Uskotko?

sunnuntailapsi

Uskotko, jos joku sanoo sinulle, ettei ole mitään rakkautta vaan on vain seksiä eri muodoissaan?
Uskotko, jos joku sanoo sinulle olevansa niin vanha ja kyyninen, ettei kykene enää tuntemaan mitään?

Minä en usko, mielestäni tuollaiset väitteet ovat vain oman itsensä pakenemista ja pelkoa kohdata elämä sellaisena kuin se tulee vastaan.

4

663

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mukkelis

      Tuo on pikemminkin elämän hyväksymistä sellaisena kuin se oikeasti on. Ja kun on oman itsensä löytänyt, niin silloin ihminen viimein tajuaa, että elämä on vain elämää. Rakkaus taas on heikkojen ihmisten oman mielenrauhan takaamiseksi keksitty lääke. Eli periaatteessa rakkaus on pelkkää elämän plaseboa eli lumelääkettä.

    • elli

      Uskon tietenkin,katselen aikani ja ennen kuin kyynisyys tarttuu,lähden pois.

    • Paha Suvi

      "Uskotko, jos joku sanoo sinulle, ettei ole mitään rakkautta vaan on vain seksiä eri muodoissaan? "

      En usko, sellainen joka noin väittää ei paremmasta tiedä ;-) Mutta annan toki hänen pitää mielipiteensä/uskomuksensa. Mitä suotta sitä särkemään...

      "Uskotko, jos joku sanoo sinulle olevansa niin vanha ja kyyninen, ettei kykene enää tuntemaan mitään? "

      En usko, sellainen joka niin sanoo haluaa pitää itsensä tunteiltaan piilossa eikä uskalla elää täysillä. Tai haluaa kostaa toisille kokemansa vääryydet. Tai on psykopaatti.

      • Perzi

        ""Uskotko, jos joku sanoo sinulle olevansa niin vanha ja kyyninen, ettei kykene enää tuntemaan mitään? "

        En usko, sellainen joka niin sanoo haluaa pitää itsensä tunteiltaan piilossa eikä uskalla elää täysillä. Tai haluaa kostaa toisille kokemansa vääryydet. Tai on psykopaatti. "

        Mutta entä jos mikään ei vaan tunnu oikein miltään? Ei se tee vielä ihmisestä psykopaattia, jos oma täysillä tunteminen vastaa muiden väljähtänyttä aamuteetä. Tietysti voi sanoa, että silloin ei ole tavannut sitä oikeaa, mutta mitä "oikealla" voisi olla niin paljon enemmän tarjottavana kuin muilla, että se saisi tähän asti vailla vahvoja tunteita eläneen tuntemaan vahvasti


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2742
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2571
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      17
      2291
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      46
      1875
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1443
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1163
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1063
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      948
    Aihe