Katkera itselleni

Sairas yksilö.

Syyllistyin hirviömäiseen mustasukkaisuuteen ja sen mukana tuomiin muihin sairaalloisuuksiin. (Väkivalta, narsismi, alistaminen..) pilasin elämäni.
Hyvin raastavaa ollut vuosia eron jälkeen, en koskaan tule antamaan tätä itselleni anteeksi, se mitä eninten rakastin ja vaalin, tuhosin sen järjestelmällisesti ja tietoisesti.
Vaikken anteeksi koskaan saakaan niin tiedä että olen äärettömän pahoillani että kaikki ne unelmat murskautui ja haaveet mureni. Olen niin pahoillani. Kaikesta.

3

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi sinua

      En tiedä, mitä sanoa. Jotain tuollaista aavistelinkin olevan tragediasi taustalla. Jaksamista, lähetän sinulle lämpimiä ajatuksia ja voimaannuttavia virtuaalihaleja.

    • ei enää koukkuun

      Mustasukkaisuus on todella helvetillinen tunne ja voima: olen sitä itsekkin kokenut. Ja eihän sairaaloinen takertuminen tunne-elämässä ja toiseen sairaaloisesti koukutuminen ole todellista rakkautta. Kukapa sen selittää, että miksi toisilla on psyykeessä taipumus "rakastua" ja kiintyä hullun lailla toiseen ihmiseen. Siinä tuhoutuu oma ja toisen elämä ja on vain orjuuden vankila.

      Se on vain niin, että mahdollisesti sama on edessä ja toistuu jos uusi valloitus osuu kohdallesi.
      Ehkä tällaisten persoonallisuuksien on parempi pysyä yksin. Silloin on henkisesti vapaa.
      Et ole tyypillinen narsisti. Narsisisti ei koskaan itse tunnista luonteensa häiriötä. Hän on sokea sille. Sinulla on taustalla moottorina mustasukkaisuus.

    • mielen kahleita

      Mustasukkaisuus on vain mielentila josta voi päästä yli. Uskaltaa irrottaa, päästää irti ja luottaa että asiat menee omalla painollaan eikä tarvitse hallita, silloin pitäisi helpottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      132
      2782
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      56
      2227
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      25
      1783
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1548
    5. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      364
      1318
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1293
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      72
      1270
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1075
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      999
    10. 130
      954
    Aihe