Äitiyden ihmeys

masentunutehkä

Mä tosissaan alan olemaan täynnä sitä kuinka äitiys on jotain ihmeellistä... ei se ole sen kummoisempaa kuin tavallinen elämä. Mitä ihanaa on siinä että saa lapsia? Lapsia tulee, mutta niistäkin kasvaa aikuisia ihmisiä ja arki on kaikkea muuta kun kaunista ja ihanaa. Itselläni on pieni lapsi ja hän on alusta alkaen ollut vaativa hoidettava, vauvallani oli koliikkia (imetys ei heti onnistunut) eikä siinä tilanteessa tullut mieleen se äitiyden autuus. Nyt on taas uhma-aika jolloin ottaa pultit ties mistäkin ja kauhea raivarihuudot jolloin haluaisin itse vain lähteä tilanteesta pois vaikka viikoksi. Kotona ollessa ei ole muuta tekemistä kuin ruuanlaitto, tiskaaminen, pyykinpesu, siivous. Olen vain joku palvelija ja alistuja joka täytyisi aina sormia napsauttamalla olla aina se täydellinen äiti. Lapsi haluaa olla kokoajan sylissä eikä viihdy hetkeäkään yksin.

Tutulleni on tulossa vauva ja kyseli milloin meille tulee perheenlisäystä ja kun sanoin ettei vähään aikaan niin iski sitten silmää että "no kyllä se vauvakuume tulee kun näet meidän nyytin". Just... ehkä katselen vierestä että kuinka vaativa olento se on... ja kuinka selviää kahdesta muusta vilkkaasta lapsesta siinä sivussa.

6

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voiton puolella

      Nyt ennen kuin kukaan ehtii haukkumaan sinut lyttyyn (kuten tällä palstalla on perinteenä), sanon, että ihanan rehellinen kirjoitus.

      Tätähän tämä on. Kuvasit äitiyttä suorastaan kristallinkirkkaasti.

      Mutta älä huoli, kyllä se siitä kohta helpottuu. Minustakin tuntui siinä uhman kohdalla, että eikö tämä helvetti lopu ikinä. Mutta sitten lapsi alkoi olla hoitoiässä ja pääsi hyvään hoitopaikkaan: pieni ryhmä, kivat tädit, PAAAALJON tekemistä. Nyt on aikaa sitten äidillekin ja äidin elämälle. Lapsikin tuntuu rauhoittuneen jotenkin ja yöt sujuvat ihan nukkuen, kun on päivällä saanut touhuta ihan väkkäränä. Jossain vaiheessa äiti ei enää riitä.

      Nyt vaan jaksa sitkeästi vielä hetki! Olet jo voiton puolella.

      Ja niin, tämäkin viesti saa haukkuja ja miinusta. Laittakaa tulemaan vaan.

      • kuvasi ehkä

        omaa ja sinun äityittä osuvasti mutta ei kaikilla ole noin negatiivinen meininki.


    • Ei täydellinen

      Vaaditko itseltäsi liikaa tai vaatiiko miehesi? Itse jätin siivoamista ym. vähemmälle. Okei mies napisi, mutta so what? Nyt kun mies on välillä joitakin päiviä lapsen kanssa, ihan samanlainen kaaos kotona on kun silloin kun minä olin. Eikä ruokakaan ole aina tehtynä.

      Itsellä vauva-aika ja ehkä 1 1/2 vuoteen saakka oli rankinta. Lapsella onneksi ei ole ollut juuri uhmaikää (koputtaa puuta). Välillä olen edelleen väsynyt, mutta kyllä se äitiyden ihmeyskin on tullut tutuksi. Ihmettelen onneani ja lapseni ihanuutta päivittäin. Toivon mukaan sullakin vielä helpottaa.

    • masentuneeltavaikutt

      Eikö sinulla ole ketään joka auttaa kotona ja päästää sinut välillä lepäämään tai "ulos"? Yleensä löytyy isovanhempia tai muita sukulaisia ihan jopa mielellään. Lapsi saattaa heittäytyä hankalaksi vaistotessaan että olet etäinen ja välinpitämätön, ts. "laadullisesti heikko äitiys" saattaa aiheuttaa jatkuvaa kitinää ja kontaktintarvetta. Ehdotan että kerrot neuvolassa asiat just kuin ne on. Tukitoimia, tukitoimia..

    • sddeess

      Itsellä tuli tuollaisia tunteita siinä vaiheessa kun rupesin tylsistymään. Alat liikkumaan lapsen kanssa ihmisten ilmoilla. Yksi lapsi menee äidin reissussa ihan hyvin. Aina ei tarvitse mennä lapsen ehdoilla. Lapsenkin on hyvä tottua mukautumaan äidin menoihin. Se on elämää. Älä usko kasvatusoppaita. Älä pyri suorittamaan. Määrittele itse hyvä äitiys. Suuret linjat. Lasta ei ole tarkoitus pitää aina tyytyväisenä, ihan pientä sylivauvaa lukuunottamatta.

    • 30 vuoden riasa

      Ei tällaiseen maailmaan mitään lapsia kannata tehdä.

      Korkeintaa 1, jos ihan välttämättä haluaa sellasen riasakseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2085
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      164
      1836
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1786
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1503
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      169
      1325
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      57
      1287
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      62
      1084
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      981
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      27
      952
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      929
    Aihe