Sain eilen yllättäen lahjaksi puhdasrotuisen, mustan cockerspanielin. Kyseisestä rodusta ei ole aikaisempia kokemuksia, mutta sattumalta asun vyöhykeellä, jossa päivälämpötilat ovat alati keskim. 36 astetta päiväsaikaan.
Olen nähnyt useiden rotukanien - jopa ihmisten - kuolevan lämpöhalvaukseen. Kuinka voin ehkäistä kyseisen ilmiön MUSTASSA koirassani vai onko ennakkopelkoni aiheeton?
Kokkeri; lämpöhalvausriski?
3
188
Vastaukset
- c.c.
Hei,
olen nähnyt pitkäkarvaisiakin koiria etelässä. Ne haluavat olla mieluiten varjossa viileällä kiveyksellä, ja raikasta kylmää vettä pitää olla aina tarjolla (laita raskas kuppi jota koira ei saa kaadettua vaikka päättäisi kahlata siinä :)
Kaikkein tärkein neuvo on tietenkin se että koira ei saa olla suorassa auringossa missään tapauksessa! Älä vie koiraa ulos kuumimpana aikana; jos on pakko niin vain tarpeen tekoon ja vesi mukaan vaikka kuinka pienelle lenkille.
Koiraa voi myös suihkutella mutta varo ettei korviin mene vettä, ja kun viileä ilta tulee ja jos koira on vielä märkä niin kuivaa se ettei tule hotspotteja.
Parasta olisi jos voisit lyhentää karvaa, mutta jos et halua "kyniä" koiraasi niin trimmaile ainakin ettei kaula- ja korvanaluskarvat pääse liian hiostaviksi, koska voi taas tulla noita hotspotteja. - cockeri
Ajetaan cockerimme trimmerillä ihan klaniksi. Vähentää lämpöhalvauksen riskiä aika reippaasti. Sitäpaitsi koirakin nauttii, kun saa olla ilman raskaasti roikkuvia, hiostavia karvojaan. Puhumattakaan siitä, kuinka helppohoitoinen koiramme on lyhytkarvaisena! Ei ole tukka takussa ja kurassa.
Suosittelen.- Aloittelija
"Bis dat qui cito dat" mainitsivat muinaiset roomalaiset eli "Se kahdesti antaa, joka nopeasti antaa!" Mitähän he mainitsivat kahdesta nopeasta vastauksesta???
Muchas gracias "c.c:lle" ja "Cockerille" arvokkaista neuvoista ja ennen kaikkea moraalisesta tuesta salamannopeiden vastauksien johdosta.
Mikä ilmiö muuten ignorantille koiran kasvattaja-noviisille on tuo "hotspotti" suomeksi selvitettynä, even if I understand many languages?
Joka tapuksessa koiran paksu turkki on jo trimmattu viileän lyhyeksi eläinlääkärin toimesta, mutta ihmetyttää, että vaikka koira annettiin "korkeista piireistä" löysimme ja poistimme siitä 93 puukkiaista (?) ("garrapata"). No nehän kuuluvat tropiikin luontoon, vaikka en niiden oikeata nimeä osaa suomeksi.
Joka tapauksessa noilla eväillä pääsen alkuun ilman aiheettomia ennakkopelkoja, mutta koiran vieminen ulos kuumimpana aikana on varsinainen ongelma, sillä sisällä on aina kuumempi kuin ulkona! Tosin on yksi ilmastoitu huone, jossa termostaati pitää lämpötilan "kananlihailmiön" tienoilla eli 27 asteessa.
Kiitokset ja saludos tropicales, nimim. "Jo liki ammattilainen"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1245211Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella303688No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452460Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241594- 501588
- 411560
- 231481
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv311411- 141312
- 291293