VAT ei enää lisää palkkaa?

eli viime yrityksessä missä olin kesätöissä vartijan ammattitutkinto lisäsi hieman palkkaani. tässä uudessa yrityksessä henkilökohtaisiin palkanlisiin ei ole laitettu tota VATIN suorittamista. Eikö kaikki firmat sitten huomio tota olleenkaan? huomasin asian vasta pari päivää sopimuksen tekemisestä. en viitsisi ottaa asiasta yhteyttä tyänantajaan kun ei tiedä miten suhtautuisi kun kuitenkin tuo olisi lisämenoerä heille.
4230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos työskentelet vartiointialan TES:n alaisuudessa ja olet tosiaan jonkun alan tutkinnon suorittanut niin kyllä siitä pitäisi maksaa joko tuntiperusteisesti tai kiinteästi se määritelty koulutuslisä.

Paljon mahdollista että kyseisen lisän maksamisesta mainitseminen sopparissa on vaan unohtunut.. enemmän tai vähemmän tahallaan.

Lisän maksaminen on kuitenkin vähän niin kuin pakollista kunhan sinulla on esittää se tutkintotodistus.

Äänestä

Firma vetää linssiin - jos et itse vaadi koulutuskorvausta itsellesi, niin näkemiin sekin raha ! Ryhtiä selkärankaan - jos sinulla on esittää todistus Vat-koulutuksestasi, niin firman on pakko sinulle se korvaus maksaa. Eivät voi millään tekosyyllä olla maksamatta.
Liksat alalle ovat muutoinkin niin huonot, että jokainen killinkikin on kotiinpäin !

No, jokainen taaplaa tyylillään....

Äänestä
  • Jos oot koeajalla ja pelkäät työpaikkasi puolesta, niin sen loputtua vaadit korvaukset takautuvasti. Ei näillä palkoilla kannata alkaa miettimään "firman tunteita", säkin oot niille vain yksi ID-numero muiden joukossa..

    Äänestä

Se on se 40e/kk edelleen kk-palkalla. Mutta vatista ei vissiin enää saa lisävuotta kokemusvuosiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


viidakkoveitsi kirjoitti:

eli viime yrityksessä missä olin kesätöissä vartijan ammattitutkinto lisäsi hieman palkkaani. tässä uudessa yrityksessä henkilökohtaisiin palkanlisiin ei ole laitettu tota VATIN suorittamista. Eikö kaikki firmat sitten huomio tota olleenkaan? huomasin asian vasta pari päivää sopimuksen tekemisestä. en viitsisi ottaa asiasta yhteyttä tyänantajaan kun ei tiedä miten suhtautuisi kun kuitenkin tuo olisi lisämenoerä heille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu