Tinnitus vaivaa

tinnitystää

Hei! Olen kärsinyt tinnituksesta liki puoli vuotta jo. Olen käynyt lääkärissä, joka tutki korvani, ja kuulotutkimuksessa, jossa todettiin että kuuloni on erinomainen. Eli mitään rakenteellisia vikoja tai kuulovaurioita ei löytynyt. Lääkäri sulki kavaimenkin pois listoista.

Onko kenelläkään mitään hajua mistä tämä tinnitus voisi johtua? Ja onko se oikeasti mahdotonta päästä siitä eroon? Alan olla vähän onneton, kun nyt taas se on niin voimakasta, etten voi keskittyä oikein mihinkään. Asiaa ei helpota se, että olen adhd. En myöskään pysty nukkumaan ollenkaan.

Kokeilin myös hierontaa tässä talven aikana, eikä sekään oikein auttanut juuri mitään. Käveleminen ja muu sellainen tumahtelu tuntuu jonkin verran pahentavan soimista.

Jos kenelläkään on mitään ajatusta, mistä tämä voisi edes johtua, olisin äärimmäisen kiitollinen ottamaan ajatuksia vastaan! Olen kokeillut ajatellakin sitä ääntä pois, mutta se on niin voimakas, että tuntuu jotenkin mahdottomalta. Hmm..

4

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tinnitystää

      myös ajoittain korvani poksuvat, kun liikuttelen leukaani, puhun ja haukottelen. ja silloin kun on poksumista, korvissani myöskin kutisee. mietin, että voiko olla jotain allegiaa tällaiset oireet vai onko se jo ihan liian kaukaa haettua?

    • Niska
    • 23v-2vtinnitus

      Aika on henkilökohtaisesti ollut paras lääke. Tiedän kuinka masentavaa ja pelottavaa ajatus tinnituksen kanssa elämisestä on mutta olen ajatellut oloni paremmaksi. Edelleen suren hiljaisuuden menetystä mutta uskon että kaikella on tarkoitus ja olen löytänyt myös positiivisia asioita ajoittain piinaavasta vaivastani. On myös muistettava että et ole asian kanssa yksin maailmassa vaikka se siltä välillä tuntuukin. Rukoilen kaikkien tinnituksen kanssa elävien puolesta. Mummoni sanoin "Päivä päivältä valo voittaa" Toivon että tinnituksesi paranee, mutta aina on mahdollista ettei niin vaan käy... siinä tapauksessa älä anna sille periksi vaan haistata sille vitut ja elä elämääsi niinkuin haluat paskasta huolimatta!

    • kakes

      itselläni toine korva vinkunu jo liki 5v joskus on päiviä että se hiljaisempi ja sitte taas rajumpana välillä,olen joutunut käyttään unilääkettä jo usean vuoden ajan saadaksen nukuttua suositelenki siit lääkärin kanssa keskustella uneetomuus vaan pahentaa tinniä
      lisäksi sain korvapolita tinnitus maskerin jota pidän vaikeina päivinä,et tosiaanka ole yksin vaivasi kanssa,toivon jaksamista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      191
      3145
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      2862
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2260
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1896
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1803
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1731
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      108
      1585
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1186
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1140
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1099
    Aihe