Mitä voidetta laitatte tulehtuneen ihottuman tai paiseen päälle? Itse desinfioin tulehtuneen alueen ja olen käyttänyt muutaman päivän basibactia. Parannusta ei kuitenkaan vielä huomaa. Käytättekö hydrocortisonia vai basibactia? Mitään antibioottikuuria ei viitsisi kuitenkaan näin pieneen alueeseen ottaa :)
Tulehtuneen paiseen/ihottuman hoito
kysymysmerkki.
2
156
Vastaukset
- Auttaja1
Keitä vettä,kasta pyyhettä siihen ja painele tulehtunutta aluetta niin kuumalla kuin vain voit,elä polta ittees.Auttaa äkkiä.eläkä laita mitään voiteita,pari kertaa päivässä tuo niin paiseet häviää!
- kysymysmerkki.
Kylmä vesi kuulemma auttaa myös? :) kuitenkin jotain voidetta olisi varmaan hyvä laittaa tulehtuneelle alueelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!851828- 821670
- 501329
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai471265Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481172- 1161140
- 39935
Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!23932Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen59922Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket23903