Jämsän putkavahdit

Olin taannoin kiinniotettuna jämsän poliisin putkassa humalatilan vuoksi yön yli.
Haluankin avata keskustelua jämsän putkatilojen ja nimenomaan asiakkaiden valvonnasta. Itse joka tarvitsen tietyn lääkityksen tiettynä vuorokauden aikana en saanut juuri minkäänlaista kontaktia ns.vartijaan vaikka kuinka painoin seinässä olevaa hälytysnappia. Jos arvon vartija sattumalta saattoikin vastata oli hänen kysymyksensä lakonisesti no mitänyt luokkaa. Pyysin päästä sairaalaan sairauteni vuoksi mutta sitä hän ei noteerannut mitenkään.
Turhat hälytysnapin painamiset tuntui että olemmeko venäjällä.
Onko tämä tosiaan jämsän poliisin hyväksymä toimintatapa vai teenkö tästä virallisen selvityspyynnön ylemmäksi.
Kun vihdoin pääsin toisen vuoroon tulleen vartijan kautta pois, menin suoraan jämsän ensiapuun ja jäin sisälle sairaalaan samantien.
1035036
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 103

Vanhimmat

Hellanduudeli,miksiköhän putkaan joudutaan ?Kun kerta olet niin sairas,miksi juot viinaa? Käytä järkeäsi,jos pystyt.

Äänestä
  • Vartia on sadisti

    Äänestä

  • Kuka tuntee sen vartijan. Se kuulemma käy baarissa ja pelkää että joku tuntee sen idiootin.

    Äänestä

  • Mikäs viisas siellä aukoo päätään

    Äänestä

Voi surkeus sinua,nimi reilusti esille niin tuon karkkia ja sympatiaa.

Äänestä
  • Uskaltaako vartia tulla. Kasvotusten

    Äänestä

Itsekin olen törmännyt Jämsän poliisin kiinniottotiloissa huonoon palveluun. Joskus putkaan tarjoiltu kahvi on ollut laihaa ja viineritkin haettu vain jostain lähikaupasta, kondiittorian sijasta. Monesti olleet eilisiä, ehkä jopa alennuskorista ostettuja. Poliisin tulisi ehdotomasti kiinnittää asiaan huomiota. Lisäksi mainitsisin tässä yhteydessä poliisiauton asiakaspaikkojen huonoista jalkatiloista ja sekä putkan wc paperin karheasta laadusta.
Kun edellä mainitut asiat saadaan kuntoon, meillä jokaisella veronmaksajalla (ja muiden siivellä elävillä) on Jämsän alueella valoisat ajat tulossa. Joten kaikille iloista kesää!! Keskuskadulla tavataan jos tajutaan.

Äänestä
  • Unohdit mainita myös huonekohtaisen ilmastoinnin puutteen.. Monesti aamuisin hieman hikisenä herätessä olen tuntenut viileää jopa kylmää vetoa varpaissa.. olisi jokseenkin oikeudenmukaista pystyä säätämään sellin lämpötilaa huonekohtaisesti.

    Äänestä

  • tender2 kirjoitti:

    Unohdit mainita myös huonekohtaisen ilmastoinnin puutteen.. Monesti aamuisin hieman hikisenä herätessä olen tuntenut viileää jopa kylmää vetoa varpaissa.. olisi jokseenkin oikeudenmukaista pystyä säätämään sellin lämpötilaa huonekohtaisesti.

    Nii ja aina täällä putkassa, josta kirjoittelen, niin täällä pyöri samat vanhat leffat. Oon vaatinu tän kesän aikana montakertaa uutta leffaa mutta ei. Valitan oikeuskanslerille.

    Äänestä

  • Kyllä minä olen tuntenut aina ylimyskompleksia putkaan joutuessa ja sitä on yritetty ruumiinosijani taivuttelulla lepyttää niiltä ylimielisiltä kaikenhuomion biologisilta vanhemmilta saanneilta jotka eivät sittenkään yltäneet kuin partaansa ja suutansa kasvattaneiksi putkavahdeiksi tai paikallisiksi putkiajattelulla varustautuneiksi kylävartioiksi.

    Äänestä

  • Ei sitä oikeaa lääkitystä vakavaan sairauteeni pääse koskaan hakemaan ja lääkärin kanssa keskustelemaan kun joutuu koko ajan putkassa ramppaamaan!

    Äänestä

  • Lounas- ja päivällistarjoilusta myös valittaisin. Olen lakto-ovo-vegetaristi ja mielestäni polisiaseman tarjoamat ateriat eivät huomioi riittävästi aterioideni proteiini-, vitamiini- sekä kivennäispitoisuuksia. Olisi tarpeen palkata ravitsemusterapeutti koostamaan terveelliset ateriat.

    Lisäksi selkäni kipeytyi putkan patjalla. Nyt kun Jämsäänkin on saatu tasokas sänkymyymälä, suosittelen uusimaan putkien sängyt sieltä.

    Edellisen lisäksi putka-asukkaan käytössä tulisi olla henkilökohtainen sairaanhoitaja, joka hellän suhtautumisensa avulla lievittäisi aamun kohmeloa jakamalla pikku napsuja, jotta asukki voisi hyvin lääkittynä, ravittuna ja palveltuna palata jatkamaan nesteytystään siviilissä.

    Äänestä

  • Anonyymi00093 kirjoitti:

    Lounas- ja päivällistarjoilusta myös valittaisin. Olen lakto-ovo-vegetaristi ja mielestäni polisiaseman tarjoamat ateriat eivät huomioi riittävästi aterioideni proteiini-, vitamiini- sekä kivennäispitoisuuksia. Olisi tarpeen palkata ravitsemusterapeutti koostamaan terveelliset ateriat.

    Lisäksi selkäni kipeytyi putkan patjalla. Nyt kun Jämsäänkin on saatu tasokas sänkymyymälä, suosittelen uusimaan putkien sängyt sieltä.

    Edellisen lisäksi putka-asukkaan käytössä tulisi olla henkilökohtainen sairaanhoitaja, joka hellän suhtautumisensa avulla lievittäisi aamun kohmeloa jakamalla pikku napsuja, jotta asukki voisi hyvin lääkittynä, ravittuna ja palveltuna palata jatkamaan nesteytystään siviilissä.

