Äitiyden ihmeys

masentunutehkä

Mä tosissaan alan olemaan täynnä sitä kuinka äitiys on jotain ihmeellistä... ei se ole sen kummoisempaa kuin tavallinen elämä. Mitä ihanaa on siinä että saa lapsia? Lapsia tulee, mutta niistäkin kasvaa aikuisia ihmisiä ja arki on kaikkea muuta kun kaunista ja ihanaa. Itselläni on pieni lapsi ja hän on alusta alkaen ollut vaativa hoidettava, vauvallani oli koliikkia (imetys ei heti onnistunut) eikä siinä tilanteessa tullut mieleen se äitiyden autuus. Nyt on taas uhma-aika jolloin ottaa pultit ties mistäkin ja kauhea raivarihuudot jolloin haluaisin itse vain lähteä tilanteesta pois vaikka viikoksi. Kotona ollessa ei ole muuta tekemistä kuin ruuanlaitto, tiskaaminen, pyykinpesu, siivous. Olen vain joku palvelija ja alistuja joka täytyisi aina sormia napsauttamalla olla aina se täydellinen äiti. Lapsi haluaa olla kokoajan sylissä eikä viihdy hetkeäkään yksin.

Tutulleni on tulossa vauva ja kyseli milloin meille tulee perheenlisäystä ja kun sanoin ettei vähään aikaan niin iski sitten silmää että "no kyllä se vauvakuume tulee kun näet meidän nyytin". Just... ehkä katselen vierestä että kuinka vaativa olento se on... ja kuinka selviää kahdesta muusta vilkkaasta lapsesta siinä sivussa.

6

336

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voiton puolella

      Nyt ennen kuin kukaan ehtii haukkumaan sinut lyttyyn (kuten tällä palstalla on perinteenä), sanon, että ihanan rehellinen kirjoitus.

      Tätähän tämä on. Kuvasit äitiyttä suorastaan kristallinkirkkaasti.

      Mutta älä huoli, kyllä se siitä kohta helpottuu. Minustakin tuntui siinä uhman kohdalla, että eikö tämä helvetti lopu ikinä. Mutta sitten lapsi alkoi olla hoitoiässä ja pääsi hyvään hoitopaikkaan: pieni ryhmä, kivat tädit, PAAAALJON tekemistä. Nyt on aikaa sitten äidillekin ja äidin elämälle. Lapsikin tuntuu rauhoittuneen jotenkin ja yöt sujuvat ihan nukkuen, kun on päivällä saanut touhuta ihan väkkäränä. Jossain vaiheessa äiti ei enää riitä.

      Nyt vaan jaksa sitkeästi vielä hetki! Olet jo voiton puolella.

      Ja niin, tämäkin viesti saa haukkuja ja miinusta. Laittakaa tulemaan vaan.

      • kuvasi ehkä

        omaa ja sinun äityittä osuvasti mutta ei kaikilla ole noin negatiivinen meininki.


    • Ei täydellinen

      Vaaditko itseltäsi liikaa tai vaatiiko miehesi? Itse jätin siivoamista ym. vähemmälle. Okei mies napisi, mutta so what? Nyt kun mies on välillä joitakin päiviä lapsen kanssa, ihan samanlainen kaaos kotona on kun silloin kun minä olin. Eikä ruokakaan ole aina tehtynä.

      Itsellä vauva-aika ja ehkä 1 1/2 vuoteen saakka oli rankinta. Lapsella onneksi ei ole ollut juuri uhmaikää (koputtaa puuta). Välillä olen edelleen väsynyt, mutta kyllä se äitiyden ihmeyskin on tullut tutuksi. Ihmettelen onneani ja lapseni ihanuutta päivittäin. Toivon mukaan sullakin vielä helpottaa.

    • masentuneeltavaikutt

      Eikö sinulla ole ketään joka auttaa kotona ja päästää sinut välillä lepäämään tai "ulos"? Yleensä löytyy isovanhempia tai muita sukulaisia ihan jopa mielellään. Lapsi saattaa heittäytyä hankalaksi vaistotessaan että olet etäinen ja välinpitämätön, ts. "laadullisesti heikko äitiys" saattaa aiheuttaa jatkuvaa kitinää ja kontaktintarvetta. Ehdotan että kerrot neuvolassa asiat just kuin ne on. Tukitoimia, tukitoimia..

    • sddeess

      Itsellä tuli tuollaisia tunteita siinä vaiheessa kun rupesin tylsistymään. Alat liikkumaan lapsen kanssa ihmisten ilmoilla. Yksi lapsi menee äidin reissussa ihan hyvin. Aina ei tarvitse mennä lapsen ehdoilla. Lapsenkin on hyvä tottua mukautumaan äidin menoihin. Se on elämää. Älä usko kasvatusoppaita. Älä pyri suorittamaan. Määrittele itse hyvä äitiys. Suuret linjat. Lasta ei ole tarkoitus pitää aina tyytyväisenä, ihan pientä sylivauvaa lukuunottamatta.

    • 30 vuoden riasa

      Ei tällaiseen maailmaan mitään lapsia kannata tehdä.

      Korkeintaa 1, jos ihan välttämättä haluaa sellasen riasakseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1632
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      842
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      618
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      131
      594
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      68
      536
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    Aihe