Räkyttää kaikille vastaantuleville ihmisille, pyörille, mopoille ja koirille. Ei kuule eikä näe minua ollenkaan ku alkaa se mekastus. Kotona uskoo kerta laakista ja on tottelevainen.
Mökillä mahdoton olla sen kanssa kun sielläkin haukkuu kaikki ohikulkijat ja muiden mökkien väen.
En kestä enää tota koiran räkyttämistä
4
178
Vastaukset 4
- Ärsyttävää......
Ainiin ja kyseessä 3- vuotias pieni uroskoira.
- 12+8
Sun pitää olla koirasi johtaja joka antaa sille turvaa pahaa maailmaa vastaan. Ota siis koira vierelle kulkemaan ulkona kun joku tulee vastaan. Oli se sitten ihminen, pyörä, mopo tai koira, niin koirasi kulkee aivan vierelläsi ohituksen ajan.
Mökillä pidä päivän hiljaisuustalkoo sen kanssa ja komenna koira sisälle mökkiin joka ikinen kerta kun haukahtaa. Itse olette ulkopuolella. Pari sekuntia alkuun karkotusta ja lupa tulla. Seuraavasta haukahduksesta pidennä aikaa muutaman sekunnin ja edelleen aina noin 5 minuuttiin saakka. Ole tarkkana että et lipsu. Ja kukaan ei ole samassa tilassa koiran kanssa kun karkotus on voimassa.
Seuraavana päivän jatkat jos tarvetta on. Veikkaan että tarve on ainakin huomattavasti vähäisempi. Se on monesti pienistä asioista ja oivalluksista kiinni että saa koiran pysymään tyytyväisenä ja olemaan häiriköimättä itseä ja naapureita. - apua saa
Joo voit koittaa kouluttaa.Jos ei osaa käyttäytyä niin vie sisälle, ja kokeile hetkenpäästä uudelleen, jos ei onnistu, koira taas hetkeksi sisälle.
Jos ei mikään muu auta, mene koirien koulutusryhmään. - hiljainen koira
Palkitse koira siitä, että se ei aloita räkyttämistä. Kun kohde ilmaantuu koiran näköpiiriin, eikä koira ole vielä ehtinyt aloittaa haukkumista...palkitse! Toimii. Palkitseminen on motivoivampaa kuin rankaisu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3191369Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3271307- 1041077
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50998- 105971
- 106930
- 111792
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22767- 69631
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh5617