    Minä olen Vartia ja kukaan ei tiedä mitään minä vedän turpaan.

    Äänestä

sisäministerille pitäisi ilmoittaa putkan toiminnasta minäkään en päässyt pois silloin kun halusin

Äänestä

Juu, tylyä on kohtelu Jämsän putkassa. Kun pyysin ajankuluksi teräväpiirto televisiota ja pientä naposteltavaa, niin minulle naureskeltiin.

Äänestä
  • Kivaa jutustelua,kerrankin.kiitos

    Äänestä

  • Naurattaa minua kirjoitti:

    Kivaa jutustelua,kerrankin.kiitos

    Kyllä näin on Jämpsän putkan olosuhteet on huonot. Ne tuo ruuankin shelliltä. Kyllä sirkanbaarilla tehään parempi ruoka. Olen myös huomannu sellasen ongelman että jos pyytää tuplapatjaa ne ei ota sitä tosissaa! Sitten jos kysyy kupposta kahvia se ei näkemäni perusteella ole presidenttiä. Ehkä kuitenkin suurin ongelma on se että sielä ei ole kahvaa oven sisäpuolella. Vaikee on sen takia lähtee kotia kun haluaa!

    Äänestä

  • Tiilenpiääää kirjoitti:

    Kyllä näin on Jämpsän putkan olosuhteet on huonot. Ne tuo ruuankin shelliltä. Kyllä sirkanbaarilla tehään parempi ruoka. Olen myös huomannu sellasen ongelman että jos pyytää tuplapatjaa ne ei ota sitä tosissaa! Sitten jos kysyy kupposta kahvia se ei näkemäni perusteella ole presidenttiä. Ehkä kuitenkin suurin ongelma on se että sielä ei ole kahvaa oven sisäpuolella. Vaikee on sen takia lähtee kotia kun haluaa!

    joo ruoka haetaan shelliltä ja tuodaan särkylääkettä jos tukka on kupee.

    Äänestä

Tässä nyt vaan halutaan tuoda noita varjopuolia esiin, mutta kyllä minusta kotiseudun putka on kuitenkin aina kotiseudun putka. Jos vartijat tarjoaakin vaatimatonta palvelua niin on ne kuitenkin paikkakunnan omia poikia, jotka ojentavat tukevan käsivartensa silloin kun asiakasta heikottaa ja askel on epävarma.

Äänestä

Suomen poliisilla se enempää' kuin Jämsän poliisikaan ei huoli näitä putkakuolemia nimiinsä. Putka vartiointi on useassa piirissä ulkoistettu, näin on vartioihin päässyt henkilöitä joilta puuttuu poliisin koulutus.
Kehoittaisin Jämsän poliisia tarkistamaan tämän vartijan sopivuutta tehtävään. Toivottavasti Jämsän poliisilaitos ei saa tälläistä putkakuolemaan nimiinsä.
Pitäisikö esim, epilepsiaa tai diapetesta sairastavalta kieltää alkoholin käyttö. Eiköhän näitä liikajuomisia lipsahda meille itsekullekin, että se siitä.

Äänestä
  • No ei tarvi putkavartijaksi poliisin koulutusta, joitain istuntokursseja muutama.
    Putkavaksit eivät ole poliiseja, mutta käyttäytyvät kuin olisivat.

    Äänestä

"Pitäisikö esim, epilepsiaa tai diapetesta sairastavalta kieltää alkoholin käyttö"

Kyllä pitäisi. Ja kaikilta muiltakin, jotka juovat itsensä putkakuntoon.

Äänestä

sieltä talosta nyt ei löydy yhtään viisasta miestä.nuorena koulukiusattuja tai isi hakannut

Äänestä
  • Vartijoitako tarkoitat? Meinaatko, että sen talon asiakkaat ovat jotenkin älyllisesti korkeatasoisempaa porukkaa? :-D

    Äänestä

  • Tai niitä kaappijuoppoja tai raivoraittiita jotka eivät tunne kokelujuodessa kuin pahaa oloa itsessään ja toisissa eli eivät haluakkaan ymmärtää ja välittää.Tiedän tapauksen jossa tuttu ilmoitti sairauksistaan johon vartia totesi toiselle että "juoppo mikä juoppo jolla juttua riittää "eli näin meillä jämsässä.

    Äänestä

Suomen putkavahdeista on suurin osa persuja... tyhmiä impivaaralaisia.

Äänestä
  • Asiakkaista suurin osa ei taida äänestää mitään puoluetta. Tuskinpa ne älykkyysosamäärätkään siellä putkan puolella mitenkään päätä huikaisevat.

    Äänestä

Nämä kommentoijat ovat juuri niitä kermaperseitä joiden iskä ja äiti maksavat kaikki niin autot ym.
Nämä ei ole elämäää nähneetkään saatikka tiennneet mitään.
Toista se on itsellä jolla on 300 hehtaaria metsää odottamassa.

Äänestä
  • Otahan poeka se nolla pois ni pääset sinne risukkoos pyöriin ympyrää.

    Äänestä

  • Metsänomistaja kirjoitti:

    Otahan poeka se nolla pois ni pääset sinne risukkoos pyöriin ympyrää.

    Voi voi sinua reppanaa, paitaskin on kakas kuin kaljan sakas

    Äänestä

Tämä on hyvä. Näin sitä herätetään keskustelua hauskasti, ei aina tarvi olla fiksua että saadaan keskustelua aikaan.
Kyllä olen itsekin samaa mieltä että toimintatapojen muutos olisi paikallaan.
Esimerkiksi ns.vartijoiden hammashuoltoon kannattaisi satsata enemmän yhteiskunnan varoja. Ei ole kiva asiakkaan haistella pahanhajuista vartijan suuhygieniaa hänen avatessaan oven tarkistusluukun. valot olisi kiva saada yöksi hieman himmentäväksi tulisi uni asiakkaalla paremmin.
Wc-paperin laadusta olen samaa mieltä, ei sillä pysty kunnolla pyyhkimään tahmaa ikävästi. Olenkin jo jättänyt selluteollisuudelle kannanoton sellunlaadun rajusta ja pikaisesta parantamisesta.
Kahvi on ikävän laihaa, mutta luulen että vartijat käyttävät oivallista pelisilmäänsä ja tarjoilevat kahvin laihana siksi koska niin ovat asiakkaatkin.
Poliisille kiitokset siitä että he ystävällisesti avaavat poliisiauton ovet asiakkaalle ettei asiakkaan tarvitse turhaan jännittää miten autosta pääsee pois, poliisit jopa auttavat tukemalla asiakasta jotta asiakas välttäisi turhat liukastumiset hiekoittamattomalla alustalla.
Sellien sisustukseen kuuluisi mielestäni ehdottomasti tauluja seinälle esimerkiksi jukka palmun viimeiset teokset kierrättämällä niitä sellistä toiseen auttaisi varmasti asiakkaan kotiutumista selliinsä.
Näillä pienillä asioilla asiakkaat taatusti huomaisivat että heistä todella välitetään.

Äänestä
  • No johan Jämsäläisjuntit vitsikkäiksi heittäytyivät!
    Parhaatkin toisten mollaajat ja omaa paremmuuttaan korostajat.
    Kyllä sinne putkaan voi ajautua ilman hirveetä känniäkin.
    Aloittajan kommentti on juuri tuota valtakunnallista meininkiä vartijoiden suhteen.
    Jos todellinen hätä on kyseessä ja ei tulla tarkistamaan hälytyksistä huolimatta tilannetta, kyseessähän on selkeä heitteillejättö!

    Jokainen ihminen on tasa-arvoinen lain edessä, oli se kännissä tai selvä,
    --muistuksena vaan.

    Äänestä

  • Stasi-Jail kirjoitti:

    No johan Jämsäläisjuntit vitsikkäiksi heittäytyivät!
    Parhaatkin toisten mollaajat ja omaa paremmuuttaan korostajat.
    Kyllä sinne putkaan voi ajautua ilman hirveetä känniäkin.
    Aloittajan kommentti on juuri tuota valtakunnallista meininkiä vartijoiden suhteen.
    Jos todellinen hätä on kyseessä ja ei tulla tarkistamaan hälytyksistä huolimatta tilannetta, kyseessähän on selkeä heitteillejättö!

    Jokainen ihminen on tasa-arvoinen lain edessä, oli se kännissä tai selvä,
    --muistuksena vaan.

    Kylläpähän normaalit ihmiset ei putkaan joudu. Piste. Lain edessä ei kännisenä saa antaa minkäänlaista lausuntoa, tai saa mutta ei sitä noteerata.. Ihan noin niinku perämettä billylle tiedoksi. Naurettavia kommentteja tulee ei voi muuta sanoa. Todellisuus hämärtyy kun tarpeeks kiskoo viinaa.

    Äänestä

  • Jeims2 kirjoitti:

    Kylläpähän normaalit ihmiset ei putkaan joudu. Piste. Lain edessä ei kännisenä saa antaa minkäänlaista lausuntoa, tai saa mutta ei sitä noteerata.. Ihan noin niinku perämettä billylle tiedoksi. Naurettavia kommentteja tulee ei voi muuta sanoa. Todellisuus hämärtyy kun tarpeeks kiskoo viinaa.

    Siis mielestäsi epänormaalit ihmiset ainoastaan joutuvat putkaan?
    Naurettava heitto!
    Mietippäs tilanne itse suurkaupungin DICK :

    .Olet tulossa pikkujouluista jossa on tarjoiltu . Eteesi tulee tilanne jossa olet silminnäkijänä ja näet kahden ihmisen käyvän takaapäin vanhuksen päälle ja kaatavan tämän katuun... Menet väliin . Annat"lähdöt" näille kahdelle pahoinpitelijälle.
    Poliisi on kutsuttu paikalle.
    Silminnäkijän mukaan olet hakannut näitä kahta kadulla. Silminnäkijä ei.siis ole nähnyt näiden kahden pahoinpitelevän vanhusta.
    Anoastaan sinun pahoinpitelevän lyömällä näitä kahta. Vanhus on tilanteesta ollut tietämätön hetkellisen tajuttomuutensa vuoksi,-joten ei osaa sanoa kuka löi ketä ja mitä oikein oli tapahtunut.
    Poliisille nämä kaksi kertoo sinun käyneen heidän päälleen.Samoin silminnäkijä.
    Kaikki todistavat syyllisyyttäsi vaikka vain halusit auttaa. Puheesi eivät auta. kolme vastaan yksi.

    Poliisi tekee ratkaisun ja päättää viedä sinut putkaan rauhoittumaan.
    Olet ottanut juhlissa kolme kuohuviiini lasillista ja yhden oluen.
    Olet siis "epänormaalissa tilassa" .....
    Olet siis ansainnut tämän putkayön?
    ONNEA!

    Äänestä

  • Hypoteesi....... kirjoitti:

    Siis mielestäsi epänormaalit ihmiset ainoastaan joutuvat putkaan?
    Naurettava heitto!
    Mietippäs tilanne itse suurkaupungin DICK :

    .Olet tulossa pikkujouluista jossa on tarjoiltu . Eteesi tulee tilanne jossa olet silminnäkijänä ja näet kahden ihmisen käyvän takaapäin vanhuksen päälle ja kaatavan tämän katuun... Menet väliin . Annat"lähdöt" näille kahdelle pahoinpitelijälle.
    Poliisi on kutsuttu paikalle.
    Silminnäkijän mukaan olet hakannut näitä kahta kadulla. Silminnäkijä ei.siis ole nähnyt näiden kahden pahoinpitelevän vanhusta.
    Anoastaan sinun pahoinpitelevän lyömällä näitä kahta. Vanhus on tilanteesta ollut tietämätön hetkellisen tajuttomuutensa vuoksi,-joten ei osaa sanoa kuka löi ketä ja mitä oikein oli tapahtunut.
    Poliisille nämä kaksi kertoo sinun käyneen heidän päälleen.Samoin silminnäkijä.
    Kaikki todistavat syyllisyyttäsi vaikka vain halusit auttaa. Puheesi eivät auta. kolme vastaan yksi.

