Vesitiivis kameralaukku

jenni-ni

Moikka! Onko teillä suositella vesitiivistä kameralaukkua? Kamerana Nikon D3100 eli pienehkö järkkäri. Lowepron laukuissa monissa on mainittu sääsuojaus, mitähän se tarkoittaa, onko vedenpitävä vai vain suoja esim tuulta vastaan? Kiitos jo etukäteen!

6

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2 × Lowepro

      Vesitiiviys tarkoittaisi käsittääkseni sitä, että kameralaukun voisi upottaa veteen ilman että sen sisältö kastuu. Sääsuojaus tarkoittaa sitä, ettei sadevesi pääse turmelemaan laukun sisältöä.

      Minulla on Lowepron pikkulaukku Nova 160 AW (AW = All Weather eli jokasää-) sekä reppu Mini Trekker AW. Sopivat ainakin minulle ja kalustolleni hyvin, ei pahaa sanaa!

    • nbhcac

      AW, kestää sateen, mutta ei uimista.
      Sukellussuojat on erikseen.

      Kameroidenkaan sääsuojaus ei kestä pientäkään uppouintia. Ylhäältä tulevan sateen ne yleensä sietää, mutta ei aina sitäkään.

      Wanhat mekaaniset kamerat kesti.

    • vedenpitävä

      Laita kamera minigrip-pussiin niin laukun vedenpitävyys ei ole ongelma.

      • vedenpitävä

        ps. toinen hyvä (varmempi keino on ns sukelluspussi. Voit kuvata vaikka kamera on vesitiiviissä pussissa.


    • jenni-ni

      Kiitos vastauksista! Tarkoitus olisi ottaa kameraa mukaan veneilemään mennessä eikä aina soutuveneellä tiedä jos laukun päälle tuleekin vettä.

      • aloitukseen enemmän

        Itse sidon laukun kiinni veneen keskellä olevaan istumapaikkaan sen omilla remmeillä ja käytän mukana ollutta sadesuojaa.
        Veneestäsi en tidä, mutta omassani keskemmäisen istumapaikan muodostaa kaksi vierekkäin istutettua lautaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      71
      3318
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1881
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1269
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      129
      1078
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      100
      1023
    6. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      954
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      946
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      905
    9. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      889
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      34
      820
    Aihe