimme aikaa vain toisella altaalla joka oli lämmin. Hotelli oli siisti ja hyvää keskitasoa. Huoneistomme oli alueen perällä maatasossa ja hyvin rauhallinen. Pieni kosteuden tuoksu tosin siellä tuntui olevan. Puolihoito oli hyvä perustasoa. Myös kasvis, kala vaihtoehtoja löytyi. Ainoa miinus oli hotellin sijainti, lähistöllä oli pari pikkukauppaa, apteekki, taverna, kahvila\baari. Kaikki muut palvelut olivat pidemmän kävelymatkan tai bussimatkan päässä. Ranta hotellin edustalla tien toisella puolen on hyvä hiekkaranta. Aurinkotuoleja emme vuokranneet. Tie on melko vilkasliikenteinen ja ylitys joskus odotuksen takana, autot ajavat siinä lujaa. Haniassa kannattaa käydä bussilla, se on halpaa ja helppoa Yhdensuuntainen matka pari euroa. Pysäkki lähellä hotellia. Myös minijunalla kannattaa lähteä muutaman tunnin retkelle, eri vaihtoehtoja. Respasta voi ostaa matkan. Hidden treasures- matkalla, kävimme nunnaluostarissa, viinitilalla ja

        oliivinpuristamomuseossa. Siellä viihtyi myös juniorimme. Suosittelen hotellia jos haluaa viettää rauhallista lomaa.

        Kiitos tiedoista! Mietityttää tuo, että hotelli mainostaa, että Wi-Fi on, mutta maksullinen, muistatteko minkälaista taksaa siitä perivät? Onko missään kohtaa hotellia merinäköalaa?

        Ja ruoka oli pääosin hyvää?


      • amorgos
        kreku kirjoitti:

        Kiitos tiedoista! Mietityttää tuo, että hotelli mainostaa, että Wi-Fi on, mutta maksullinen, muistatteko minkälaista taksaa siitä perivät? Onko missään kohtaa hotellia merinäköalaa?

        Ja ruoka oli pääosin hyvää?

        Olimme tosiaan ko. hotellissa majoittuneena aivan viimeisimpään rakennukseen takimmaisen uma-altaan takana. Jos maaparvekkeemme oli kivasti muurin vierellä, mutta ei liian lähellä toista rakennusta. Tältä uima-allasalueelta näki yhdestä kohdasta pienen kaistaleen merta, joten voisin olettaa, että aivan kolmannesta kerroksesta voisi myös nähdä meren myös parvekkeelta? Mutta huoneemme oli puutarhaan päin, ja rauhallinen, ei läpikulkua. Lähellä respaa ja ravintolaa ilmeisesti oli jonkin verran iltaisin häiriötä? Ruoka oli mielestäni aivan ok, varsinkin kun emme syö lihaa, niin meillekin löytyi kuitenkin aina jotakin vaihtoehtoja ja useampiankin lämpimistä ruuista. Huomasin kyllä, että muutaman turistit olivat pettyneitä ruuan tasoon, ehkä odottivat notkuvia 5 tähden valikoimia. Mielestäni hotelli oli oikein hyvätasoinen ja kauniisti pidetty. Menisin uudestaankin ja mielelläni juuri ottaisin huoneen /huoneiston hotellialueen perältä.


    • Netin hintaa hotellissa en tiedä, joissakin se on maksanut kuulemma 15 euroa kaksiviikkoa. Tuskin mistään asunnosta on näkymää merelle, koska rakennukset ovat 3 kerroksisia ja melko tasaisella maalla ja rannan puolella on muita rakennuksia kadun varressa. Ruoka valikoimaa on kyllä mutta ei se nyt mitään juhlaruokaa sinänsä ole mutta syötävää kyllä. Kun on kaksiviikkoa töysihoidossa niin kyllä se tahtoo vähän toistaa itseään ja tekee kydä syömässä muualla, paikkoja on lähistöllä. Aamiaiseen ei silti kyllästy se on monipuolinen.

      • kreku

        Kiitos teille! Matka varattu kyseiseen hotelliin lokakuulle. Ollaan pienen paikan ihmisiä, joten tämä tuntui olevan hyvä kohde meille. Ja kun bussi kulkee, niin pääsee sillä kätevästi isompiin paikkoihin.
        Ranta on ilmeisesti hyvä? Tykätään uida meressä ja viettää aikaa rannalla. Saako sieltä hyvin rantatuoleja, vai ovatko heti aamusta varattuja? Matkaan lähtee myös kaksi teiniä, onkohan hotellissa saatavilla myös jäätelöä? Aterioiden välissä ilmeisesti on jotakin välipaloja? Onkohan hotellilla jotakin omaa ohjelmaa iltaisin? Onkohan joku ollut kyseisessä hotellissa juuri lokakuussa?


    • Faros

      Rantatuoleja saa hyvin, tuossa kohtaa ranta on miellyttävän rauhallista. Ollaan tultu siihen rantaan kauempaakin monesti uimaan, koska siellä on aina tilaa eikä ihmiset vieri vieressä.
      Kato Staloksesta on ainakin aikuiselle kävelymatka Agia Marinaan, joka jo isompi paikka. Sieltä löytyy enemmän kauppoja, tavernoita jne.
      Jos toiseen eli Hanian suuntaan mielii, kannattaa varautua siihen että bussit voi olla hyvinkin täynnä. Ilmastoituja ovat kylläkin.
      Jos yhtään saarella kiertely kiinnostaa, suosittelen auton vuokraamista. Hotellin lähellä on autovuokraamo. Ja juurikin siinä puoliksi rakentamattomassa osassa oli sellainen epävirallinen parkkihalli, joka hotellin vieraiden suosiossa. Ja edelleenkin ilmeisesti niin keskeneräisessä tilassa etteivät ihmiset sitä edes miellä rakennustyömaaksi...Samassa vaiheessa ollut tosin viimeiset 3 vuotta...joten ei siitä haittaa liene lomailijoille ole.
      Hotellin baareista saa jäätelöä kyllä ja kannattaa myös poiketa siinä tien toisella puolella olevassa Faros ravintolassa. Se ei petä koskaan :)
      Ihanaa loman odotusta teille!

    • Kreku

      Kiitos vinkeistä! Tuntuu olevan juuri sellainen paikka, mitä haettiinkin. Nyt vaan nautitaan ensin Suomen kesästä ja sitten syksyn sateiden aikaan Kato Stalos kutsuu :)

    • Olen ollut kahtena viime vuonna lokakuussa ja aina on ollut hyvät säät ja vesi lämmintä. Taas menen 9.10.14 kahdeksi viikoksi Creta Palmiin. Se kesken eräinen betoni rakennelma ei varmaan kuulu hotellille laisinkaan, sehän on erillääkin hotellin alueesta, joltain on vaan loppunut rahat kesken.

      • kreku

        Maurin, oltiin edellissyksynä Kreetalla Hersonissoksen lähellä ja sillon oli koko meidän lomaviikon lähes 30. Ja se merivesi oli niin lämmintä että... harmi vaan, kun ne tuulet loppuviikosta yltyi, niin mereen ei ollut asiaa uimaan.

        Olet tainnut sitten tykästyä paikkaan, kun jo noin monta kertaa olet samaan paikkaan eksynyt :)


      • thj1

        Kyllä siellä työmiehet oli pari viikkoa sitten ja kovasti rakensivat sitä eteenpäin. :)


    • justpalannut

      En suosittele ainakaan all inclusivea..olen ollut niin monet kerrat AI-matkalla ja Creta Palmin Ai on kyllä huonoin kaikista..en siis maksaisi siitä yhtään ylimääräistä. Aamiainen todella surkea, jos jokin loppui sitä ei tuotu lisää..varsinkin valikoima oli todella suppea jos meni ysin jälkeen syömään! Ja aina samaa..

      Illallinenkin oli aika mitätön..olen ollut kreikassakin aiemmin AI matkoilla, ja muissa hotelleissa olen saanut vaihtuvaa kreikkalaista ruokaa..täällä se tuntui olevan aika paljon spagetti bolognese painotteista..jotain liharuokia lisänä!

      Myös juomapuolessa AI:hin ei kuulunut kuin olut, viinit ja kolme erilaista coctailia limppareiden ja mehujen lisäksi!

      Altaiden aurinkotuolit oli varattu jo ennen ysiä..eli jos ois halunnut päästä altaille olis lomalla saanut varmaan pistää herätyskellon soimaan jo viideltä aamulla varatakseen paikat ;)

      Muuten ihan kiva hotelli ja rannalle lyhyt matka, ja hyvät yhteydet suuntaan kuin toiseen..eli en hauku kuin vain ruuan valikoimaa/tasoa..hyvä hotelli jos nautit kreikkalaisista herkuista muissa paikoissa :)

    • Faros

      ...Joo, en minäkään suorittele AI:tä. Meillä oli vaan aamupala, mutta kävin katsastamassa esim. illallistarjonnan ja olin tyytyväinen ettei sitä otettu. Ja juuri näin, jos joku loppui, sitä ei kyllä tullut lisää. Myös aika epäsiistinä pitivät paikat.
      Hotelli keskitasoa. Ranta parasta tuolla kohtaa. Siinä ne plussat.

    • KatoStalos

      Onko kukaan ollut viimeisen vuoden aikana Creta Palmissa Kato Stalosissa? Missähän kunnossa hotelli on? Onkohan all inclusive mitenkään kannattava, kun lapset ovat jo jonkin ikäisiä, että ihan mikä tahansa ruoka ei kelpaa?

      • Lottos

        Kannattaa ottaa vain buffetaamiainen,ruokapaikkoja löytyy lähistöltä ja Haniasta.


    • menossa.heinäkuussa

      Onko hotellin lähistöllä kauppoja?

      • Lottos

        Creta Palmin kohdalla ainakin pari pientä markettia


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      363
      3802
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1413
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1257
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      65
      1054
    5. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      58
      877
    6. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      13
      871
    7. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      860
    8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      60
      839
    9. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      11
      837
    10. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      65
      831
    Aihe