Etkö jo ymmärrä sitä? Minulle tämä on ollut selvää jo pitkään. Jos ei tämä olisi tarkoitettua, en todellakaan olisi sinunlaiseesi aikaani tuhlannut. Tämä kaikki vain on tarvittu...niin mihin sitä on tarvittu? Osan jo tiedänkin, mutta mitä puuttuu? Tiedätkö sinä?
Vastakohtia
Tarkoituksella..
18498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Mikä nyt tarkalleen ottaen on tarkoitettu? Se, että sinä kirjoittelet netissä.
"Sinunlaiseen aikaani tuhlannut".Itse en ainakaan haluaisi kuulla että minuun käytetty aika on ollut ajan tuhlausta.
Kun itse tuntee syvästi ja tekee kaikkensa tunteidensa osoittamiseksi ja toinen vain torjuu ja työntää pois ja antaa aikansa muille. Eikö se silloin ole aikansa tuhlaamista tietyssä mielessä?
sitä kaikkensa tekemistä tunteiden osoittamiseksi??
Miksi siis tuhlaat aikaasi vielä???
sanottu.
peiliin jos on niin tyhmä et " tuhlaa aikaa sinunlaiseen ", siitä voi syyttää vaan itteensä.
anonyymin viestin kautta ei kai oikein voi sanoa että etkö jo ymmärrä, täällä ei kukaan tiedä kenen pitäisi ymmärtää ja mitä ja kenen taholta.
Elämään mahtuu monta ja monenlaista ihmistä, kuka minkäkinlaisessa merkityksessä, osa jäädäkseen, osa vain poiketakseen teiden hetkeksi risteytyessä mutta ainakaan omalla kohdallani en pystyisi yhdestäkään heistä
sanomaan noita sanoja, aikaani sinunlaiseesi tuhlannut, se kuulostaa ihmisen
halventamiselta.
tuhlata aikaansa semmoseen hänenlaiseen, huh huh.
keneltä kysyt, mehän ei voida sitä tietää.
Ei aina osaa sanoa juuri niin kuin toinen haluaisi ne sanat sanottava.
Joskus vain ei osaa, näen niiden taakse kuitenki.
Osaa niistä mitään itseeni ottaa, aika vain käsitteli häntäkin siihen,
tarkoituksellakin varmaan yritti hioa sitä luonteenkohtaa.
Aikansa kun samaa toistuu, oppii jo löysäämään, antaa vain mennä.
" en todellakaan olisi sinunlaiseesi aikaani tuhlannut ". ansaitseeko kukaan tuollaisia sanoja?
välitty vahvasti pettymys ja turhautuminen, syyttäminen ja syyllistäminen. ymmärrettäviä tunteita sinänsä syvien ja vahvojen tunteiden kurimuksessa, mutta kuulostaa kyllä halventavalta toi ilmaisu " en todellakaan olisi sinunlaiseesi aikaani tuhlannut ". tiedätkö toisen tunteista, elämäntilanteesta tms. miksi hän on tominut ilmeisesti ristiriitaisesti sun näkökulmastasi? vahvat tunteet heittelee ja koettelee ihmisiä eri tavoin, eikä tunteiden tunnustaminen itselleen saati toiselle ole välttämättä helppoa. jokaisella on omat taistelunsa ja sisäiset solmunsa. sit on meitä onnettoman herkkiä tapauksia, jotka voi suorastaan lamaantua tunteiden voimasta ja alkavat helposti himmaamaan alkaessaan epäillä ettei tunteet ole molemminpuolisia. ettei kelpaisikaan ja joku muu varmasti olisi parempi kuin tällainen hermokimppu... kannattaisko siis avata keskusteluyhteys niin voisitte selvittää välejänne?
Samaa mieltä! Syyttäminen ei auta mitään eikä ainakaan tuo sitä ihmistä lähemmäs. Päinvastoin.
Tuo ettei olisi tuhlannut aikaansa toiseen kuulostaa aika pahalta.
Vahvat tunteet voi sekoittaa pään (ai jaa sanon itselleni...:D), mutta se vahvuus pitäisi näkyä siinä, ettei ajattele noin. Kyllä minäkin pystyn turhautumiseen ja tuskastumiseen samaistumaan tunneasioissa, mutta en silti kadu hetkeäkään minkä sain viettää rakkaani lähellä. Vaikkei lopputulos ehkä ollut sitä mistä haaveilin. Se on silti ollut parasta ikinä, vaikka kaikki menikin solmuun ja sotkuun ja kaikkea mahdollista.
vähäpätöiseltä ihmiseltä kenelle kirjoitat, sinunlaiseesi .. tuhlannut .. ihmislajin pohjasakkaa kuvauksestasi päätellen. karttaisin itse viimeiseen asti tällaisia kielikuvia kenestäkään koska jokaisella ihmisellä on aina oma arvonsa.
sinunlaiseen ja tuhlannut.
Ajatusten lukija, ehkäpä kerrot hänelle niin hänkin ymmärtää. So simple.