ihmetellen

ei äiti

Miksi ihmeessä jo vauva pannaan omaan huoneeseensa, yksin, eristykseen., kuin jänis poikasensa. Ei mikään kädellinen jätä poikastaan yksin, vaan kanniskelee sit mukanaan kunnes penikka ottaa itse etäisyyttä? Siis miksi imeväisikäiset erotetaan emostaan

10

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyrsz

      No enpäs tunne tässä omassa ystäväpiirissäni yhtään perhettä, jossa vauva olisi laitettu omaan huoneeseen ihan pienenä. Taitaa olla amerikkalaista hömpötystä.

    • jebbis

      Mä tunnen parikin. Eivät kuulemma saa äidit nukkuttua kun vauva unissaan tuhisee ja kääntyilee pinniksessä. Viereen ei halua opettaa tai osaa nukkua kun pelkäävät liiskaavansa.. Toisessa parissa mies lääkäri ja toisessa nainen lakimies.

      Minä taas en osaisi nukkua jos vauva olisi omassa huoneessaan enkä kuulisi toisen hengitystä.

    • kolmen äiti

      Kukin toimikoon niin kuin itselle parhaiten sopii, molemmissa tapauksissa vauvat voivat hyvin. Toiset vanhemmat ovat niin herkkäunisia että heräävät pieneenkin tuhinaan samassa huoneessa ja toisaalta tarvittaessa myös itkuun toisessa huoneessa. Yleensä eri huoneessa nukkuva vauva alkaa nukkua kokonaisia öitä aikaisemmin, kun sitä ei nosteta sängystä jokaisesta kitinästä.

      Jos kaikkeen kitinään reagoidaan herkästi, vauva myös oppii sillä konstilla vaatimaan seuraa koko ajan ja hätääntyy jos ei hoitaja tulekaan heti. Omaan huoneeseen oppinut vauva on tyytyväinen myös omissa oloissaan ja jää helpommin nukkumaan iltaisin. Läheisyytä ja hellyyttä voi lapselle antaa riittävästi, vaikka ei koko ajan olisikaan vieressä.

      • Hooppi

        Samassa huoneessa nukkuminen ei tarkoita, että lapsen jokaiseen inahdukseen reagoitaisiin. Et voi myöskään vetää yhtäläisyysmerkkejä siihen, että omassa huoneessa nukkuva vauva viihtyisi hyvin omissa oloissaan.

        Ja oma mielipiteeni: vauvan ei tarvitsekaan viihtyä omissa oloissaan. Vauvalle on luonnollista kaivata läheisyyttä myös öisin. Aivan yhtä luonnollista on, että vauva nukkuu hyvin omassa huoneessaan. Vauvat ovat omia persooniaan ja yksilöitään alusta lähtien ja tarpeetkin vaihtelevat yksilöllisesti: myös läheisyydentarve. Itsekseen viihtyminen tulee itsekseen kasvun mukana, ei sitä tarvitse vauvalle alkaa opettamaan.


    • merkitystä..

      Suurin kysymys tässä on se että minkäisiä vauvoja tarkoitat? Vastasyntyneellä ja vuoden ikäisellä on niin eri tarpeet

    • oma huone

      Meillä lapsi siirrettiin omaan huoneeseen 8kk iässä koska äiti ei osannut nukkua "ääntelevän" lapsen vieressä. Olisi pitänyt siirtää aikaisemmin koska lapsi alkoi tämän jälkeen nukkua kokonaisia yötä entisen 2h herätys 2h herätys jne. Me siis häirittiin toistemme unta.
      Nyt 4v lapsi ei vieläkään halua nukkua esim.vanhemman vieressä parisängyssä vaikka toinen vanhempi olisi pois kotoa vaan haluaa omaan huoneeseen.
      Näissä nukkumisjärjestelyissä vain kokeilun kautta löytyy se omalle perheelle paras tapa. Minä itse en ymmärrä perhepetiä yhtään, mutta jos joku haluaa nukuttaa lasta vieressä/välissä niin tehköön niin. Mitä sitten jos vanhemmat eivät olekaan kotona, nukkuuko lapsi sitten hoitajan vieressä?

      • Ongelmitta meni

        Minäpä vastaan tuohon viimeiseen kysymykseen: nukkuu. Lapsi on ollut yökylässä mummolassa ja nukkunut tuolloin mummon vieressä. Puolitoistavuotiaana siirtyi nukkumaan omaan sänkyynsä ilman mitään ongelmia, siihen asti halusi olla vieressä. Alle yksivuotiasta en edes yökylään laittaisi, enkä siitä vähän isompaakaan kovin usein, eli itse taas en ymmärrä ongelmaa. :)


    • ertgsrtg

      Itse olisin halunnut pystyä nukkua lapsen vieressä, koska se olisi ollut helpoin tapa hoitaa yöheräilyt MUTTA itse en pystynyt nukkumaan kummankaan lapsen kanssa koska olen tosi herkkäuninen, heräilin vähän väliä jokaiseen tuhahdukseen ja kärsin tosi pahasta unettomuudesta niin kauan kuin täysimetin ja lapset söi yöllä eli 6-7kk. Tämän jälkeen siirrettiin ihan oman jaksamisen vuoksi lapset vastakkaiseen lasten huoneeseen, olisin tullut hulluksi muuten unettomuuden takia! Helppo arvostella toisia jos itse ei kärsi unettomuudesta ja pystyy nukkumaan vauva kainalossa!

    • Sheldon Cooperko?

      Mitäs jos ei ihmeteltäisi ja arvosteltaisi toisten tapoja nukkua? Eikö tärkeintä ole, että perhe löytää mahdollisimman nopeasti tavan tai tyylin, jolla kaikki perheenjäsenet nukkuvat hyvin ja heräävät aamulla virkeinä?

      Olisikohan tämän avauksen vääntänyt ihminen jotenkin tunnevammainen, kun ei ymmärrä ja ihmettelee....ehkäpä hän on asperger, jonka mielestä vain yksi tapa on OIKEA ja hyväksyttävä ja muut ovat VÄÄRIÄ?

      • ei äiti

        Et tainnut lukea aloitusta kunnolla. Kirjoittaja ei ole äiti vaan tarkastelee asiaa biologiselta kannalta, kuten eläinten tarkkailija tekee.
        Kädelliset pitävät pentunsa vierihoidossa. Varsa kulkee emonsa mukana, kauris jättää vasan piiloon makaamaan muutamaksi päiväksi ja ottaa sitten mukaansa. Jänis piilottaa pennut yksitellen sinne tänne ja imettää niitä kerran vuorokaudessa. Kuutit ovat yksin kalliolla tai jäälautallaan, lajista riippuen, useat linnut muodostavat "lastentarhoja". Luonnossa on monia tapoja hoitaa jälkeläiset. Halusin vain saada selvyyden ihmisten keskimääräisestä tavasta valita jälkeläishoitonsa, sekä syyt siihen. Selväksi tuli, herkkäunisuus aiheittaa erotuksen. Onko kukaan tehnyt tutkimusta, miten missäkien iässä omaan huoneeseen majoitus vaikuttaa yksilön myöhempään kehitykseen, esim kykyyn nukkua melussa?
        Onko herkkäuniset itse nukkuneet eri huoneessa kuin vanhemmat, ja kuina nuorista?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      159
      8488
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      99
      4025
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3892
    4. 55
      3363
    5. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      42
      2694
    6. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      53
      1854
    7. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      363
      1834
    8. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      44
      1783
    9. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      11
      1741
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1501
    Aihe