Eläinrääkkäystä taas?

Katri.

Vai mitä tämä on? http://www.stara.fi/2014/05/13/jarkyttavaa-materiaalia-suomalaisilta-sikatiloilta/gallery/115382/

Järkyttävää materiaalia suomalaisilta sikatiloilta – miten tämä on mahdollista?
OHHOH!, 13.5.2014, 12:00 · Stara.fi

Suomesta löytyy runsaasti vastuullisesti ja asianmukaisesti hoidettuja sikatiloja, mutta ikävä kyllä edelleen myös toiseen ääripäähän lukeutuvia tiloja. Jälkimmäisten järkyttävät olosuhteet ovat olleet useita kertoja otsikoissa, kun sikojen hyvinvoinnista huolestuneet tahot ovat julkistaneet videoita ja valokuvia sikaloista ympäri maata.

Joulukuussa julkaistu kolmivuotinen Laatuvastuu-kampanja sai valtiolta ja Euroopan unionilta yli miljoona euroa rahaa, mutta huonoimmassa asemassa olevien sikojen olosuhteita ei ole parannettu. Nyt Oikeutta eläimille on julkistanut järkyttävää kuvamateriaalia sikaloista muun muassa Laukaassa, Jämijärvellä ja Sastamalassa.

- Uudet kuvat osoittavat, että alan markkinointiin syydetyistä veromiljoonista huolimatta eläinten olot ovat vain huonontuneet. Sikoja pidetään koiriakin älykkäämpinä eläiminä, meidän on lakattava kohtelemasta niitä pelkkinä tuotteina. Sikojen hyvinvointi ei parane viherpesulla ja alan itselleen myöntämillä sertifikaateilla, sanoo Kristo Muurimaa Oikeutta eläimille –yhdistyksestä.

3

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No voi että

      Niin ja järkyttäviä kuvia vuohitiloilta. Kuitenkin näitä eläimiä on käyty katsomassa ja eläimet ovat olleet hyvinhoidettuja. Jos eläimiltä tulee verta niiden päästä puskiessa toisiaan - onko sekin omistajien vika. Koiratkin tappelevat keskenään ja ovat verillään ja silmä alkaa vetistämään. Kuvaavatko salakuvaajat myös näitä verisiä koiratappelijoita? Vai eikö lemmikkejä salakuvata ollenkaan?

    • Kaikki asiat kuntoon

      Oikeutta eläimille-yhdistyksellä on oikeus jakaa oikeutta tuottajille? Mikäs siinä jos näin sovitaan uusi oikeusjärjestelmä koskemaan kaikkia aloja, ei muuta kuin videot pyörimään jokainen kansalainen, reilu meininki!

      Vai kolme rotankoloa vielä löysitte ja ette yhtään hienosti hoidettua sikalaa? Voisitteko joskus esitellä näitä mallikkaasti hoidettuja eläintiloja? Ette voi, koska valheenne perustuu siihen että KAIKKI tuotanto on päin peetä. Totuushan on, että veromiljoonat eivät kotiudu näille harvoistakin harvemmille epätoivon tyyssijoille.
      Fiksuina ja rakastavina esimerkkikansalaisina voisitte ilmoittaa viranomaisille aina ja heti kun surullinen paikka löytyy, ehkä apua saapuu ajoissa myös tilallisille, kait heilläkin on edes sian arvo?

      Ihan samaa toimintaa tuo aktivismi kuin karsinassa tapahtuva, heikoimman ympärillä pyöritään ja purraan kunnes loppu koittaa, syödään elävältä.

      • Ihanaa:D

        Kuka noita salakuvaajia enää uskookaan? Kuvataan kakkaisia karsinoita - eivätkö eläimet saisi kakata öisin kuvaajien mielestä - julmaa?
        Tuottajat ovat laittaneet kuvia maatilojen eläimistä ja edläimet ovat puhtaita eivätkä sellaisia panssareita takapuolessa, kuten kuvaajat ovat kuvanneet. Varmaan uupuneita tiloja löytyy, muttei kuitenkaan voida sanoa, että kaikki tuotantoeläimet maailmassa voivat huonosti.
        Kävin katsomassa niitä ihanioa eläimiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      178
      2638
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2397
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      103
      1090
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      911
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      869
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      770
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      761
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      276
      747
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      87
      734
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      688
    Aihe