Mistä nyt halvat ikkunat?

ALE ikkunat

Fenestra jätti suuren aukon ikkuna ja ovi markkinoille.
Nouseeko ikkunoiden ja ovien hinnat.
Tai valmistaako joku muu samoja halpatuotteita.

12

1027

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kestoikä

      Eihän Fenestran ikkunat olleet edes halpoja. Itse pyysin muutama vuosi sitten kaikila toimittajilta tarjouksen ja sain muualta edullisemmin.

      Ikkunaa ei oikein kannata hankkia ainoalla kriteerillä "halpa". Ikkunan tulee kestää kymmeniä vuosia, joten tiiveys, käyttöikä ja huoltoväi ovat tarkeitä valintaperusteita.

    • Tiivis lasi

      "Ikkunaa ei oikein kannata hankkia ainoalla kriteerillä "halpa". Ikkunan tulee kestää kymmeniä vuosia, joten tiiveys, käyttöikä ja huoltoväli ovat tärkeitä valintaperusteita".

      Jos ostit maamme ikkunateollisuuden tekemät ikkunat, niin sinun omat kriteerisi ovat todella väljä käsitteisiä valintaperusteita, tai koskevat vain lasia

      • näin se menee

        mistä maasta ikkunat kannattaa ostaa?


    • Saman arvoisia

      Suurimmat ikkunatehtaat valmistavat samantasoisia ja laatuisia ikkunoita.
      Puulaaduissa ja rakenteissa on olemattomat erot.
      Tiivisteiden laadut ja asennustavat ovat tasavertaisia.
      Asennustyöt sekä lämpöeristeiden pursotustavat ja vuorauslistojen asennukset on kuin samasta oppikirjasta kopioitu.
      Huoltovälien suositukset ovat suurelta osalta samat, eli viiden vuoden välein.
      Valmistajasta riippumatta, etenkin kerrostaloissa, uusien ikkunoiden vesivauriot ja elinkaarta vähentävät puutteet ovat samaa luokkaa.

      Ainoa pieni hintaero voi syntyä lasin U-arvosta tai lasin muista eduista.
      Kun ikkunoiden valmistuslaadut ovat tasavertaisia, niin hintaeroja en ymmärrä.

    • mipesani

      Kannattaisi muistaa että Suomesta löytyy myös pieniä tekijöitä jotka tekevät aivan eri raaka-aineista ikkunat ja ovet kuin isot tehtaat.

    • laadussa ei eroja

      Ikkunateollisuuden ainoat erot löytyvät hankinta hinnoissa.

    • Betux

      Kyllä ikkunoissa on eroja ja ihan selkeitäkin. Verratkaapa vain esim. alumiiniprofiilin kiinnitystapaa mikä on erittäin merkittävä asia. Metalli kerää kondessikosteutta ja pahimmillaan se jää puurungon ja verhoilun väliin mädättämään puuta.
      Kyllä kannattaa tutustua ja pyytää ammattilaisilta apua - pelkkä hinta ei kerro koko totuutta; halpa ei ole hyvä, mutta kallinkaan ei ole vättämättä paras.
      Täältä lisää tietoa, ei huhuja www.ikkunawiki.fi

    • Hintaerot

      "Kyllä kannattaa tutustua ja pyytää ammattilasilta apua-". Sinä tarkoitat että kannattaa pyytää apua teidän ikkuna myyjältä.
      Vastaavia myyntisivuja on jokaisella ikkuna ja ovi valmistajalla.
      Eri nimisiä toimittajia, mutta tuotteet ovat samaa tasoa ja hinnoissa ne todelliset erot löytyvät.

    • Onko???

      Onko virosta tarjolla olevissa ikkunoissa mitään muuta eroa kuin hinta.

    • Hyvät sekä halvat

      Virolaisia en ostaisi, mutta halvimmat suomalaiset ovat käytännössä yhtä hyvät kuin kaikista kalliimmat.

      Tuolla välissä joku ikkunamyyjä yritti argumentoida merkkien välisistä eroista ja tehdä merkityksettömästä asiasta ison. Voin sanoa kokemuksesta, että tuolla alumiinilistoituksen kiinnitystavalla ei ole käytännössä mitään merkitystä. Meillä osassa ikkunoista alumiinipellit kiinnitetty valmistajakohtaisilla kiinnikkeillä, joita ei tod.näköisesti saa mistään jos valmistaja tekee konkan. Toisissa ikkunoissa alumiinit on lyöty karmin päälle nauloilla ja ikkunat ovat käytännössä aivan yhtä hyvät kuin ne toisetkin. Jostain kondenssiveden kertymisestä tuossa rakenteessa voi alkaa puhumaan korkeintaan täysin ikkunoita tuntematon markkinointimerkonoomi.

    • Höttöpuu

      Puuosat on samaa höttöpuuta ostat sitten Virosta tai Suomesta.
      Työn laadussa ei ole eroja. Valmistus- ja asennusvirheiden määrä on vakio.
      Laatu ja laatuvastuu on vain kulunut fraasi.
      Ainoa ero löytyy, jos löytyy- hinnassa.
      Minkäs teet kun parempaakaan ei ole saatavissa?

    • minävaanentaas

      voit miettiä sitä kun suomen keskipalkka on 2750€ kun etelämpänä 1200€ samasta tuotantotyöstä :) vaadi vielä vähän enemmän palkkaa niin loputkin työt siirtyy suomesta etelämmäs! niin ja puun laatu ei ole heikompaa kuin 40 vuotta sitten, se vaan nyt kasvaa päästöjen/hiilidioksidin kasvun myötä kovempaa tahtia ja syyt on mitä on. hidaskasvuista puuta lienee enään sademetsissä, joita onneksi kaikkia ei ole hakattu kovapuukalusteiksi ja soijaproteiiniksi tyhmille kuntoilijoille :)

      suhteellisuudentajua eläkeläiset hei!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2160
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      298
      1960
    3. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1806
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1771
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1637
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1381
    7. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      27
      1159
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1143
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      69
      1111
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1067
    Aihe