mitä on epäusko/Usko? ja kuuluuko epäilys siihen..

Onko jollakin se tieto?
Onko se sitä että tietää tai uskoo tietävänsä liikaa?
Onko uskonasiat ja niiden totuus liian hämyisiä.
Onko uskomisen edellytys että uskoa täytyy pakottaa tajuntaan sylivauvasta vaarin/mammaan, että kostuu uskossa perille.
Eikö usko" tartu" matkalla vaikka torilta aurinkoisena päivänä, koska se koskettaa kaikkia maailman ihmisiä..
12110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Jos. Aurinkoisena päivänä torilla ,Joka sanoo että työ (musta sanoo tuoon tuttu
sana minä kuulin sen kerran kuopion torilla ) siitä huolimatta hänellä ei ole työtä .

Tai jos joku sanoo ai kun on hieno aurinkon paiste, sitä ei tarvii uskoo sillä
sen voi todeta että se on niin .

Mutta Epäuskolla ei ole suoranaistä määritystä , vaan sen pitää osata tuntea
Että se on suoranainen vastakohta uskolle , siis jos minä luulen uskovani
kaikkeen niihin asioihin ,joihin en sitten kuitenkjaan usko, Sitä kautta saan
vain sielulleni vaivaa, .

Äänestä

Usko tarttuu Jumalan lupauksiin pitää huolta omistaan. Epäusko epäilee omalle kohdalleen ja myös toisen kohdalle, eli se on kapinallisuutta Jumalaa vastaan.

Äänestä
  • Vihnelle viheliäästi,, epäusko ei aina kapinaa,, se voi olla myös aitoa epävarmuutta.. tiedon puutetta jne..

    Äänestä

Usko on usko ja tieto on tieto. Jumala inkarnoituu ihmiseksi, kärsii ja kuolee syntisten puolesta, ja ne jotka tämän sovituksen uskovat omalle kohdalleen he pelastuvat kadostuksesta. Tiedolla ihminen ei voi tarttua pelastukseen.

Eikä pelastus tule ilmasta tuulen mukana ja tartu vaatteisiin. Pelastusta edeltää
Jumalan sanaan uskominen, joka osouttaa meidät kaikki kadotuksen ansainneiksi. Kipu on siis kova, kun kaikki se jonka luulin pelastavan minut kadotuksesta osoittautuu kuukautisrievun arvoiseksi. Ihmisen tahdon ja Jumalan tahdon välisen ristiriidan kirkasatuminen ihmiselle, pudottaa ihmisen polvilleen.
Niinpä suurin osa ihmiskuntaa ei hyväksy JUmalan tahtoa, vaan pitää omaa tahtoaan kaikista ylimpänä ohjeena. Tämän valinnan seurauksena noin 90% ihmiskunnasta päätyy kadotukseen.

Äänestä
  • Mitä sanot jos minä sanon että todellisien palastuksien määrä ei voi olla noinkaan iso
    kuin 10 % koska jos näin olisi ,olivat Uskovien määrä jo ollut ajat SITTEN TÄYNNÄ
    täynnä , jopa 5 % voi olla iso (Havaintojen pohjalta 1.5-3.0%on mitä toden näköisin) ,
    Niin tämä vain sen tähden että haarukkasi on harva,,

    Äänestä

  • teu, kirjoitti:

    Mitä sanot jos minä sanon että todellisien palastuksien määrä ei voi olla noinkaan iso
    kuin 10 % koska jos näin olisi ,olivat Uskovien määrä jo ollut ajat SITTEN TÄYNNÄ
    täynnä , jopa 5 % voi olla iso (Havaintojen pohjalta 1.5-3.0%on mitä toden näköisin) ,
    Niin tämä vain sen tähden että haarukkasi on harva,,

    pelastettuja juutalaisen kansan jäseniä on kertynyt 6000 vuoden aikana paljon sellaisia, joista sinulla ei ole mitään tietoa. Todellista lukua emme tietenkään tidä kukaan. Kysymys on vain siitä, että kadotettujen määrä on todella pöyristyttävän suuri.

