lintuhämähäkki puri

MaLeK

tämä seuraava kertomus kuulostaa hauskalle mutta sitä se ei minun mielestäni ole.olin yhdellä muijalla yö kylässä ja sillä oli 2 lintuhämähäkkiä ja toinen niistä oli päässy yön aikana terraariosta pois,kun ilmeisesti kissa oli avannut luukun.no heräsin sitten siihen kun tunsin että joku liikkuu olkapäälläni ja katsoin niin luulin murtoosan verran että muija on laittanut ison mustan hansikkaan käteen ja pitää sitä mun hartialla,ei se olikin se F u c k i n g törkeän iso lintuhämähäkki,hyppäsin huutaen sen mikä minusta lähti ja se p e r k e l e puras mua olkapäästä.menin kalsareissa rappuun ja sanoin muijalle että tuo mun vaatteet ja tarkastaa ettei se toinen hämähäkki ole mun vaatteissa (kun lähtiessäni en kerinnyt paljon kattomaan että onko se toinenkin hämähäkkii karannut terraariosta),onko se myrkyllinen ihmiselle?muija sanoi ettie välttämättä ole ja kun se kerta jo puras mua niin ei sille lekuritkaan voi tehdä mitään vaan jos tulee kuumetta tai jotain lihas särkyjä niin oireita voidaan vaan lievittää.onko kenelläkään kokemusta lintuhämähäkin puremasta?

4

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hamsu33

      Edelleen kaikki ihmiset! Jos teille sattuu jotain niin menkää lääkääriin jos ette ole varmoja onko se vaarallista... Älkää jääkö odottamaan vastauksia nettisivustoilla :)

    • losnakeve

      Kyllä kaikki hämähäkit jotka ei kudo pyynti verkkoa on jotenkin myrkyllisiä koska niiden pitää tappaa se saalis

    • seeko

      "Niiden myrkky on tarkoitettu halvaannuttamaan saalis ja helpottamaan ruoansulatusprosessia, mutta muutamaa sukua lukuun ottamatta ne ovat ihmiselle jokseenkin vaarattomia. Mikäli lintuhämähäkki pääsee puremaan ihmistä, on reaktio hyvin samankaltainen kuin ampiaisen pistoon."

      Ja tämä lainaus oli tuolta: http://fi.wikipedia.org/wiki/Lintuhämähäkit

      Ja olen myös samaa mieltä hamsu33:sen kanssa, että et tulisi tänne vastauksia hakemaan. Menisit joko lääkärille tai etsisit itse tietoa netistä, minkä luulisi olevan melko vaivatonta. Tänne kun laitat kysymyksen, saat vastauksen luultavasti muutaman kuukauden päästä, mistä taas ei olisi hyötyä varsinkaan jos se elukka olisi ollut myrkyllinen.

    • gaben pls

      Olitko kenties kaukovainiolla? Näin sen saman hämähäkin tänä aamuna. Voin kertoa että ei ole kiva kokemus. Se oli tänä aamuna mun peiton alla, kun heräsin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      31
      1956
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      107
      1550
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1431
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1076
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      922
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      47
      916
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      873
    8. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      27
      860
    9. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      151
      859
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      807
    Aihe