Mulle sanottiin neuvolassa, että lääkärin tekemä synnytystapa-arvio olisi silloin, kun meneillään on jo rv 38 ...Tuntuu aika hurjalta, onko jollain muulla ollut noin myöhään? Nyt on alle kaksi kuukautta laskettuun aikaan, ja seuraava neuvolakin on vasta kuukauden päästä. Jossain oppaissa sanottiin, että neuvolakäynnit tihenevät loppuraskauden aikana.
Synnytysapa-arvio?
Ihmettelijä
14310
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Neuvolakäynnit siirtyy rv34-35 jälkee kahdenviikonvälei ja sit viikonvälei jos oikein olen tajunnut. Neuvolakäyntejä on vähennetty radikaalisti, aikaisemmin rv30 alkoi 2vk välei neuvolat ja rv36 aloitettiin viikonvälei käynnit..
Synnytystapa-arvio on kyllä minulla esikoisesta ollu rv36 ja nyt sama homma (synnytystapa-arvio tulee minulle nytkin koska esikoisen synnytys oli normaalia vaikeampi). Eli ihmettelen jos jää noinkin myöhäselle!
Ei mulla ainakaan ollut ollenkaan tuollaista arviointia, eikä ollut puhettakaan, että pitäis olla :o
Vauva siis syntyi viikolla 38
Synnytystapa-arviota ei ole kaikkialla! Se järjestetään joillakinpaikkakunnilla ensisynnyttäjille ja niille joilla edellisestä synnytyksestä on kauan (täällä 3vuotta) tai edellinen synnytys on ollut joillain tavoilla hankala yms.
Synnytystapa-arviota siis ei pidä olla, se on etu mikä on joissainpaikoissa :)
Minulla oli viikolla 35 viimeinen lääkärikäynti, lääkäri tunnusteli lantion ja kysyi, onko minulla mitään kysyttävää synnytyksestä. Oli varmaankin nyt se synnytystapa-arviokäynti tämä. Neuvolakäynti annettiin siitä parin viikon päähän, mikäli pysyy vatsassa sinne asti, kun alkaa olla jo valmista.
Ei ollut synnytystapa-arvio tuo. Neuvolalääkäri tai terkka kirjoittaa tarvittaessa lähetteen synnytystapa-arvioon joka tehdään äitiyspolilla. Joissakin paikoissa se tehdään rutiinina kaikille ensikertalaisille, mutta yleensä kuitenkin jos kuuluu riskisynnyttäjiin, esim. epäily vauvan koon ja äidin lantion epäsuhteesta, isokokoinen vauva, sf-mitan heilahdus yläkäyrän yläpuolelle (isokokoinen vauva), aikaisemmat ongelmat synnyttäessä ym.
Synnytystapa-arviossa tehdään normaali sisätutkimus, selvitetään vauvan koko ultraamalla, joskus lantiosta otetaan röntgenkuvat. Eli arvoidaan voiko lapsi tulla normaalisti ja alakautta.
No nämä perustutkimukset juuri kyllä tehtiin, mutta ei ollut puhetta etukäteen mistään "synnytystapa-arviokäynnistä."
Joo, siis tarkoitin tuota viimeistä lääkärikäyntiä neuvolassa, jossa kuulemma jotain arvioidaan synnyttämisestä, vaikka se ei mikään virallinen synnytystapa-arvio kai olekaan. Anyway, 38 tuntuu aika myöhäiseltä ajankohdalta...
Mulla oli synnytystapa-arvio kun oli tasan rv 37 0. Täälläpäin se ainakin kuuluu asiaan.
Ja tosiaan äitiyspolilla tapahtui tämä.
Alkuraskaudessa neuvolakäyntejä oli harvemmin ja loppuraskaudessa muistaakseni viikon välein (synnytin helmikuussa)
Eipä silti tuo synnytystapa-arvio kertonut totuutta meidän pojan koosta, olikin aika iso kun syntyi, 3970g eikä oltu yhtään osattu varautua moiseen mötkäleeseen :)
Juu, ei täällä meillä mitään arvioita ole. Jos on raivotarjonnassa tulossa ja "normaalikokoinen" äiti niin alatiesynnytys automaattisesti. Sit jos perätilassa tai hyvin pieni äiti tai aikaisempia ongelmia synnytyksissä niin silloin arvioidaan polilla.
Hei, tietäisikö joku, että voiko paikalliselle naistentautien klinikalle ym. päästä johonkin arvioon, kun omasta neuvolasta ei näköjään aikoja irtoa ennen tuota 38 viikkoa? Olen ensisynnyttäjä, ja lapsihan voi ihan hyvin alkaa jo syntyä noihin aikoihin. Ei tunnu oikein hyvältä ajatus, että esim. sektion tarve todettaisiin vasta synnytykseen mennessä.
Kaikilla paikkakunnilla ei automaattisesti edes saa synnytystapa-arviota. Sitä paitsi jotain sektion tarvetta ei pysty päättelemään, ellei ihan kuvata lantiota. Jotain arveluja voidaan esittää, mutta synnyttäminen on sellainen asia, että sen suhteen usein joutuu pientä epävarmuutta kestämään. Sitä paitsi, vaikka näyttäisi, että alatiesynnytys onnistuu muitta mutkitta, voi synnytys jostain syystä silti päättyä sektioon. Miksi erityisesti haittaa, jos ei sektiosta tiedä etukäteen? Kyllä kiireellinen sektio (ja hätäsektiokin) sujuu ammattitaitoiselta sairaalan henkilökunnalta ongelmitta.
Kaikilla paikkakunnilla ei automaattisesti edes saa synnytystapa-arviota. Sitä paitsi jotain sektion tarvetta ei pysty päättelemään, ellei ihan kuvata lantiota. Jotain arveluja voidaan esittää, mutta synnyttäminen on sellainen asia, että sen suhteen usein joutuu pientä epävarmuutta kestämään. Sitä paitsi, vaikka näyttäisi, että alatiesynnytys onnistuu muitta mutkitta, voi synnytys jostain syystä silti päättyä sektioon. Miksi erityisesti haittaa, jos ei sektiosta tiedä etukäteen? Kyllä kiireellinen sektio (ja hätäsektiokin) sujuu ammattitaitoiselta sairaalan henkilökunnalta ongelmitta.
No ei tässä mitään varsinaista hätää ole, mutta ensisynnyttäjänä sitä jännittää kaikenlaista. Enkä nyt tarkoittanut varsinasta synnytystapa-arviota, vaan sitä viimeistä neuvolalääkäriä, joka tuntuu kaikilla muilla melkein ollleen aikaisemmilla viikoilla. Luvatut "kuviot" muuttuivat aika paljon, kun jouduin vaihtamaan muuton takia neuvolaa tässä loppuraskauden aikana.
Voin kertoa, että jos kyseessä on "vain" neuvolalääkäri, niin ei sillä käynnillä ihmeitä tapahdu. :) Yleensä tehdään sisätutkimus ja katsotaan, ovatko paikat kypsyneet. Jos olet jo silloin ehtinyt synnyttää, niin tuohon paikkojen kypsymiseenkin olet jo saanut vastauksen vauvan muodossa. :D Itselläni tuo viimeinen käynti oli jossain rv 37 paikkeilla ja lääkäri vain totesi, että ei täältä ihan heti olla tulossa. Lapsi syntyi sitten rv40 1 kiireellisellä sektiolla, koska jostain syystä vauva ei laskeutunut riittävän alas. Ei varmaankaan mahtunut, tai oli huonossa tarjonnassa. Eipä sitäkään olisi etukäteen välttämättä voinut todeta, vaikka miten olisi tutkittu.