"100% varmuudella tuleva deflaatio on myrkkyä varakasta velkarahalla leikkineille pelleille"
http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-1288688218023.html
http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-1288688218023.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei nyt sentään enää lietsonut velanottoon niin kuin taannoin kilpaa kiinteistönvälittäjien kanssa, on näköjään kääntänyt kelkkaansa.
Mutku mutku Rento-Lauri lupas ja toitotti että voi viettää kissanpäiviä vaikka lyhennysvapailla? Tästä ei ole ede4s kauan ja velkaa ei pitänyt olla edes liikaa? Miten näin äkkiä tuuli kääntyy? YHyyy!
Korkoa aika vähän, Lauri tiesi tämänkin. Kissan päivät jatkukoon.
Tämän uutisen paikka asuntopalstalla olisi ollut kaksi vuotta sitten. Viimeinen vuosi on asuntojen osalta ollut jo voimakkaan deflatorinen. Lähes jokainen ostoaikeinen odottaa rommauksen syvenemistä ja vain hätähousut ovat ostaneet viimeaikoina.
Hurjan lyhyt oli tasainen ajanjakso nousun lopun ja rommin välissä. Pk -seudulla oli vain muutama viikko ja maallakin alle 1/2 vuotta. Niihin juniin eivät monet ehdi.
Huomaatteko muuten Lukin rauhoittumisen? Miehen, joka on asiat ennustanut käsittämättömän hyvin. Helppo on hänen olla nyt, kun jokainen myöntää hänen olleen pelottavankin oikeassa.
Laitan tähän ennusteeni ensi talven työttömyysasteesta. Virallinen Tilastokeskuksen prosentti olkoon 12 ja työkkärin todellisempi olkoon 14%. Laskutavasta riippuen 320 000 - 560 000. Pelkään vain, ettei noinkaan synkkä riitä vielä.
> Huomaatteko muuten Lukin rauhoittumisen? Miehen, joka
> on asiat ennustanut käsittämättömän hyvin. Helppo on hänen
> olla nyt, kun jokainen myöntää hänen olleen pelottavankin
> oikeassa.
Huumoria? Vai oletko Luki itse? Et kyllä oikeinkirjoituksen tasosta päätellen...
Luki ei ole tainnut kyllä olla vieläkään kertaakaan oikeassa (kerran taisi veikata kaikkia hevosia, mutta sellaista ei oikein minusta voi laskea). Jos luki olisi ollut oikeassa, niin asuntojen hinnat olisivat romahtaneet jo monta kertaa. Mutta aina on rommi siirtynyt kauemmaksi. Myös euron hajoaminen on jäänyt näkemättä, ja ennustettu hyperinflaatiokin loistaa olemassaolollaan (selvittämättä jäi, miten tämä onnistuu, kun samaan aikaan on tuo tuntuva deflaatio päällä).
> ennustettu hyperinflaatiokin loistaa olemassaolollaan
P.o. poissalolollaan... Typoja tulee näemmä itsellekin, kun väsyneenä kirjoittelee...
Nyt ne tulevat kaikki kertomaan rommauksen tulosta kun se on jo alkanut. Täällä palstalla tiedettiin asia ja on yritetty varoittaa jo ennen.
Myrkkyä ehkä joillekin, mutta suurikaan deflaatio ei ole asuntojen hintoja laskenut esim. Ruotsissa nousee ja nousee.
Sitä sietääkin miettiä miten deflaatiokierre meidän olosuhteissamme tai kulttuurissamme ralisoituisi. Siis kulttuurissa missä monopolistiset rakenteet perinteisestikkin ovat olleet poikkeuksellisen vahvoja ihmisten toimeentulolle välttämättömillä tavarntuotantoaloilla ja näiden alojen työntekijäammattikunnilla etujärjestöineen. Kysynnän hiipuessa vahvat ammttiliitot eivät palkkoja suostu ainakaan laskemaan. Tästä seuraa että monopolistiset firmat eivät myöskään laske hintojaan, eivätkä voikkaan laskea elleivät pysty irtisanomaan väkeä ja tuottamaan tavaran entistä pienemmillä työvoimakuluilla. Jos näin pystyvät tekemään, niin siinä taas työttömyyden kasvaessa kysyntä laskee ja lisää pitää irtisanoa väkeä, sillä persaukiseksi työttömäksi päätyneet eivät osta edes alentuneilla hinnoilla, ja seuraava kierros menee smaan suuntaan j.n.e. Tavarntuotanto hiipuu hiipumistaan kunnes vakiintuu jollekkin sellaiselle tasolle missä vain joku aika pieni osa kansasta enää ainakaan kunnolla voi rahataloudessa tavarntutannon kuluttajina olla.
Läski isäntä kiittää. Vuokrat nimittäin eivät laske deflaatiossakaan vaan nousevat kasvavan kysynnän seurauksena. Kun ei kannata ostaa, koska huomenna saa halvemmalla. Kuka saa? No se läski isäntä, jolle sitä alati nousevaa vuokraa maksetaan. Isäntäsi odottaa deflaatiota vesi kielellä.
Vuokralla on silti sanoinkuvaamattoman paljon halvempaa, kuin arvoaan menettävässä kuplaläävässä:)