Nirso koira

ksdrfgd

Meillä on sekarotuinen iso koira joka on yllättävän nirso ja nappulat ei meinaa maistua ei sitten millään. Koiranmakkara on suurinta herkkua ja jos napujen sekaan laittaa esim. raejuustoa niin syö ne pois ja jättää naput.. Joskus saa maksalaatikkoa ja kotiruuan jämät ja niitäkin tosin valikoiden syö. Onko ok ruokkia koiraa lähinnä nuilla makkaroilla ja sitten lisänä antaa eri nappuloita ja kotiruokaa, puuroa, raejuustoa ym. Miten saisin koiran syömään napuja paremmin? Meidän koira on myös herkkä oksentamaan jos ei ole syönyt. Erityisesti aamuoksentaminen on yleistä jos ei ole illalla antanut sapuskaa, jonka varmasti syö.

5

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unohda ne makkarat kokonaan ja nappulat.

      Koirien makkarat on täyttä moskaa.

      Esim eläinkaupoista ja suurista marketeista, sekä kennelrehun kautta saa ostettua lihaa, ala väsää koiralle itse ruokaa, johan rekullesi rupee ruoka maistumaan.

      Itselläkin on ollut koira mikä oksenteli aamusella jos tyhjällä vatsalla ulos lähti, pikkasen pöperöä kun aamusella söi ennen ulkoilua ok ..

    • esimerkiksi näin

      Kuten edellinenkin sanoi, unohda ne nappulat kokonaan. Ne ei todellakaan ole mikään ainoa oikea tapa ruokkia koiraa ja koirasi on sen myös osoittanut. Vaihtoehtoja on paljon, pelkkä koiranmakkarakin (HHC) ryyditettynä esim. raa´alla lihalla tai valmiit pakaste mix pötköt ovat erittäin hyviä ruokia. Itse tehty kotiruoka koiralle myöskin on hyvää ja halpaa, tee iso satsi kerralla ja pakasta annospusseihin, netistä löytyy ohjeita. Kennelrehulla on hyvä valikoima lihoja ja edulliset hinnat., suosittelen.

      https://www.toknet.fi/koiran-markaruoka/hau-hau-champion-kalkkuna-riisi-makkara-800-g/6420140900598/dp?openGroup=1010

      http://www.mustijamirri.fi/tuotteet/koirat/koiran-ruokinta/pakasteruoat/113/

      http://www.kennelrehu.fi/

      Helppo lihalaatikko:

      2dl tummaa riisiä
      2dl ohrasuurimoita
      1 kg jauhelihaa tai lohta
      3 kananmunaa
      2 raastettua porkkanaa
      1 rkl merileväjauhetta
      n. 1,5l että
      Laita kaikki ainekset uunivuokaan ja paista 175 asteeessa pari kolme tuntia. Jäähdytä ja annostele pakaste pusseihin.

      Hyvä välipala on purkillinen viiliä :)

    • 556

      Riippuu ihan koiranmakkarasta mikä on hyvää. HHC on ok. Täydennysravintomakkaroista ei saa vitamiineja. Anna nappulan seassa lihaa ja mössää se niin sekaisin, että varmasti syö naputkin. Jos alkaa nirsoilla niin kymästi annat vain papuja niin kauan, että syö ne kupista pois.

    • liiisi

      Itse tilasin just Royal Caninin selection premium croc nappuloita zooplussasta ja ovat kuulemma erityisen maistuvia ja auttavat koiraa pysymään ihanne painossaan :) hyvin on maistunut ja lisäksi laitan usein ruuan päälle vielä purkkiruokaa ettei nyt ihan pelkkiä nappuloita tarvitse syödä :)

    • ksdrfgd

      Ketjun aloittaja tässä :) Kiitos kaikille vinkeistä! Nuita HHC:n makkaroita tolle meidän koiralle juuri ostetaan ja niistä tuntuu tykkäävän. Napuja tosiaan on kokeiltu monenlaisia, mutta eipä ne oikein maistu (eikä siis tosiaan koskaan pelkillä nappuloilla koiraa ruokittaisikaan). Purkkiruuista koira ei myöskään välitä. Täytynee varmaan siirtyä tutkailemaan nuita pakastealtaan valikoimia. Ja tuota edellä mainittua lihalaatikkoa voisi myös kokeilla! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      248
      17355
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12333
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6101
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4935
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4930
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4052
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3625
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      22
      3593
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      140
      3095
    10. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      31
      2435
    Aihe