    Poliisi tekee ratkaisun ja päättää viedä sinut putkaan rauhoittumaan.
    Olet ottanut juhlissa kolme kuohuviiini lasillista ja yhden oluen.
    Olet siis "epänormaalissa tilassa" .....
    Olet siis ansainnut tämän putkayön?
    ONNEA!

    Hieno kommentti, näinhän asia juurikin on.

    Äänestä

  • rumpaliranneravistaa kirjoitti:

    Hieno kommentti, näinhän asia juurikin on.

    Juu tuommoistahan tapahtuu lähes selville yhtenään. Harvemmin sen sijaan kukaan renttuilee kännissä kadulla tai sammuu katuojaan ja poliisit joutuvat sen takia selliin korjaamaan.

    Äänestä

  • Hypoteesi....... kirjoitti:

    Siis mielestäsi epänormaalit ihmiset ainoastaan joutuvat putkaan?
    Naurettava heitto!
    Mietippäs tilanne itse suurkaupungin DICK :

    .Olet tulossa pikkujouluista jossa on tarjoiltu . Eteesi tulee tilanne jossa olet silminnäkijänä ja näet kahden ihmisen käyvän takaapäin vanhuksen päälle ja kaatavan tämän katuun... Menet väliin . Annat"lähdöt" näille kahdelle pahoinpitelijälle.
    Poliisi on kutsuttu paikalle.
    Silminnäkijän mukaan olet hakannut näitä kahta kadulla. Silminnäkijä ei.siis ole nähnyt näiden kahden pahoinpitelevän vanhusta.
    Anoastaan sinun pahoinpitelevän lyömällä näitä kahta. Vanhus on tilanteesta ollut tietämätön hetkellisen tajuttomuutensa vuoksi,-joten ei osaa sanoa kuka löi ketä ja mitä oikein oli tapahtunut.
    Poliisille nämä kaksi kertoo sinun käyneen heidän päälleen.Samoin silminnäkijä.
    Kaikki todistavat syyllisyyttäsi vaikka vain halusit auttaa. Puheesi eivät auta. kolme vastaan yksi.

    Poliisi tekee ratkaisun ja päättää viedä sinut putkaan rauhoittumaan.
    Olet ottanut juhlissa kolme kuohuviiini lasillista ja yhden oluen.
    Olet siis "epänormaalissa tilassa" .....
    Olet siis ansainnut tämän putkayön?
    ONNEA!

    Tottakai olet ansainnut putkareissun jos ihmisiä hakkaat keskellä yötä! Eihän siinä ole kahta sanaa vai oletko sittenkin batman...

    Äänestä

  • Jeims2 kirjoitti:

    Tottakai olet ansainnut putkareissun jos ihmisiä hakkaat keskellä yötä! Eihän siinä ole kahta sanaa vai oletko sittenkin batman...

    Etkö itse puolustaisi vanhusta joka yössä kahden ääliön toimesta kaadetaan maahan ja yritetään ryöstää?
    Kattelisit vierestä ja hipsisit takavasemmalle vai?
    Sehän nykysuomessa tapa onkin.
    Ollaan puuttumatta toisten asioihin vaikka tällainen edellä mainitun hypoteesin tapahtuessa olisi ihan välttämätöntä!.

    Äänestä

  • Pingviini' kirjoitti:

    Etkö itse puolustaisi vanhusta joka yössä kahden ääliön toimesta kaadetaan maahan ja yritetään ryöstää?
    Kattelisit vierestä ja hipsisit takavasemmalle vai?
    Sehän nykysuomessa tapa onkin.
    Ollaan puuttumatta toisten asioihin vaikka tällainen edellä mainitun hypoteesin tapahtuessa olisi ihan välttämätöntä!.

    Hypoteesi on hypoteesi, todellisuus on ihan toisenlainen. Sen näkee vaikka television poliisit -sarjaa katsomalla.

    Äänestä

  • Höpötätte joutavia kirjoitti:

    Hypoteesi on hypoteesi, todellisuus on ihan toisenlainen. Sen näkee vaikka television poliisit -sarjaa katsomalla.

    poliisin pamppu heilahtaa varsin kepeästi vielä tänäkin päivänä.
    Pöliisi osaa pamputtaa vaan ei pidättää!
    Niin kyllä TV-kameroiden edessä ei putkan ovet heilahda,---kotiovien paremminkin.
    Poliisi kuskailee porukoita ihan makuuhuoneen puolelle ,--peittelee ja pitää asiakkaitaan hyvänä.

    Äänestä

  • Todellisuudessa.... kirjoitti:

    poliisin pamppu heilahtaa varsin kepeästi vielä tänäkin päivänä.
    Pöliisi osaa pamputtaa vaan ei pidättää!
    Niin kyllä TV-kameroiden edessä ei putkan ovet heilahda,---kotiovien paremminkin.
    Poliisi kuskailee porukoita ihan makuuhuoneen puolelle ,--peittelee ja pitää asiakkaitaan hyvänä.

    Enemmän saisi pamputtaa, että vähenisi törttöilyn halut.

    Äänestä

  • Pamputi pamputi kirjoitti:

    Enemmän saisi pamputtaa, että vähenisi törttöilyn halut.

    Sinua pitäis pamputtaa oikein kunnolla ja pitkään!

    Äänestä

  • PoliceGangBang kirjoitti:

    Sinua pitäis pamputtaa oikein kunnolla ja pitkään!

    Muuta ghettoon pamppuines.

    Äänestä

  • tender1 kirjoitti:

    Muuta ghettoon pamppuines.

    Poliisit ovat pilkunhässijöitä kaikki.
    Puuttuu joka pikku asiaan.
    Parempi olisikin jos poliisi lakkautettaisiin kokonaan ja kansa saisi tehdä ihan mitä huvittaa. Ilman mahdollisia sanktion pelkoja.
    Tender 1: selle antaisin "pamppua" niin että ei viikkoon kävelis.

    Äänestä

  • Pam,PamPamputtaja :p kirjoitti:

    Poliisit ovat pilkunhässijöitä kaikki.
    Puuttuu joka pikku asiaan.
    Parempi olisikin jos poliisi lakkautettaisiin kokonaan ja kansa saisi tehdä ihan mitä huvittaa. Ilman mahdollisia sanktion pelkoja.
    Tender 1: selle antaisin "pamppua" niin että ei viikkoon kävelis.

    PamputiPamputi mahtuis Tender 1.sen ja mun mukaan hienosti.
    Pistettäis pamppua tuulensuojaa oikein kunnollla porukassa.

    Äänestä

  • Jeims2 kirjoitti:

    Kylläpähän normaalit ihmiset ei putkaan joudu. Piste. Lain edessä ei kännisenä saa antaa minkäänlaista lausuntoa, tai saa mutta ei sitä noteerata.. Ihan noin niinku perämettä billylle tiedoksi. Naurettavia kommentteja tulee ei voi muuta sanoa. Todellisuus hämärtyy kun tarpeeks kiskoo viinaa.

    Turha luulo ja luulothan ei kyllä kelpaa vastineeksi tosiasialle tälle: Että minäkin olen joutunut putkaan ollakseni vain turvallisuus riski. Liukastuin kadulla yön pikkutunneilla ja näin maija korjasi kyytiin, ja oltiinkin putkassa.

    Asiaa pohtiessa muutaman partion kanssa jälkikäteen, olisi ollut viisasta viedä asia eteenpäin poliisien mielestä, mutta jätinpä viemättä..

    Kyllä Jämsässä osataan!

    Äänestä

  • Pam,PamPamputtaja :p kirjoitti:

    Poliisit ovat pilkunhässijöitä kaikki.
    Puuttuu joka pikku asiaan.
    Parempi olisikin jos poliisi lakkautettaisiin kokonaan ja kansa saisi tehdä ihan mitä huvittaa. Ilman mahdollisia sanktion pelkoja.
    Tender 1: selle antaisin "pamppua" niin että ei viikkoon kävelis.

    no ei ne uskalla puuttua kaahailuun myllymäenpäällä ja uudella teollisuusaluella.

    Äänestä

  • Pingviini' kirjoitti:

    Etkö itse puolustaisi vanhusta joka yössä kahden ääliön toimesta kaadetaan maahan ja yritetään ryöstää?
    Kattelisit vierestä ja hipsisit takavasemmalle vai?
    Sehän nykysuomessa tapa onkin.
    Ollaan puuttumatta toisten asioihin vaikka tällainen edellä mainitun hypoteesin tapahtuessa olisi ihan välttämätöntä!.

    No en kyllä lähtisi suinpäin puolustamaan. Nykyjunnuilla on puukot ainakin mukana ja jos väliin menet he unohtavat alkuperäisen uhrinsa ja keskittyvät sinuun. Toki jos osaat judoa tai muita itsepuolustuslajeja tatami on vapaa ja anna mennä vaan. Poliisille kannattaa soittaa tai ainakin kuvata jos omat taidot ei riitä.

    Äänestä

  • Anonyymi00086 kirjoitti:

    No en kyllä lähtisi suinpäin puolustamaan. Nykyjunnuilla on puukot ainakin mukana ja jos väliin menet he unohtavat alkuperäisen uhrinsa ja keskittyvät sinuun. Toki jos osaat judoa tai muita itsepuolustuslajeja tatami on vapaa ja anna mennä vaan. Poliisille kannattaa soittaa tai ainakin kuvata jos omat taidot ei riitä.

    toki toki,mutta kyllä nekin nyrkkiä tottelee.siinä ei pikku linkkuveitsi kerkiä auveta,kun nyrkki on jo pari kertaa käyny nenässä ja silmä kulmassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00087 kirjoitti:

    toki toki,mutta kyllä nekin nyrkkiä tottelee.siinä ei pikku linkkuveitsi kerkiä auveta,kun nyrkki on jo pari kertaa käyny nenässä ja silmä kulmassa.

    Vain unelmissas onneton

    Äänestä

  • Anonyymi00087 kirjoitti:

    toki toki,mutta kyllä nekin nyrkkiä tottelee.siinä ei pikku linkkuveitsi kerkiä auveta,kun nyrkki on jo pari kertaa käyny nenässä ja silmä kulmassa.

    Yleensä niillä on ne veitset jo tavalla tai toisella esillä tapahtuman alettua ja jatkuessa.
    Tampereella vartijana ollessani näitten kanssa oli aina kiistaa ja kävivät päälle sönköttämään. Onneksi judotaustani sai ne lentämään kaaressa, ekan kun heittää katuun niin muut liukenee paikalta yhtä äkkiä kuin tulivatkin.

    Äänestä

  • Anonyymi00091 kirjoitti:

    Yleensä niillä on ne veitset jo tavalla tai toisella esillä tapahtuman alettua ja jatkuessa.
    Tampereella vartijana ollessani näitten kanssa oli aina kiistaa ja kävivät päälle sönköttämään. Onneksi judotaustani sai ne lentämään kaaressa, ekan kun heittää katuun niin muut liukenee paikalta yhtä äkkiä kuin tulivatkin.

    Tottakai

    Äänestä

Vanhassa putkassa jo 70 luvulla ollut Pavilta nuorena putkaan punkkua liikaa,ei ollut patjoja vaan betonilattia ja reunassa oli pieni koroke ns.tyynynä ja betonia sekin ,ei olluy paskapaperia silloi eikä ollut noin neljä vuotta sittenkään uudessa putkassa.
Pieni vesiputki mistä nappia painamalla sai vettä,ja jos juopumuksen takia vain yönyli niin ei siinä aamupaloja saanut.

Äänestä
  • Ei ole näköjään olosuhteet sitten 70- luvun muuttuneet.
    Nykyäänkin on muovinen parin sentin patja nukkuma-alustana.
    ei tyynyä ja kylmä betoni lattia. paskapaperia saa kun älyää sitä pyytää, seinässä on se kutsupainike jota painamalla pitäisi siis pitäisi saada vartijaan yhteys, yleensä se ei vastaa.
    Pieni vesiputki on edelleen tallella jota painamalla vettä tulee noin 5 sekuntia kunnes painat uudestaan.
    Ei sitä aamupalaa saa edelleenkään ei juuri ruokaakaan, ehkä kerran vuorokaudessa pyytämällä. Lääkkeitä ei anneta vaikka ne olisi lääkärin reseptillä oikeutettu saamaan. Ja poliisit on yhtä mulkkuja kuin ennenkin vain nuorempia nousukkaita.