    Äänestä

  • äläpä nyt taas kirjoitti:

    pelastettuja juutalaisen kansan jäseniä on kertynyt 6000 vuoden aikana paljon sellaisia, joista sinulla ei ole mitään tietoa. Todellista lukua emme tietenkään tidä kukaan. Kysymys on vain siitä, että kadotettujen määrä on todella pöyristyttävän suuri.

    "äläpäs nyt taas "

    Jos Jumala loi taivaan ja maan 7656. vuotta siten , on sen lapsosista pitänyt odottaa
    noin 900 vuotta ennen kuin ensimmäiset kuoli .
    Mutta sitten se alkaa tasaseen tahtiin lisääntyä . Silloin on kirjoitettu 6756 ja siitä
    alkaa määrät kasvaa , mutta heidän lukumääränsä laskedtaan omilla % luvuilla
    tarkoittaa sitä' , Silloin kaikki sielut meni Tuonelaan . Ja kun Jeesus pelasti ryövärin
    silloin H'än haki sielut pratiisiin . jokas on toista tarinaa .

    Äänestä

Tulee Kuopion torilta muutakin kun "työ". teu, luuletteko työ olevanne täysin ilman epäuskoa?

Usko on sitä, että ihminen uskoo johonkin.

Jos joku sanoo olevansa uskovainen, on hänellä vahva usko johonkin, Jumalaan. Mutta hänelläkin taatusti epäuskoa myös seassa.

Jos joku sanoo olevansa ateisti tai ei uskovainen. Hänelläkin on johonkin uskoa.
Ainakin itseensä, hyvyyteen ja oikeudenmukaisuuteen Ja se usko vie myös pitkälle.

Äänestä
  • juu su, tuo usko josta kirjoitit vie todella pitkälle, mutta ei taivaaseen. Se tie on lavea ja vie kadotukseen.

    Äänestä

  • "su""

    Ei kyllä meistä löytyy kaikkea , mitä vaan jopa matoja . Vaikkei se ole mikään
    suuri vikä , sanoihan JEESUSKIN että hyvässä maassa on matoja , siis se
    sen ominaisuus , ei se ole sen tarve tai muu sellainen tekijä jonka voisi
    selittää joksikin tois arvoiseksi .

    Epäusko mitä se on ? Se on saa ta nan tuoma ja edesauttama synti niitä
    hänellä on , enemmän kuin omiksitarpeiksi , siitä johtuen kaikkeen pahaan
    tekoon on alusta alkaen saa ta na tehnyt tuhojaan , ja tekee vieläkin sillai
    että hän saa paljon käännytettyä syntisia , koska kaikki on valmiiksi syntisiä
    ja sen kautta saa ta na tekee lisää eli kasvattaa määriä. .

    Äänestä

Uskolla pääsee lestadiolaisen taivaaseen, se on vain 200km korkeudella, lähde teu.
Epäuskolla täytyy ottaa helikopteri ja happea.. ilma niin ohut..

Äänestä

Eikö usko" tartu" matkalla vaikka torilta aurinkoisena päivänä, koska se koskettaa kaikkia maailman ihmisiä..


Ei kuule Leonid auringosta tartu muuta kuin rusketus, ja se usko ei vie perille.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


leonid,, kirjoitti:

Onko jollakin se tieto?
Onko se sitä että tietää tai uskoo tietävänsä liikaa?
Onko uskonasiat ja niiden totuus liian hämyisiä.
Onko uskomisen edellytys että uskoa täytyy pakottaa tajuntaan sylivauvasta vaarin/mammaan, että kostuu uskossa perille.
Eikö usko" tartu" matkalla vaikka torilta aurinkoisena päivänä, koska se koskettaa kaikkia maailman ihmisiä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu