Ruotsi ostaa Saabilta :
- 70 kpl Saab Jas Gripen lentokonetta
- 5 kpl sukellusveneitä Saabin telakalta
- xx kpl autoja
http://www.youtube.com/watch?v=fZgm6fQ_6M4#t=63
Turvallisuus ennenkaikkea.
Toivottavasi Suomi seuraa esimerkkiä.
Ruotsi ostaa Saabilta
14
198
Vastaukset
- Made in Sweden
Jas on hyvä vaihtoehto myös Suomelle.
http://www.suomensotilas.fi/fi/artikkelit/next-generation-saab-jas-39-ef-gripen - gs birotor
Mitenköhän tuo aloitus koskettaa automerkki saabia?
Samalla logiikalla...
http://yle.fi/uutiset/armeija_ostaa_uudet_kuorma-autonsa_scanialta_-_sisu_menetti_tilauksen/7166444- Saabbisti
Saab maalla, merellä ja ilmassa. Kadehdin ruotsalaisia kun he itse osaavat rakentaa ja saada kaupaksi näin hyviä tuotteita eli Saabeja, pitävät ne kotimaisina ja työllistävät samalla melkoisen määrän ruotsalaisia ja muita pohjoismaalaisia.
Heja Sverige ! - Talvisota ja Ruotsi.
Saabbisti kirjoitti:
Saab maalla, merellä ja ilmassa. Kadehdin ruotsalaisia kun he itse osaavat rakentaa ja saada kaupaksi näin hyviä tuotteita eli Saabeja, pitävät ne kotimaisina ja työllistävät samalla melkoisen määrän ruotsalaisia ja muita pohjoismaalaisia.
Heja Sverige !Muuta Ruotsiin lipomaan hurreja. Älykääpiö!
- Pakkoruotsi on OK
Talvisota ja Ruotsi. kirjoitti:
Muuta Ruotsiin lipomaan hurreja. Älykääpiö!
Ruotsalaiset on sisukkaita ja saavat jotain aikaankin kun pitävät firmansa Ruotsissa eivätkä myy niitä ulkomaille. Suomalaiset aukoo päätänsä ja myy kaikki pois sekä lykkää rahansa EU pankkiunioniin.
- Saabbisti
Loogisesti ajatellen Suomella ja Ruotsilla kannattaisi olla omat ilmavoimat ja yhteinen kalusto. Saab Jas Gripen hävittäjät on juuri rankattu jopa paremmiksi kuin jenkkien parhaat koneet venäläisitä puhumattakaan. Suomi on köyhä siksi pitää ostaa vain parasta.
- Team Ahma
Saabbisti kirjoitti:
Loogisesti ajatellen Suomella ja Ruotsilla kannattaisi olla omat ilmavoimat ja yhteinen kalusto. Saab Jas Gripen hävittäjät on juuri rankattu jopa paremmiksi kuin jenkkien parhaat koneet venäläisitä puhumattakaan. Suomi on köyhä siksi pitää ostaa vain parasta.
Vanha hetekakin muuttuu teknisesti edistykselliseksi jos joku liimaa siihen Saab merkin. Sillä mikään missä lukee Saab, ei voi olla huonompi kuin muut. Vaikka sinulla olisi allasi vanha Saab 96, niin sen turvallisuus on paljon parempi kuin millään muulla nykymerkillä. Ruotsalaiset saavat kalun ihanasti pystyyn!
- niinpä ...
Pakkoruotsi on OK kirjoitti:
Ruotsalaiset on sisukkaita ja saavat jotain aikaankin kun pitävät firmansa Ruotsissa eivätkä myy niitä ulkomaille. Suomalaiset aukoo päätänsä ja myy kaikki pois sekä lykkää rahansa EU pankkiunioniin.
Saab on myyty kiinalaisille. Volvo on myyty kiinalaisile jne...
- oikea saabisti
Ruotsalaisilla Saab -tuotteilla ei ole mitään yhteyttä nykyisiin kiinalaisiin sekunda-autoihin, joita saa myydä Saab-nimellä. Ne ovat tyypillistä halpismaan halpiskamaa, joita kukaan ei osta ja joilla kukaan ei ilkeäisi ajaa.
- Saabbisti
Myös Suomi tulee päätymään Saabin Jas Gripen hävittäjiin syynä monipuolinen ja hyvä aseistus sekä edulliset käyttökustannukset. Jo pelkästään nimi Saab takaa huippulaadun. Suomen onneksi Ruotsi suostuu, ainakin toistaiseksi, myymään niitä myös Suomeen.
- Talviautoilija
Tuskin ne ainakaan näitä ostaa Ruotsin armeijalle
https://farm3.staticflickr.com/2934/14200517284_b5235d6cf7_z.jpg
Tai eihän sitä koskaan tiedä, talvella valkoinen hyvä suojaväri. - Turvallinen Saab
Saabistit hymyilee koska
http://www.youtube.com/watch?v=dWh4zExRyXo - A. Nelsson
Eikö ole vähän väsynyttä yrittää hehkuttaa ikivanhaa merkkiä jonka myynti loppui ostajien hävittyä.
- Todellinen saabisti
Jeremy Clarksonin mielestä ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"15510138Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1736361Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El345861Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1855577Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään604784MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny84555Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.53820Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m893549Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta783519En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk103051