Syyllistyin hirviömäiseen mustasukkaisuuteen ja sen mukana tuomiin muihin sairaalloisuuksiin. (Väkivalta, narsismi, alistaminen..) pilasin elämäni.
Hyvin raastavaa ollut vuosia eron jälkeen, en koskaan tule antamaan tätä itselleni anteeksi, se mitä eninten rakastin ja vaalin, tuhosin sen järjestelmällisesti ja tietoisesti.
Vaikken anteeksi koskaan saakaan niin tiedä että olen äärettömän pahoillani että kaikki ne unelmat murskautui ja haaveet mureni. Olen niin pahoillani. Kaikesta.
Katkera itselleni
3
313
Vastaukset
- voi sinua
En tiedä, mitä sanoa. Jotain tuollaista aavistelinkin olevan tragediasi taustalla. Jaksamista, lähetän sinulle lämpimiä ajatuksia ja voimaannuttavia virtuaalihaleja.
- ei enää koukkuun
Mustasukkaisuus on todella helvetillinen tunne ja voima: olen sitä itsekkin kokenut. Ja eihän sairaaloinen takertuminen tunne-elämässä ja toiseen sairaaloisesti koukutuminen ole todellista rakkautta. Kukapa sen selittää, että miksi toisilla on psyykeessä taipumus "rakastua" ja kiintyä hullun lailla toiseen ihmiseen. Siinä tuhoutuu oma ja toisen elämä ja on vain orjuuden vankila.
Se on vain niin, että mahdollisesti sama on edessä ja toistuu jos uusi valloitus osuu kohdallesi.
Ehkä tällaisten persoonallisuuksien on parempi pysyä yksin. Silloin on henkisesti vapaa.
Et ole tyypillinen narsisti. Narsisisti ei koskaan itse tunnista luonteensa häiriötä. Hän on sokea sille. Sinulla on taustalla moottorina mustasukkaisuus. - mielen kahleita
Mustasukkaisuus on vain mielentila josta voi päästä yli. Uskaltaa irrottaa, päästää irti ja luottaa että asiat menee omalla painollaan eikä tarvitse hallita, silloin pitäisi helpottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.172573Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant922445- 2021344
- 1211228
- 891221
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig2791141Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,17971Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211949Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �12937- 54840