Käytiin viime viikonloppuna Riiassa minilomalla. Jäi askaruttamaan mieltä; mitä ovat etanapatsaat joita löytyy joka puolelta kaupunkia eri väreissä?
Vastaukset 4
- arvailevainen
Enpä tiedä, mutta liittyisivätkö ne siihen, että Riika on tänä vuonna toinen Euroopan kulttuuripääkaupungeista (toinen on Uumaja/Umeå).
http://www.latvia.travel/en/article/welcome-riga-—-european-capital-culture- Kilpiin
Joo ilmeisesti nuo etanapatsaat kuvastaa sitä Latvian mainosslougania, joka kuuluu Best enjoyed slowly eli parasta hitaasti nautittuna. Tätä hidasta etenemistä on tosin jo suositeltu aikaisemminkin.
Jurmalan rannalla könöttää muuten upea pronssinen kilpikonna, jonka luona monet ovat valokuvauttaneet itsensä.
- weweweew
www.pienityttomaailmalla.blogspot.fi
Sieltä löytyy vastaus.- kosser11
Strastvuit Henriikka;-)
Olet siis käynyt ns. S-matkalla??. Katselin aiemmin Yhteishyvästä mainosta ja sitten Pohjolan matkat tietoja.
Olen käynyt Riikassa 3.5 vuotta sitten jouluna, reittinä ....-ou-tku-tukholma-riiika-tukh--tku... Olin Riikassa vain noin 6 tuntia, koska matkani sinne oli Sto-Riika-Sto risteily. Matka oli ilmainen?.
Riika jäi mieleen mielenkiintoisen paikkana vaikka siellä oli auraamatonta lunta 15 senttiä joka paikassa, kuten tukholmassakin. Okei, silloin oli viikonloppu, ehkä se vähensi työntekijöitä.
Okei, jos kävis laiva-bussimatkalla Siellä sitten, ois siten helpompaa kuin omatoimisella. Sellaisesta on kokemusta jo 25< matkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1211729Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91857Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja148802- 60790
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35742Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔43646Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö257639Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat40637- 67609
Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol33577