Hirven metsästäjä

Rakentaa aitauksen omakotitalon pihalle. Hankkii pari hirvenhaukkkujaa. Kantaa säännöllisesti niille ruokaa. Käy metsällä niiden kanssa muutaman kerran syksyssä. Jos on kiireinen syksy itsellä niin jättää väliin koko syksyn metsästyksen. Mutta ei ajattele naapureita ollenkaan. Koska nämä metsästyskoneet häiritsee naapureiden rauhaa aivan helvetisti haukkumisellaan. On helvetin itsekästä toimintaa. Tekisi mieli mennä ja vähän käsitellä pärstävärkkiä tuommosilta idiooteilta. Syytteenhän siitä saisi, joten kuunneltava kai se on tai muutettava pois.
15227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kaikki nykyiset metsästäjät on lapsellista porukkaa hame niille pitäs laittaa päälle.

Äänestä

Kainuussa on paljon mehtäläisiä, sitä et täällä pakoon pääse.

Äänestä

Välineurheilijoita koko porukka. Siellä kehutaan ostoksiaan ja ajellaan perhemaasturilla. Kaikki räkänokat siellä iso kivääri selässä mennä voheltaa. Parhaimmat kehuu äänekkäästi reissujaan.

Äänestä
  • Et sitten päässyt paikkakunnan hirviporukkaan tälläkään kertaa?

    Äänestä

Ihan tyyppitapaus on tämä. Riistaveriset koirat ulvoo häkissään vuodesta toiseen, kun isäntä istuu JahtiJakt pulu päällä ja mersulippis päässä kotosohvalla ja mahtailee miten kerran meinasi saaha karhun, vaan ampui hermostuksissaan kymmmenen metriä ohi. Samoin kävi hirvenmehtuussa. Saalista ei tule koskaan, mutta jutut on meheviä

Emännän kanssa peuhatessa ottaa mersulippiksen pois, muta JahtiJakt puku pysyy yllä siinäkin hommassa. Korkeintaan vähän vetoketjua löysää, että saa munan reikään. Pieraisee kesken nainnin.

Ja koirat haukkuu häkissä...

Äänestä
  • Kyllä huomaa taas näissä jutuissa et kummassa porukassa on fiksumpaa porukkaa, metsästäjissä vai näissä kaupunkilaispelleissä..
    Muuttakaa vittuun jos koiranhaukku häirihtee.

    Äänestä

  • Saantimies kirjoitti:

    Kyllä huomaa taas näissä jutuissa et kummassa porukassa on fiksumpaa porukkaa, metsästäjissä vai näissä kaupunkilaispelleissä..
    Muuttakaa vittuun jos koiranhaukku häirihtee.

    Kumpa olisittekin metsästäjiä mutta pellet siellä metsässä häärää häirikkö rakkeineen. Oikean metsästäjän minä ymmärrän eikä sellaisen koirat häiriköi muita ihmisiä.

    Äänestä

Ei auttanut se vitttuun muutto! Koiranhaukku kuuluu tännekin

Äänestä

Kaupungin järjestys sääntö kieltää häiriön tai haitan tuottamisen.

Äänestä

Minäpä olenki J-Pennasen kaveri niin saan tumputtaa miten tahdon.

Äänestä
  • Mitä suurempi kalimpeerinen ja kalliimpi tussari niin poeka luulee olevansa huippumies. Rintapystyssä selittää ja kertoo työpaikalla juttua. Netistä tilannut kaikki mahdolliset hilpetöörit. Nelivetauto turbomoottorilla on tietysti hankittu että pääsee kunnolla jahtihommiin. Tuskin olisi halukas edes lähtemään jos huonommat vehkeet. Urbaani metsämies, maailma on muuttunut Veikkoseni.

    Äänestä

  • Muutunut jahti kirjoitti:

    Mitä suurempi kalimpeerinen ja kalliimpi tussari niin poeka luulee olevansa huippumies. Rintapystyssä selittää ja kertoo työpaikalla juttua. Netistä tilannut kaikki mahdolliset hilpetöörit. Nelivetauto turbomoottorilla on tietysti hankittu että pääsee kunnolla jahtihommiin. Tuskin olisi halukas edes lähtemään jos huonommat vehkeet. Urbaani metsämies, maailma on muuttunut Veikkoseni.

    Eiköhän se oo näin, että sama mikä laji niin välineet ovat tänä päivänä paremmat. Aika muuttuu ja eihän siinä ole mitään pahaa.

    Äänestä

Minä oon nainu sitä turbomoottoria, meni ahtimesta siivet kun mälli lensi täysillä kierroksilla.

Äänestä

Koirat ei ole syyllisiä, muta tyhmät ja laiskat omistajat on. Muuttakaa takaisin maalle jos haluatte elukoita pitää, iso koira ei kuuluu taajamaan. Muutenkin koko touhu on
turhaa pullistelua. Opetelkaa nussimaan niin on vaimonnekin tyytyväisiä.

Äänestä
  • Nämä isojen koirien omistajat ovat vain useasti niitä pullistelijoita jotka ummistavat korvansa. Koira kyllä hankitaan jonkun metsästyksen varjolla ja sitten ei välitetä seurauksista mitä se aihettaa naapurustolle. Karmeeta kuunneltavaa kun koiran haukku kuuluu koko ajan sisälle. Asumusviihtyvyydestä ei voi puhua enää siinä vaiheessa. Kyllä jokaisen sivistyneen ihmisen on ymmärrettävä tämä seikka ja osattava ottaa se myös huomioon. Asia on toinen noilla laitapuolen reppanoilla joilla on lukemisen ja kuullun ymmärtämisessä vaikeuksia mutta sieltä suunnalta tulee kyllä muutakin häiriöö kuin koiran haukkuminen. Jos päättää hankkia koiran asutusalueelle on velvollisuus huolehtia siitä ettei siitä koidu haittaa naapureille. Suurin osa koiranomistajista tämän hallitsee hienosti mutta ei valitettavasti kaikki.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Naapuri kirjoitti:

Rakentaa aitauksen omakotitalon pihalle. Hankkii pari hirvenhaukkkujaa. Kantaa säännöllisesti niille ruokaa. Käy metsällä niiden kanssa muutaman kerran syksyssä. Jos on kiireinen syksy itsellä niin jättää väliin koko syksyn metsästyksen. Mutta ei ajattele naapureita ollenkaan. Koska nämä metsästyskoneet häiritsee naapureiden rauhaa aivan helvetisti haukkumisellaan. On helvetin itsekästä toimintaa. Tekisi mieli mennä ja vähän käsitellä pärstävärkkiä tuommosilta idiooteilta. Syytteenhän siitä saisi, joten kuunneltava kai se on tai muutettava pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu