Muistutusteippi auton kojelautaan pysäköintikiekon tarpeellisuudesta

posander

Keski-ikäinen mies sai melkoisen shokin löydettyään viereisen parkkiruudun autostaan rikesakkomääräyksen. Koko sakotusjärjestelmä, mutta erikoisesti parkkipirkot saivat pitkän listan "laatusanoja".
Joskus samalla parkkipaikalla olen hyvällä onnella välttänyt sakon. Kiroilija kaverilla ei ollut sitä tuuria. Unohtaminen maksaa. Teippi sisällä ratin takana ehkä auttaa muistamaan parkkikiekon tärkeyden.

2

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi auto vähemmän

      Kiitos vinkistä, mutta ympärivuoden pyöräilijänä minulle ei tästä ole sitten minkään valtakunnan hyötyä. Ymmärrätkö?

      • posander

        Toki ymmärrän. Itsekin käytän autoa vain jos ajo yli 5km suuntaansa. Isommat asioinnit pitää hoitaa keskustassa. Matkaa 22km.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4206
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3456
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      76
      3249
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3189
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3072
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2896
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2760
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      60
      2678
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2519
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2364
    Aihe