Lohkomismaksut

teewee

Heips!

Eipähän ole ennen tullut tehtyä tonttikauppoja, mutta kyllä yllätti silti lohkomismaksut. Puolen hehtaarin mökkitontin lohkomiskustannukset olisi 350 euroa perusmaksua ja 460 euroa varsinaisesta työstä. Lisäksi hintaan vaikuttaa onko itse mukana kuoppia kaivamassa ja kuinka monta rajapyykkiä haluaa.

Ei tässä tarkotus ole purnata, jos kerran tontin haluaa, mutta yllätyin kuitenkin. Huvittavinta on, että erilaisiin lainhuuto-, poikkeuslupa-, lohkomis-, kinnteistövälittäjäjuttuihin on kohta mennyt saman verran kuin oli tontin hinta. Tosin sitä en kehtaa edes sanoa ääneen =)

4

2178

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lohkottu

      Ostimme vanhan maatilan talon vuosi sitten josta myytiin pellot ja metsät erikseen. Lohkoamisen paperit tulivat kevät- talvella jo ja siinä mukana oli kaikki hintatiedot eriteltynä mukana, että mielestäni siinä ei pääse kyllä yllättämään toimituksen hinta. Meillä toimitus maksetaan maiden ostajan kanssa puoliksi ja kustannukset siis tiedossa. Kyllähän tuollaiset toimitukset hintansa tienaa ja riippuu vielä toimitusinsinööristä, että kui hommat etenee ja näin kustannukset määräytyy. Mutta onnea uudelle tontin omistajalle ja rakennusintoa...

    • Aatu

      Lohkomis-maksu kuuluu lain mukaan ostajalle. Vaikka kauppakirjassa lukisi mitä se ei päde jos myyjä ei haluakkaan laskua maksa. Ja menee näin tapahtuessa ulosottoon myyjälle.

    • silleen

      no halvalla oot tontin saanut. kiinteistönvälittäjälle ei kyllä tarvitse maksaa ellei itse ole hölmöyksissään tehnyt ostotoimeksiantoa. sinänsä aika hassua ettö ihmiset marmattaa muutamasta kympistä tai satkusta jotka maksetaan viranomaiselle mutta kiinteistönvälittäjälle maksetaan tuhansia ellei kymmeniä euroja mukisematta.

    • Minäaan007

      Miten perityn/lahjaksi saadun tilan lohkoamiskustannukset menee? Yksi tila josta lohkotaan toinen osio. Eikö mene puoliksi saajien kesken?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      78
      2490
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2106
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      955
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      847
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      788
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      650
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      528
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      505
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      482
    Aihe