    Äänestä

  • kakspuolseitenviis kirjoitti:

    Ei ole näköjään olosuhteet sitten 70- luvun muuttuneet.
    Nykyäänkin on muovinen parin sentin patja nukkuma-alustana.
    ei tyynyä ja kylmä betoni lattia. paskapaperia saa kun älyää sitä pyytää, seinässä on se kutsupainike jota painamalla pitäisi siis pitäisi saada vartijaan yhteys, yleensä se ei vastaa.
    Pieni vesiputki on edelleen tallella jota painamalla vettä tulee noin 5 sekuntia kunnes painat uudestaan.
    Ei sitä aamupalaa saa edelleenkään ei juuri ruokaakaan, ehkä kerran vuorokaudessa pyytämällä. Lääkkeitä ei anneta vaikka ne olisi lääkärin reseptillä oikeutettu saamaan. Ja poliisit on yhtä mulkkuja kuin ennenkin vain nuorempia nousukkaita.

    Just näin....
    ite reilut kymmenen kertaa putkassa yöni viettäneenä sanon että kertaakaan ei aamupalaa ole putkaan tarjoiltu.eikä juuri oveen koputtelu eikä napinpaineluhälyt ole vartijaa paikalle tullut.
    Pidätysselleissä majoitetuille tarjoillaan kyllä aamupala ja päiväruoka.Joka päivä lakaistaan yksiö.Pesataan sänky ,jossa ei sa pötköttää,-istua saa.Ainoastaan yöt saa olla pitkällään.Tarvittaessa ,jos on halukkuutta voi ulkoilla max.1 tunnin tietenkin ulkoilualueella jossa muurit ja katossa verkko ympärillä.
    Välillä haetaan kuulusteluun ja taas selliin.
    Ei mukava paikka ollenkaan.

    Äänestä

  • kakspuolseitenviis kirjoitti:

    Ei ole näköjään olosuhteet sitten 70- luvun muuttuneet.
    Nykyäänkin on muovinen parin sentin patja nukkuma-alustana.
    ei tyynyä ja kylmä betoni lattia. paskapaperia saa kun älyää sitä pyytää, seinässä on se kutsupainike jota painamalla pitäisi siis pitäisi saada vartijaan yhteys, yleensä se ei vastaa.
    Pieni vesiputki on edelleen tallella jota painamalla vettä tulee noin 5 sekuntia kunnes painat uudestaan.
    Ei sitä aamupalaa saa edelleenkään ei juuri ruokaakaan, ehkä kerran vuorokaudessa pyytämällä. Lääkkeitä ei anneta vaikka ne olisi lääkärin reseptillä oikeutettu saamaan. Ja poliisit on yhtä mulkkuja kuin ennenkin vain nuorempia nousukkaita.

    Harrikalaa päivälliseksi.

    Äänestä

  • *asiantuntija* kirjoitti:

    Just näin....
    ite reilut kymmenen kertaa putkassa yöni viettäneenä sanon että kertaakaan ei aamupalaa ole putkaan tarjoiltu.eikä juuri oveen koputtelu eikä napinpaineluhälyt ole vartijaa paikalle tullut.
    Pidätysselleissä majoitetuille tarjoillaan kyllä aamupala ja päiväruoka.Joka päivä lakaistaan yksiö.Pesataan sänky ,jossa ei sa pötköttää,-istua saa.Ainoastaan yöt saa olla pitkällään.Tarvittaessa ,jos on halukkuutta voi ulkoilla max.1 tunnin tietenkin ulkoilualueella jossa muurit ja katossa verkko ympärillä.
    Välillä haetaan kuulusteluun ja taas selliin.
    Ei mukava paikka ollenkaan.

    Kuuluisko putkan olla mukava paikka?

    Äänestä

Älä myöhästy keloo kuuden ruualta,--äitee suuttuu muuten.
Ai äitis laittaa pojulle vielä ruuankin?

Äänestä

Itsellenikin vastattiin useiden hälytysnapin painalluksien jälkeen vain vihaisesti, no mitä!! Ajatelkaa olin sentään päivänsankari silloin... Puuh että pistää vihaksi.

Äänestä

Oikea instanssi valituksen tekoon on oikeusasiamies:
http://www.oikeusasiamies.fi/Resource.phx/eoa/index.htx

Putkaan voi joutua ihan ansaitusti, mutta myös tarpeettomastikin. Poliisit voivat tehdä poliisilakiperusteisia kiinniottoja aivan mielivaltaisesti, ja kiinniotettuja kohdellaan niinkuin halutaan. Tutkintapyynnöin ja valituksin saadaan pidettyä huoli ettei byrokraateilta lopu työt!

Äänestä
  • Hyvä että laitoit tuon jakoon.
    Itse olen jo valittanutkin tuosta poliisien mielivallasta olla reagoimatta kutsuun putkaosastolla yöaikaan.

    Äänestä

  • Odotellaan........ kirjoitti:

    Hyvä että laitoit tuon jakoon.
    Itse olen jo valittanutkin tuosta poliisien mielivallasta olla reagoimatta kutsuun putkaosastolla yöaikaan.

    Onhan tässä tosiaan hirvittävästä epäkohdasta kysymys. Ilman muuta poliisien pitää olla valmiina silloin, jos asiakas haluaa käydä debattia päivänpolttavista asioista. Juuri aamuyön pitkinä tunteina ajatus säkenöi kirkkaimmillaan, siniset ajatukset kaipaavat purkautumistietä, eikä tilaisuutta siihen anneta. Tämä voi johtaa todella pahanlaatuisen trauman syntyyn.

    Äänestä

  • Sykolooki Sykkö kirjoitti:

    Onhan tässä tosiaan hirvittävästä epäkohdasta kysymys. Ilman muuta poliisien pitää olla valmiina silloin, jos asiakas haluaa käydä debattia päivänpolttavista asioista. Juuri aamuyön pitkinä tunteina ajatus säkenöi kirkkaimmillaan, siniset ajatukset kaipaavat purkautumistietä, eikä tilaisuutta siihen anneta. Tämä voi johtaa todella pahanlaatuisen trauman syntyyn.

    Niinpä, mutta ainahan voi puhua itsekseen ja välillä tehostaa ilmaisua räväkällä naurulla.

    Äänestä

  • pete20 kirjoitti:

    Niinpä, mutta ainahan voi puhua itsekseen ja välillä tehostaa ilmaisua räväkällä naurulla.

    älä Sykerö jänkätä siellä.
    Jos hälyä painaa .... Hätä voi olla todellinen...
    Poliisi vastaa tällöin jos kuolema korjaa .
    Oikeusasiamiehelle valitusta menemään vaan kansalaiset-
    OIKEAA MEININKIÄ: VIRANOMAISET OVAT KANSANPALVELIJOITA!!!!

    Äänestä

  • RIKOLLISPOMO kirjoitti:

    älä Sykerö jänkätä siellä.
    Jos hälyä painaa .... Hätä voi olla todellinen...
    Poliisi vastaa tällöin jos kuolema korjaa .
    Oikeusasiamiehelle valitusta menemään vaan kansalaiset-
    OIKEAA MEININKIÄ: VIRANOMAISET OVAT KANSANPALVELIJOITA!!!!

    Viranomaiset ovat lainpalvelijoita. Sosiaalitoimisto ja kela palvelee kansaa.

    Äänestä

  • RIKOLLISPOMO kirjoitti:

    älä Sykerö jänkätä siellä.
    Jos hälyä painaa .... Hätä voi olla todellinen...
    Poliisi vastaa tällöin jos kuolema korjaa .
    Oikeusasiamiehelle valitusta menemään vaan kansalaiset-
    OIKEAA MEININKIÄ: VIRANOMAISET OVAT KANSANPALVELIJOITA!!!!

    Teitä mulkkuja ei kukaan ikävöi vaikka heitätte lusikan nurkkaan.

    Äänestä

  • RIKOLLISPOMO kirjoitti:

    älä Sykerö jänkätä siellä.
    Jos hälyä painaa .... Hätä voi olla todellinen...
    Poliisi vastaa tällöin jos kuolema korjaa .
    Oikeusasiamiehelle valitusta menemään vaan kansalaiset-
    OIKEAA MEININKIÄ: VIRANOMAISET OVAT KANSANPALVELIJOITA!!!!

    Yritä käydä minuun kiinni Vartia

    Äänestä

putkassa on ihan kivaa,on aina tupakkaa,lukemista.saa hyvää ruokaa.hommaa termarin ja murukahvia,pamput kyllä hakee kuumaa vettä.saa lepäillä rauhassa ja miettiä maailman menoa,aina sieltä joskus pääsee pois.

Äänestä
  • Hyvä,hyvä jos Jämsän poliisilaitos lakkautettaisiinkin!
    Eihän parempaa uutista ole näillämain ennen kuultukaan.

    Äänestä

Ihan hyvä tilapäismajoitus se on,kyllä mä ainakin Jämsän miekkahotellissa sain pari kertaa päivässä safkan kun siellä vajaa 3 vrk aikaani viettelin,safkat tuli varmaan shelliltä klo 12 ja noin klo 18.Ja pidätyssellin ikkunan reunasta voi tiirailla vaikka bensan hintoja ja muutakin vilskettä S-marketin pihalla sen verran rispaantunut se harmaa kalvo siinä ikkunassa et näki ulos.Ja jos sattuu vielä oleen käteistä rahaa mukana niin putkavahti kyllä hakee kaupasta röökiä ja limua kun kerkee et tämmösiä kokemuksia tosin noin 6 vuotta sitten.

Äänestä
  • Eikös nää putkavahdit Keuruulta olekin kotoisin,
    Lienevätkö Juurikkaniemen entisiä vartijoita?

    Äänestä

Suljetaan Jämsän putka.Poliisi vie juopuneen kotio,porttikongissa ensin PAMPPUA oikein kunnolla ja sitten toivottavat hyvää yötä.Säästyy yhteiskunnan varoja huomattava summa.

Äänestä

Minun viettäessäni aikaa putkassa koin sisälämpötilan liian alhaisena. Lattianrajassa arvioin olevan vain noin 19 astetta celsiusta. Kotona olen tottunut lattialämmityksen ansiosta miellyttävään ja tasaiseen lämpöön. Maalämpö tuli laitettua - epäilen tosin että elontieni loppuu ennen kuin hankinta on kuoletettu.

Äänestä

Miettikää nyt ammattia: Putkavahti Jämsässä. Ei vaan voi olla penaalin terävin kynä. :D
Turha odottaa että erottaisi humalatilaa esim. diabeteskohtauksesta, varsinkin jos alkoholi haisee.

Äänestä

Pikku tyttö poliisi ja vartia kävi minuun kiinni.
Tulkaa käymään kahvilla niin katsotaan kuka hakkaa ketä

Äänestä

Uskallat jo näyttää naaamaasi.

Äänestä

Minä lopetan työt. Olen sadisti.

Äänestä

Joku kommentoi että putkaan humalaiset joutaa tms.
Ajatellaan veronmaksajien eli meidän kansalaisten kannalta niin kustannustehokkain tapa on ehdottomasti viedä humalainen kotiinsa, jollei hän ole vaaraksi muille tai asu toisella paikkakunnalla kauempana. Tämä tuppaa aina unohtumaan kaiken maailman tädeiltä ja sediltä, jotka muuten mussuttavat kalliista elämisestä ja kuluista.

Äänestä
  • Todellakin.
    Ja terveysasemalla olisi selviämisasema. Sairaanhoidon ammattilaiset osaisivat tarkkailla ihmisen terveydentilaa.
    Työparina vois olla vaikka vartija ja lähihoitaja.
    Putkaan vietäisiin varsin rikolliset.

