Diane novako syynä?

Lopetin diane novan syömisen ja nyt on naama huonontunut. Johtuuko se pillereiden lopettamisesta ja rauhoittuuko ajan kanssa? Onko kellään kokemuksia?
5604
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Johtuu pillereiden lopettamisesta, eikä luultavasti rauhoitu ajan kanssa. Itelle kävi samoin ja menin ihotautilääkäriin ja sanottiin että naama voi mennä huonoksi vasta jopa vuoden kuluttua lopettamisesta. Mulla meni varmaan 4kk ja sit alko huonontua. Voit tietenkin vähän aikaa seurata tilannetta mutta en usko että aika auttaa.

Äänestä
  • söit diane novaa? Söin melkein 10 vuotta ja iholääkäri sano mulle, että ihoreaktio voi johtua pillereistä, ku söin niitä niin kauan. Määräs mulle kuitenkin Apocyklin-kuurin ja voiteita? Kärsin kuulemma lievästä aknesta. Onko kokemuksia voiteista (Differin ja Skinoren) auttaako pitkään käytettynä?

    Äänestä

  • mä oon syöny diane novaa 10 vuotta akneen. oon nyt 25 ja lopetin pillerit, koska en tarvitse mitään ehkäisyä nyt ja haluan teitää, onko akneni jo rauhoittunut. välttämättä ei, koska finnejä tuli pillereiden aikanakin, muulloin paitsi ei menkkojen aikaan. ärsyttää syödä pillereitä koko elämä ton vaivan takia mut pelottaa, mihin tilanne nyt menee ku lopetin. onko muilla kokemuksia, jos iho kohta huononeekin, voiko se vielä myöhemmin rauhoittua kun hormonitoiminta tasaantuu?

    Äänestä

  • sini kirjoitti:

    mä oon syöny diane novaa 10 vuotta akneen. oon nyt 25 ja lopetin pillerit, koska en tarvitse mitään ehkäisyä nyt ja haluan teitää, onko akneni jo rauhoittunut. välttämättä ei, koska finnejä tuli pillereiden aikanakin, muulloin paitsi ei menkkojen aikaan. ärsyttää syödä pillereitä koko elämä ton vaivan takia mut pelottaa, mihin tilanne nyt menee ku lopetin. onko muilla kokemuksia, jos iho kohta huononeekin, voiko se vielä myöhemmin rauhoittua kun hormonitoiminta tasaantuu?

    Lopetin pillerit puoli vuotta sitten. Aloitin eilen Roaccutan kuurin, koska iho meni niin huonoon kuntoon. Ja oon 29 v!!!! Ei ikinä enää mitään hormoneita, jos ei ole pakko.

    Äänestä

  • Terve kirjoitti:

    Lopetin pillerit puoli vuotta sitten. Aloitin eilen Roaccutan kuurin, koska iho meni niin huonoon kuntoon. Ja oon 29 v!!!! Ei ikinä enää mitään hormoneita, jos ei ole pakko.

    Mä söin Meliane-pillereitä reilu 4 vuotta ja nyt ku lopetin ni 2-3 kuukautta lopettamisen jälkeen naama menny iha kauheeseen kuntoon. Sain ihotautilääkäriltä vaan antibiottivoidetta enkä mitään sisäistä kuuria. Ehkä hyvä nii kun ikinä ei tiedä mitä lääkkeitä sitä tässä elämäs vielä joutuu syömään. Mutta samas kannas oon ettei enää ikinä mitään hormoneja!! Kaduttaa et edes alotin koskaan syömään pillereitä... mutta eihän sitä sillon voinut tietää ja kun ei lääkärit kerro tollasia juttuja. No nytpä tiedän!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hipsu kirjoitti:

Lopetin diane novan syömisen ja nyt on naama huonontunut. Johtuuko se pillereiden lopettamisesta ja rauhoittuuko ajan kanssa? Onko kellään kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu