Eurovision laulukilpailuista on tullut varsinainen specktaakkeli, joka on kaukana laulukilpailusta. Hirvittävät valotehosteet vievät huomiota musiikista ja laulajia on ties kuinka monta.
Partasuinen, Jeesus-kasvoinen Itävallan edustaja oli kyllä ylivoimainen.
Voitto tuli komeaäänisellä laululla ja myös sanoilla. Laulu oli protesti Putinin toimille ja pyrki luomaan uskoa tulevaisuuteen.
Ainutkertainen kannanotto tämänhetkiseen maailmantilanteeseen ja hyvin esitetty. Hiukan itseäni häiritsi tuo partasuinen nainen. Liekö tuolla laulajattarella lainkaan tulevaisuutta ilman partaa?
Partasuinen, Jeesus-kasvoinen Itävallan edustaja oli kyllä ylivoimainen.
Voitto tuli komeaäänisellä laululla ja myös sanoilla. Laulu oli protesti Putinin toimille ja pyrki luomaan uskoa tulevaisuuteen.
Ainutkertainen kannanotto tämänhetkiseen maailmantilanteeseen ja hyvin esitetty. Hiukan itseäni häiritsi tuo partasuinen nainen. Liekö tuolla laulajattarella lainkaan tulevaisuutta ilman partaa?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei tän enempää
ettei tarvi poistaa.
Kun avasin koneen!
Jeesuksen kuva oli esittäjä , ja sai kaikilta täydet pisteet.
Conchita(esp.) Wurst.
Hieno taiteilijanimi, osoitus huumorintajusta. Upea ääni. Hienot valotehosteet tukivat artistien esityksiä.
Thomas on rakentanut itsestään brändin, (osui kultasuoneen) kuten Sofi Oksanenkin:)
Oli todella upea esitys,
en vaan tienny kumpi hän oli mies vai nainen, suomen toinittaja kyllä sanoi esiintyjää naiseksi,
siis olisko hänellä ollu teatteri parta,
jokatapauksessa aivan ihan esitys pitkästä aikaa euroviisuissa,
ukrainen esittäjä oli myös harvinaisen kaunis itsenään kauniimpi ja ueampi kuin hänen esitämänsä laulu, hän kyllä sai laulustaki hienostki kaiken irti,
Tältä näyttää mies Conchita Wurst -hahmon takana – katso parraton kuva
FLINDT MOGENS / POOL
Julkaistu: 11.5.2014 8:35 Iltasanomissa.
Parrakas nainen. Sillä tavoin Tom Neuwirthin hahmo tunnettiin ennen lauantai-iltaa. Nyt hän on Euroviisu-voittaja.
Itävaltalainen Tom Neuwirth loi hahmonsa, upeaäänisen, sukupuolistereotypioita murskaavan Conchita Wurstin vuonna 2011. Silloin hän esiintyi itävaltalaisessa Die große Chance –kykykilpailussa.
Hänen mottonsa on: ”Ole paras versio itsestäsi mieluummin kuin huono versio jostakusta muusta.”
Yritin löytää naisellisuutta tuosta erinomaisesta laulajasta. Kun parta näytti hyvinkin aidolta, eikä naisellisia muotojakaan ollut, enempää pyllyssä kuin rinnoissakaan, niin mieheksi mielestäni noteerasin.
Mahtava ääni paljasti minusta myös miehistä lauluvoimaa ja käsien liike oli epänaisellista.
Jostakin pitää saada nuo ainutkertaiset sanat, jotka olivat tällaisissa ympyröissä ennen kuulumattoman hyvät ja sisällökkäät.
Paras ja oikea laulutaiteilija voitti!
Laulu oli upea sekä sanat että esitys. On siinä kuitenkin sellainen pointti, että ilmeisesti täytyy olla jotenkin poikkeava, että saa pisteitä laajamittaisesti.
Näinhän oli Lordinkin kanssa. Ei Suomi olisi voittanut, jos ei olisi ollut niin kammottavat ja huomiota herättävät esiintymisasut.
Suomen on vaikea voittaa, sillä meillä ei ole sellaisia naapurimaita, jotka olisivat valmiina antamaan ne parhaat pistemäärät. Kovasti yleensä suositaan niitä lähialueitten maita.
Olisi hauska joskus nähdä ja kuulla Suomella joku oikein hyvin sanoitettu ja sävelletty kappale, jotta voitaisiin testata, kuinka hyvin pisteitä tulisi.
Noin ajattelee moni muukin.
Suomesta lähetetään sellainen sävellys kuin halutaan.
Järjestäjät valitsevat mieleisensä säveltäjät ja sanoittajat ja näin syntyy haluttu euroviisu.
Aikanaan menetettiin ehkä selvä voitto kun Katri Helenan laulamaa, Puhelinlangat laulaa, ei voitu hyväksyä Suomen edustajaksi. Olihan letkajenkka juuri tullut muotiin ja suosioon.
Kun keskinäisen kehun kilpailulla valitaan joku oma sävellys niin häpeä on varma. P.o. häviö on varma.
Klitoriksessa on hermopäätteitä enemmäm kuin peniksessä,kertoo Terveys iltalehdessä.
Se on kehon ainoa osa joka on tarkoitettu vain nautintoon,ei mihinkään muuhun.
Kun mielimusiikkia on slaavilainen ja kleshmer niin Lordi ei oikein iske. Lordin jälkeen nyt oli ensimmäinen kerta kun katsoin viisuja.
Israel antoi Itävallalle täydet pisteet, sanoituksessa täytyi olla jotakin joka vetosi Israelilaisiin?
Sanoitus on aivan mahtava. Omassa laadussaankin minusta huikea.
Sanoissa luodaan uskoa tulevaisuuteen, rakkauden ja kaiken hyvän säilymiseen ja jopa uudelle syntyyn, jota mikään ei voi estää.
Ei se nykyään ole kysymyksessä sävellyksestä eikä sanoituksesta, vaan siitä kuka herättää eniten huomiota. Ihan sama kun siinä lordin esityksessä.
Niin on ollut jo pitkän aikaa.
PARAS kappale voitti,
ei se parta ,
vaan se laulua ja esitys,
se oli jottain niin upeeta jota ei ole ikinä ennen vielä nähty,
upea upea upea,
Voi olla, että kappaleen hyvyyttä ei olisi niin herkästi huomattu, jos esiintyjä olisi ollut joku tavallinen hetero.
Kyllä erikoisuudella voitetaan huomiota ja siinä samalla sävellyskin saa arvostusta.
Näin on marjat ja mansikat.
Kyllä Concita voiton ansaitsi. Hieno ääni, hieno esitys ja hyvät hampaat.
Tällalsta ikäloppua heteroa kyllä tuo ulkoinen olemus hiukan häiritsi. Pitikö hänen ottaa joku messiaan ulkomuoto osoittaaksen erilaisuuttaan? No voidaan ajatella, että hän tuo sanomaa kansalle myös ulkomuodollaan.
Hienosti hän vain on omaksunut sirot ja naiselliset liikkeet. Siinäkin, kun hän aivan shokissa vastaanotti tiedon voitostaan, hänen koko olemuksensa ja käsiensä liikkeet olivat kuin ballerinalla.
Netissä on hänen meikitön olemuksensa monissa kuvissa. Sorea poikanakin.