    Äänestä

  • Anonyymi00075 kirjoitti:

    Todellakin.
    Ja terveysasemalla olisi selviämisasema. Sairaanhoidon ammattilaiset osaisivat tarkkailla ihmisen terveydentilaa.
    Työparina vois olla vaikka vartija ja lähihoitaja.
    Putkaan vietäisiin varsin rikolliset.

    Selviämisasemaksi voisi kyhätä teltan kaipolaan.

    Äänestä

Up.

Äänestä

NOSTA SYYTE JA VAADI KAIKKI PAKOLAISET JÄMSÄSSÄ PUTKAAN JA PAMPPUA

Äänestä
  • Miksi pakolaiset pitäisi putkaan viedä? Eikös putkaan viedä itselleen ja muille vaaralliset henkilöt

    Äänestä

Up.

Äänestä

Tee ihmeessä valitus.

Äänestä

😂😂😂🤣

Äänestä

Jalkopohjiin pamputuksesta puheen ollen : en ole unohtanut suoritettua toimenpidettä-Lienee ollut tapa jo viime vuosituhannelta lähtein.JUU, olin silloin kännissä ja nukahdin väärän talon pihalle.Oma vika. Se meni sillai.

Äänestä
  • Kyllä tämä on yhteiskunnan vika myös ihan selvästikin.

    Äänestä

  • Anonyymi00090 kirjoitti:

    Kyllä tämä on yhteiskunnan vika myös ihan selvästikin.

    Kaikkihan on yhteiskunnan syy. Kaikenlaiset koijarit on puhtaita pulmusia.

    Äänestä

Minuun Vartia ja poliisi kävi kiinni pitkällä. Aamulla sain sakot. Kysyin kameratallennetta no im vastaus oli tämä ei ole elokuvateatteri. Valehtelivat päin naamaa. Haluan tavata sen vartijan. Ei uskalla näyttää naamansa missään.

Äänestä

Jotenkin sellainen tunne että jos itse käyttäydyt asiallisesti, vaikka olisit kännissäkin niin sinua kohdellaan asiallisesti. Sitten taas jos olet hankala ja käyttäydyt väkivaltaisesti ja pistät vastaan, niin etkö ole mielestäsi ansainnut hieman kovempaa kohtelua?

Äänestä
  • keijolla ONH v...kova käsi taskussa....

    Äänestä

  • Kommentistasi päätellen on ihan pakko kysyä, että Niuvaniemeltäkö olet ehkä kotoisin?

    Äänestä

Minut pahoinpideltiin putkalla. Vartia tyttö ja Vartia. Nyt selvinpäin jos tulisivat vastaan niin oho.

Äänestä

Vartia luulee että on jumala. Minut pahoinpitelivät. Valehtelivat päin naamaa.
Tulkaa käymään katsotaan kuka hakkaa ketä.

Äänestä

Minut pahoinpitelivät ja kun pyysin kameratallennetta niin sanoi Vartia että tämä ei ole elokuvateatteri. Tul Vartia käymään täällä nyt haluan todella neuvoa vähän sinua. Minuun käydään kerran kiinni mutta mitä luulet vieläkö tulet vääntämään minun käsiä mutkalle.

Äänestä

Törkeää käytöstä vartialta. Haluan tavata tuon vartijan. Voin vähän neuvoa sitä.

Äänestä

Tee ilmoitus vaadi kameratallenne.
Saatanan idiootit putkalla.
Kosta minunkin puolesta. Tule Vartia käymään täällä. Katsotaan kuka pahoinpitelee ketä.

Äänestä

Kyllähän se niin on, että turha kenenkään on uhota ja marmattaa putkavahtien kohtelusta. Ei sinne putkaan asiallisesti käyttäytyvää napata kadulta, taikka ravintelista.
Eiköhän se ole peiliin katsomisen paikka ja aika lopettaa tuo lapsellinen turha vollotus.
Sitä saa, mitä tilaa!

Äänestä

Vartijat ovat sadisteja. Nauttivat kun voi at nöyryyttää sinua.

Äänestä

Kerran Vartia ja pikkuinen tyttö poliisi kävivät minuun kiinni. He varmaan vieläkin miettivät että tuli tehtyä virhe.
Molemmat lensi seinälle. Vartia itki. Olen nähnyt vartijan joskus baarissa. Pelkää ihmisiä. Hän on sadisti.

Äänestä

Olen minäkin ollut putkassa - en tosin täällä - ja palannut käsivarret mustelmilla. En kuitenkaan itke, enkä marmata käsittelystä.
Kaikki omaa syytä ja tyhmyyttä, sain mitä ansaitsin. Kuten tuolla jo sanottiin, "sitä saa mitä tilaa"!

Äänestä

Olisi hyvä saada valitusten tekoon jonkinlainen "panttimaksu" jonka saisi takaisin jos valitus todetaan aiheelliseksi,niin jäisi tälläisten itkupillien turhien valitusten tehtailut vähemmälle ja pois kuormittamasta järjestelmää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


.................... kirjoitti:

Olin taannoin kiinniotettuna jämsän poliisin putkassa humalatilan vuoksi yön yli.
Haluankin avata keskustelua jämsän putkatilojen ja nimenomaan asiakkaiden valvonnasta. Itse joka tarvitsen tietyn lääkityksen tiettynä vuorokauden aikana en saanut juuri minkäänlaista kontaktia ns.vartijaan vaikka kuinka painoin seinässä olevaa hälytysnappia. Jos arvon vartija sattumalta saattoikin vastata oli hänen kysymyksensä lakonisesti no mitänyt luokkaa. Pyysin päästä sairaalaan sairauteni vuoksi mutta sitä hän ei noteerannut mitenkään.
Turhat hälytysnapin painamiset tuntui että olemmeko venäjällä.
Onko tämä tosiaan jämsän poliisin hyväksymä toimintatapa vai teenkö tästä virallisen selvityspyynnön ylemmäksi.
Kun vihdoin pääsin toisen vuoroon tulleen vartijan kautta pois, menin suoraan jämsän ensiapuun ja jäin sisälle sairaalaan samantien.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu