Mitä osia puuttuu xine:stä ja mistä ne voi hakea, jotta sillä pystyisi toistamaan esim. DVD elokuvaa.
SuSE 9.1 ja xine
ace
4569
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Mitä osia puuttuu xine:stä ja mistä ne voi hakea.."
Ei Xinestä mitään puutu! Mahdollisesti asentamastasi järjestelmästä on jäänyt jotain oleellista asentamatta, tai 9.1 on liian vanha ja puutteellinen? (nouda vanha, järjestelmääsi sopiva Xine-versio!)
Katso ihmeessä Xinen kotisivut, ohjelman vaatimukset ym. ym...
http://sourceforge.net/projects/xine/
"Ei Xinestä mitään puutu!"
Rauhoitu, kaveri, eiköhän sovita, että jopa Xinessä saattaa olla joitain puutteita.
"...tai 9.1 on liian vanha ja puutteellinen?"
No joo, yleisen käsityksen mukaan SuSE 9.1 on uusin SuSE-distro ja päivitettynä ainakin sen soisi toistavan ilman mitään helvetin nettiseikkailua niinkin yksinkertaisen asian, kuin DVD-levyn sisällön katseltavana elokuvana.
Katso ihmeessä itse peiliin huudellessasi "vanhoista" jakeluversioista, tai usuttaessasi meitä "tyhmää rahvasta" ohjelmien kotisivuille. Eikö distrojen kokoajien ja päivityksien liikkeellelaskijoiden tehtävä olisi hoidella asiat niin, että edes perusohjelmat toimisivat suoraan, ilman nettirumbaa ja kyselyjä, millä kilkkeillä ja vivuilla minkin homman saa linuxissa pelaamaan?
Ei sillä xinellä ainakaan viime talvena pystynyt toistamaan kaikkia DVD elokuvia , ellei noutanut xinen sivuilta muutamaa rpm pakettia . Ne lisäpaketteja tarvivat DVD't taisvat olla jotenkin kopiosuojattuja.
Paketit voit ladata vaikka täältä:
http://cambuca.ldhs.cetuc.puc-rio.br/xine/ .
Lataa paketti libxine1-1_cvs-041004.???.rpm
(???= valitse koneesi mukaan). voit ladata myös tämän w32codec-0.52-1.i386.rpm ja tietysti myös mozilla.pluginin.