eli viime yrityksessä missä olin kesätöissä vartijan ammattitutkinto lisäsi hieman palkkaani. tässä uudessa yrityksessä henkilökohtaisiin palkanlisiin ei ole laitettu tota VATIN suorittamista. Eikö kaikki firmat sitten huomio tota olleenkaan? huomasin asian vasta pari päivää sopimuksen tekemisestä. en viitsisi ottaa asiasta yhteyttä tyänantajaan kun ei tiedä miten suhtautuisi kun kuitenkin tuo olisi lisämenoerä heille.
VAT ei enää lisää palkkaa?
4
213
Vastaukset
- __...__
Jos työskentelet vartiointialan TES:n alaisuudessa ja olet tosiaan jonkun alan tutkinnon suorittanut niin kyllä siitä pitäisi maksaa joko tuntiperusteisesti tai kiinteästi se määritelty koulutuslisä.
Paljon mahdollista että kyseisen lisän maksamisesta mainitseminen sopparissa on vaan unohtunut.. enemmän tai vähemmän tahallaan.
Lisän maksaminen on kuitenkin vähän niin kuin pakollista kunhan sinulla on esittää se tutkintotodistus. - VäijyPena
Firma vetää linssiin - jos et itse vaadi koulutuskorvausta itsellesi, niin näkemiin sekin raha ! Ryhtiä selkärankaan - jos sinulla on esittää todistus Vat-koulutuksestasi, niin firman on pakko sinulle se korvaus maksaa. Eivät voi millään tekosyyllä olla maksamatta.
Liksat alalle ovat muutoinkin niin huonot, että jokainen killinkikin on kotiinpäin !
No, jokainen taaplaa tyylillään....- Ryhtiä
Jos oot koeajalla ja pelkäät työpaikkasi puolesta, niin sen loputtua vaadit korvaukset takautuvasti. Ei näillä palkoilla kannata alkaa miettimään "firman tunteita", säkin oot niille vain yksi ID-numero muiden joukossa..
- Fjfj
Se on se 40e/kk edelleen kk-palkalla. Mutta vatista ei vissiin enää saa lisävuotta kokemusvuosiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi286537- 883844
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313663767- 2513168
- 612787
- 522745
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322590- 1532470
- 322074
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1281896