Opetushallinnon tutkinnon A-osan tentti: mitä kysytään?

rehtoriksi?

Moi, onko paikalla ketään, joka olisi suorittanut opetushallinnon tutkinnon A-osan tenttiä? Itse yritän suoriutua urakasta tenttimällä (en siis käy kurssia), ja kovasti kiinnostaisi, millaisia kysymyksiä tentissä on ollut. Tiedän, että kaikki tehtävät ovat nykyisin monivalintakysymyksiä. Mutta tarkemmin..millaisia?

2

1026

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vuonna 2004

      Silloin kun suoritin opetushallinnon tutkinnon, siinä kysyttiin asiakirjan julkisuudesta, ei-salaiseksi luokiteltujen tietojen julkisuuden toteutumisesta, henkilökunnan yhteystietojen luovuttamisesta, nettijulkaisemisesta, oppilaaksi ottamisesta, valitusoikeudesta, kurinpidosta ja lisäksi oli joitakin suoraan lakiin ja asetuksiin liittyviä kysymyksiä.

      Lue hyvin perusopetusta. lukioita ja ammatillista toisen asteen koulutusta sekä vapaata sivustystyötä koskevat lait ja asetukset Finlexistä. Hanki myös kirjastosta pari opusta, joissa on käytännön esimerkkejä lakien ja asetusten soveltamisesta. Ai niin, meidän aikana siinä tentissä siis ei saanut olla aineistoa mukana. Nykyään kai saa?

    • tutkinnontehnyt

      Suoritin keväällä 2015 peräkkäisinä kuukausina A- ja B-osien tentit. Monivalintakysymyksiä ja esseitä piti kirjoitella kattavasti kaikista tutkinnon alueista. Pari viikkoa käytin tenttikirjojen vilkaisuun. Tosin helppoja olivat, koska olin töissä niihin jo entuudestaan tutustunut ja lähes täysillä pisteillä läpäisin molemmat osiot.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      57
      10070
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      13
      6829
    3. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      85
      6134
    4. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      67
      6036
    5. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      11
      4272
    6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      28
      4265
    7. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4140
    8. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      62
      3453
    9. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      283
      3238
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      44
      2408
    Aihe