lintuhämähäkki puri

MaLeK

tämä seuraava kertomus kuulostaa hauskalle mutta sitä se ei minun mielestäni ole.olin yhdellä muijalla yö kylässä ja sillä oli 2 lintuhämähäkkiä ja toinen niistä oli päässy yön aikana terraariosta pois,kun ilmeisesti kissa oli avannut luukun.no heräsin sitten siihen kun tunsin että joku liikkuu olkapäälläni ja katsoin niin luulin murtoosan verran että muija on laittanut ison mustan hansikkaan käteen ja pitää sitä mun hartialla,ei se olikin se F u c k i n g törkeän iso lintuhämähäkki,hyppäsin huutaen sen mikä minusta lähti ja se p e r k e l e puras mua olkapäästä.menin kalsareissa rappuun ja sanoin muijalle että tuo mun vaatteet ja tarkastaa ettei se toinen hämähäkki ole mun vaatteissa (kun lähtiessäni en kerinnyt paljon kattomaan että onko se toinenkin hämähäkkii karannut terraariosta),onko se myrkyllinen ihmiselle?muija sanoi ettie välttämättä ole ja kun se kerta jo puras mua niin ei sille lekuritkaan voi tehdä mitään vaan jos tulee kuumetta tai jotain lihas särkyjä niin oireita voidaan vaan lievittää.onko kenelläkään kokemusta lintuhämähäkin puremasta?

4

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hamsu33

      Edelleen kaikki ihmiset! Jos teille sattuu jotain niin menkää lääkääriin jos ette ole varmoja onko se vaarallista... Älkää jääkö odottamaan vastauksia nettisivustoilla :)

    • losnakeve

      Kyllä kaikki hämähäkit jotka ei kudo pyynti verkkoa on jotenkin myrkyllisiä koska niiden pitää tappaa se saalis

    • seeko

      "Niiden myrkky on tarkoitettu halvaannuttamaan saalis ja helpottamaan ruoansulatusprosessia, mutta muutamaa sukua lukuun ottamatta ne ovat ihmiselle jokseenkin vaarattomia. Mikäli lintuhämähäkki pääsee puremaan ihmistä, on reaktio hyvin samankaltainen kuin ampiaisen pistoon."

      Ja tämä lainaus oli tuolta: http://fi.wikipedia.org/wiki/Lintuhämähäkit

      Ja olen myös samaa mieltä hamsu33:sen kanssa, että et tulisi tänne vastauksia hakemaan. Menisit joko lääkärille tai etsisit itse tietoa netistä, minkä luulisi olevan melko vaivatonta. Tänne kun laitat kysymyksen, saat vastauksen luultavasti muutaman kuukauden päästä, mistä taas ei olisi hyötyä varsinkaan jos se elukka olisi ollut myrkyllinen.

    • gaben pls

      Olitko kenties kaukovainiolla? Näin sen saman hämähäkin tänä aamuna. Voin kertoa että ei ole kiva kokemus. Se oli tänä aamuna mun peiton alla, kun heräsin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      181
      7188
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      122
      3248
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      111
      1924
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      48
      1818
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1789
    6. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      68
      1720
    7. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      60
      1667
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      3
      1655
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      16
      1541
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1353
    Aihe