kokeilin kolmea

minulla on IE, Firefox ja Chrome. Kokeilin kaikissa nopeustestiä ja montaa testiä. Kyllä Chrome on nopein. Oletusselaimeksi sen laitoin. Kun poika lähettää jonkin linkin, se aukeaa paljon nopeammin kuin muulloin. Käyttäisin muutenkin tätä Chromea, mutta minua häiritsee, kun en saa suosikkeja tuohen viereen vasemmalle, kuten on Firefoxissa ja IE:ssä. Olen kokeillut useammankin kerran, ei vain onnistu. Jos tulee pystysuoraan, se tulee ihan sivulle viereen, ei sinne missä lukee kirjanmerkit. Pystyykö niitä kirjanmerkkejä saamaan sinne sivupalkkiin, siis Cromessa?
10152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Minulla on riittävän nopea tietokone, joten on aivan merkityksetöntä aukeaako jokin puoli sekuntia hitaammin vai nopeammin.

Äänestä
  • Tuskin vaikuttaa mihinkään avaamisnopeuteen vaan siihen miten nopeasti ohjelmat toimii.

    Äänestä

MIllä testeillä selaimen nopeutta voi tutkia?

Äänestä

Hitain linkki on kuitenkin koneen ja tuolin välissä, joten mitä merkitystä on mitättömillä nopeuseroilla?

Itse käytän sitä mikä on vuosikausia hyvin palvellut, eikä lähetä tietoja googlelle tai MS:lle, eli Firefoxia.

Jos haluaa nopeutta, niin flash, skriptit ja muut pois, niin jo aukeavat sivut ennätystahtia, eikä näy edes mainoksia vaikka ei olisi mitään adblockia.

Äänestä

Firefox lähettää myös tietoja jos ei muista ottaa muutamaa ruksia pois sen asetuksista. Luulen ettei moni tee näin.

Mutta selaimen nopeudella on väliä. Itse tykkään että selain aukenee ja toimii nopeasti eikä töki tai hidastele esim välilehdissä. Tähän toki vaikuttaa koneen tehot ja kovalevy. Itselläni on tuore SSD levy käytössä eli selain ja Windows aukenee nopeasti.

Äänestä
  • Tarviiko sitä ottaa? Täällähän jotkut itkee sitä, että Mozilla ei kuuntele palautetta ja sitten Firefoxissa on ihan valmiina automaattiset toiminnot jotka antaa sitä palautetta niin miksi ne pitäisi pois ottaa?

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Tarviiko sitä ottaa? Täällähän jotkut itkee sitä, että Mozilla ei kuuntele palautetta ja sitten Firefoxissa on ihan valmiina automaattiset toiminnot jotka antaa sitä palautetta niin miksi ne pitäisi pois ottaa?

    Palaute != automaattisesti kerätyt tiedot.

    Mozillan kehittäjien pitäisi kuunnella ihmisten parkua nettifoorumeilla.

    Äänestä

  • väärä osoite kirjoitti:

    Palaute != automaattisesti kerätyt tiedot.

    Mozillan kehittäjien pitäisi kuunnella ihmisten parkua nettifoorumeilla.

    Ne mitkä parkuu foorumeilla, parkuvat kaiketi jostain Firefox 29:stä tai muusta vastaavasta MIKÄ ON JO VALMIS. Ovat noin 3-4.5kk myöhässä siinä palautteen antamisessa.

    Mozillalla on kuitenkin hoidettu ensiluokkaisesti julkinen beetatestaus ja kehitysversioihin tutustuminen ja niihin voi suoraan vaikuttaa ihan jokainen ja Mozillalla todellakin huomioivat sen palautteen ja kuulevat sitä mielellään. Palautteen pohjaltahan sitä tuotetta kehitetään!

    On taas joku urpojen ongelma että parkuvat asioista mitkä on päätetty kuukausia sitten eivätkä edes viitsi sitten edes käyttää sitä ESR:ää jos haluavat siirtymäaikaa muutoksille. Mozilla on hienosti huolehtinut eri käyttäjien tarpeista ja tarjoaa monipuolisesti tapoja vaikuttaa tuotteen kehitykseen. Erityisesti Mozilla arvostaa sitä jos tuotteesta löydetään tietoturvareikiä, sillä niistä se maksaa ihan suoraan rahaa kouraan hyvästä työstä, ja aktiivisimmat kehitystyöhön kontribuutioita tekevät rekrytoidaan mikäli tarvitsevat lisää työvoimaa.

    Näin niinkuin täysipäisen näkykulmasta on taas hyvin vaikea käsittää että mikä tässä on taas se ONGELMA ?

    Urpoilla tuntuu olevan niitä merkittäviä ONGELMIA niin Mozillan. Adoben, Microsoftin, Applen kuin Googlen kanssa ja ihan täysin tyhjästä nyhjäistyjä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ei vain onnistu kirjoitti:

minulla on IE, Firefox ja Chrome. Kokeilin kaikissa nopeustestiä ja montaa testiä. Kyllä Chrome on nopein. Oletusselaimeksi sen laitoin. Kun poika lähettää jonkin linkin, se aukeaa paljon nopeammin kuin muulloin. Käyttäisin muutenkin tätä Chromea, mutta minua häiritsee, kun en saa suosikkeja tuohen viereen vasemmalle, kuten on Firefoxissa ja IE:ssä. Olen kokeillut useammankin kerran, ei vain onnistu. Jos tulee pystysuoraan, se tulee ihan sivulle viereen, ei sinne missä lukee kirjanmerkit. Pystyykö niitä kirjanmerkkejä saamaan sinne sivupalkkiin, siis Cromessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu