Kersantista miehistöarvo?

Mikä on idea?

Väittävät että systeemi muuttuu niin, että miehistössäkin voi yletä kersantiksi. Onko silloin niin arvokas, etteivät alikersantit voi antaa käskyjä, vaikka ovatkin aliupseereita?

7

413

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kernaali

      Ei voi. Älä luule ittestäs liikoja hevosmies vaan ryhdistäydy ja osta Sivasta nakkeja !

    • idea on pvn uraputki

      Ihan vaan uteliasuutani kysyn että eikö kersantit sitten olekkaan aliupseereja ja onko alikersantti korkeampiarvo kuin kersantti. Ja lopuksi totean että kersantiksi on pystynyt ylenemään ilman aliupseerikoulua ennekin, tosin niitä on harvakseltaan mutta on kuitenkin niitä on

    • Aapo2
    • kessu........

      Alikit on 10v päästä ylikessuja;)

      Muutenkin nykyisin on niin vähän kertaushajoituksia, että moni alikki jää ilman kessun nappuloita, mikäli ei saa niitä varusmiespalveluksen aikana.
      Miehistön on turha kuvitellakkaan kessun nappuloista.

      Ainoa mahdollisuus on, että ravaat urakalla rt-hommissa.

    • Aapo2

      Taitaa varusmieskessun natsat samoin kuin sattumakorpin jämät olla se vaikein tie. En tiedä nykytilannetta, mutta aikoinaan niitä jaettiin niukasti.

      Jotkut alikit ylenevät ylikessuiksi, mutta rajoituksena ylikessun natsoihin oikeuttavia joukkueen varajohtajien vakansseja on paljon vähemmän kuin ryhmänjohtajia, huoltoaliupseereita ja muita erikoishommia, jotka ovat alikkien ja kessujen tehtäviä. Tämä merkitsee tulppaa ylenemisessä.

      Puheloinen juuri selitti, että kertausharjoituksia tullaan jo ensi vuonna tuntuvasti lisäämään. Arvatkaa vain, minkä takia. Samalla juuri TV:ssä kerrottiin että vapaaehtoiset liikuntasuoritukset, kuten Sulkavan soudut, Cooperin testit, Finlandia-hiihdot, hirviammuntakokeet ja nettiopinnot rinnastetaan kertausharjoituksiin kaiken maailman vapaaehtoisten viikonloppukurssien lisäksi. Kyllä päiviä alkaa kertyä, jos vähänkin harrastuspohjaa on.

      Tämä on selvä. Miehistöä aletaan näytösluontoisesti ylentämään varsin runsaasti kersanteiksi heti, jos ja kun uudistus astuu voimaan. Täytyyhän asiaa mainostaa.

    • MINÄ

      Olen kaiken yläpuolella ja arvoni sen mukainen. Olen siis ihminen, joka osaa ajatella omilla aivoilla.

    • Anonyymi

      koksu voi käskyttää alikessua ja kessu voi käskyttää koksua, vaikka samanarvoisia. voi olla miehistöä tai upseeri, kersantti, ja niiden ero on nolla arvossa, vaikka se upseeti voi antaakin käskyn miehistön jäsenelle, siis kessullekin, jonka tosin ei tarvii noudattaa käskyä, kuten koksun ei tarvii ton toisen, mutta sen upseerin kylläkin, kun häntä ei rinnasteta upseeriin. alikessu voi käskyttää myös itseään, muttei toista alikessua, eikä alempien tarvii tervehtiä niitä, paitsi jos ne on omasta komppaniasta, jota kannattaa kysyä häneltä, jos ei vielä tiedä, ja jos se simputtaa, pyytää kirjallisesti ja ilmoittaa äidille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      39
      3088
    2. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      191
      1878
    3. Pidätkö kaivattuasi

      Haluttavana? Miksi erityisesti?
      Ikävä
      70
      1263
    4. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      45
      1232
    5. Mitä antaisit nainen ensimmäiseksi?

      Kaipaamallesi miehelle.
      Ikävä
      83
      1178
    6. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      103
      1145
    7. Koirahyökkäys filpuntiellä.

      Poliisi määräsi koiran lopetettavaksi välittömästi. Kerrankin selkärankaista toimintaa poliisilta. Toivottavasti hoituu
      Pori
      114
      1073
    8. Tiedätkö mikä mulle

      On vaikeaa?
      Ikävä
      44
      1020
    9. Helpottaisi paljon

      jos saisin tietää miten sulla menee.
      Ikävä
      54
      971
    10. Paavi on kuollut

      Suuri humanisti ja kirkollinen johtaja, Paavi Fransiscus on kuollut 88 vuoden iässä. Katolinen maailma (suurin kristill
      70 plus
      143
      969
    Aihe