onko nämä ennakkoperintöjä

Vanhempani ovat myyneet pilkkahinnalla 3 sisarukselle tontteja, joiden arvo on 20 kertainen myyntihintaan. Eikö perilleselle myyntikin edellytä ainakin sen, että hinta on
vähintään 75% verotusarvosta. Minä kysyin itselleni myytävää tonttia, haukuttiin rosvoksi.
6208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kerroin 20 on melkoinen, että ettet vain ole verrannut vuosia sitten tehdyn kaupan kauppahintaa nykyarvoon. Perinnönjaossa lahja noteerataan anto aikansa arvoon. Kyllä 75% alittaminen on lahja ja rintaperillisen saama lahja on oletuksena ennakkoperintöä, ellei ole toisin määrätty. Määräys voi tulla vielä testamentissakin.
Älä hötkyile vanhempiesi eläessä, mutta kerää tietoja/dokumentteja perinnönjaon varalle ja käänny silloin asiantuntijan puoleen.

Äänestä
  • Kiitos tiedosta ja neuvoista!

    Äänestä

  • Jäin miettimään, kun luin nuita viestejä perinnöstä ja veroista, eikö sisarusteni olisi pitänyt maksaa lahjaveroa. Tonttien verotusarvo on 22000 jokaiselle tontille, jos yksinkertaistaa ja jakaa po. alueen verotusarvon 66000 kolmella. tontit saman kokoiset, kaksi hehtaaria, keskimmäisellä tontilla on kesäasunto. Kaupungin lähellä järven rannalla.

    Äänestä

  • kaa5 kirjoitti:

    Jäin miettimään, kun luin nuita viestejä perinnöstä ja veroista, eikö sisarusteni olisi pitänyt maksaa lahjaveroa. Tonttien verotusarvo on 22000 jokaiselle tontille, jos yksinkertaistaa ja jakaa po. alueen verotusarvon 66000 kolmella. tontit saman kokoiset, kaksi hehtaaria, keskimmäisellä tontilla on kesäasunto. Kaupungin lähellä järven rannalla.

    Kun arvioidaan lahjaveron määrää, perusteena on käypä arvo.

    Äänestä

  • sdlfkjdösjf kirjoitti:

    Kun arvioidaan lahjaveron määrää, perusteena on käypä arvo.

    Juu mutta käypä arvo lahjan antamisen aikaan.

    Äänestä

lisäys ed. kukin maksoi 800€ tontistaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaa5 kirjoitti:

Vanhempani ovat myyneet pilkkahinnalla 3 sisarukselle tontteja, joiden arvo on 20 kertainen myyntihintaan. Eikö perilleselle myyntikin edellytä ainakin sen, että hinta on
vähintään 75% verotusarvosta. Minä kysyin itselleni myytävää tonttia, haukuttiin rosvoksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu