Meillä olisi tontista lohkottavissa n. 550m2 tontti, Vantaalla. Emme varsinaisesti olleet ajatelleet lohkoa, mutta nyt tuli kirje kaupungilta, jossa vinkattiin, että tontteja voisi lohkoa. Ja meitä kiinnostaa! Ei jakseta ylläpitää ja ylimääräinen rahakin kelpaisi oman talon remontointiin.
Mutta mutta. Avasin oikotien ja yksistään Vantaalla 110 omakotitalotonttia myynnissä? Eli onko niin, että tonttikauppa ei kannata? Emme tietysti lähde lohkomaan ja omaa kiinteistöveroa nostamaan, jos tonttikauppa ei nyt liiku.
Antakaa perusspeksit tontille, joka kävisi kaupaksi. Tonttimme sijaitsee rauhallisella pientaloalueella, päättyvän tien viimeinen tontti, palvelut ja juna 2km, koulut ja päiväkodit 1km säteellä. Bussiyhteys Stadiin 300m eli sijainti on hyvä, mutta niin se on monella muullakin...
Nyt mietimme, että kannattaako lohkomiseen ryhtyä vai ei.
Kannattaako tontti lohkoa?
4
1406
Vastaukset 4
- mustapepe
Varmaan sulla on tehokkuusluku kaavassa 0,2 jolloin saa rakentaa 110 kerrosalaneliötä. siihen mahtuu n95-103 neliöinen talo sisäpinta-alaltaan. riippuen tekeekö normaalin villaseinän tai harkkotalon vai spu seinäisen puutalon jolloin jää muutama neliö enemmän asuttavaa pinta-alaa. Tuosta voisit saada rahaa 500-700€ rakennusoikeusneliötä eli keskimäärin 600€ x110 neliötä = 66 000€. siitä lähtee myyntivoittovero kun myydään tonttia ilman taloa, onko se nyt sitten 28 vai 30 prosenttia jotain sinnepäin ainakin.
Toki jos tonttisi on vaikka tikkurilassa arvo voi olla suurempikin. - isopepe
Kuka hullu ostaa postimerkin 66000€?
- mustapepe
No se on vaan markkinahinta täällä eteläsuomessa. Postimerkkitontit maksanut jo markka-ajan loppupuolellakin (2001) n200 000mk alkaen Vantaalla ja Espoossa välillä noin 350 000 - 600 000mk. On varmasti ollut halvempiakin ja voi olla edelleenkin.
Ja vielä halvempaa on ollut 80 luvulla, mutta kehitys kehityy. On totta että postimerkistä reilusti yli 100 000€ on jo typerää maksaa. Riippuen tietenkin sijainnista mutta normilähiöissä ei mielestäni kannata maksaa yhtään enempää.
Kauniaisten kunnan tontit maksaneet viimeksi n 340 000€ . rak oikeutta tosin n 300neliötä mutta kuitenkin. Taas voisi tarjouksen jättää jos tahtoisi Granin tontin, mutta ei taida maksaa vaivaa kun tarjoushinnat on mitä on. - Tontin ostaja
Moi,
laitapa mailia, voisi kiinnostaa tonttisi, varsinkin, jos se on Länsi-Vantaalla. 550 m2 riittäisi minulle hyvin.
[email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3451276- 54763
2 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk55738- 38735
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä152633Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa59616- 45614
Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma26601- 56596
- 43550