Onko kukaan hankkinut turvavälineeksi näitä satelliittimokkuloita joilla voi oikeassa hädässä tehdä hälytyksen satelliittiyhteyden kautta?
Ymmärtääkseni toimii niin, että laite rekisteröidään ja tiedot ilmoitetaan johonkin amerikkalaiseen rescue centeriin. Kun hätänappia painetaan, keskuksella henkilö saa paikannustiedot. Hän koittaa ensin soittaa puhelimitse varmistussoiton, jonka jälkeen hälyttää alueen pelastusviranomaiset.
Itseä kiinnostaisi veneillessä ja kelkkaillessa. Parasta on että laite on helppokäyttöinen ja vesitiivis. Etenkin jos kelkalla ajaa jäihin, niin aika onnetonta koittaa millään Lumialla rämplätä hätänumeroa...
Näitä on useampia valmistajia, hintaluokka vain parisataa:
http://www.findmespot.eu/en/index.php?cid=102&referrer=EuSpotHomeEN_BannerBottomSPOT
Ymmärtääkseni toimii niin, että laite rekisteröidään ja tiedot ilmoitetaan johonkin amerikkalaiseen rescue centeriin. Kun hätänappia painetaan, keskuksella henkilö saa paikannustiedot. Hän koittaa ensin soittaa puhelimitse varmistussoiton, jonka jälkeen hälyttää alueen pelastusviranomaiset.
Itseä kiinnostaisi veneillessä ja kelkkaillessa. Parasta on että laite on helppokäyttöinen ja vesitiivis. Etenkin jos kelkalla ajaa jäihin, niin aika onnetonta koittaa millään Lumialla rämplätä hätänumeroa...
Näitä on useampia valmistajia, hintaluokka vain parisataa:
http://www.findmespot.eu/en/index.php?cid=102&referrer=EuSpotHomeEN_BannerBottomSPOT
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kesä ja talvipurjehtijana olen sitä mieltä, että itse pitää omin voimin tulla pois sieltä minne on mennyt. Kelkkailla voi lähellä rantaa ja rantaviivan suuntaisesti ja merellä vene ja varustus pitää olla olosuhteisiin sopiva ja kipparilla käsitys veneillä turvallisissa olosuhteissa.
Kertoisitko, miten tämä kirjoittamasi liittyy hätäpaikantimen tarpeellisuuteen tai tarpeettomuuteen?
Pelle...
Pelle meni ostamaan moisen laitteen ja siksi moinen vikinä.
Meri VHF dsc ominaisuudella kertoo meripelastuskeskukselle nappia painamalla sijaintisi, aluksen tunnuksen ja vielä halutessasi hädän laadun. Sen jälkeen on vielä puheyhteys. Myös muut lähiveneet saavat saman avunpyynnön datapurskeena ja saattavat olla paikalla minuuteissa.
MeriVHF on hyvä, mutta tekniikkaa alkaa olla vanhentunutta.
Jos hätä johtuu virran loppumisesta tai johtaa siihen, ei laitteesta ole apua. Kantavuuskaan ei ole kovin kummoinen.
Satelliitteihin perustuvat hälytyslaitteet ovat pieniä, kevyitä ja vesitiiviitä. Niitä voi käyttää veneilyn lisäksi metsässä, vaeltamassa, sukeltamassa ja vaikka kotona tai mökillä - siis ihan missä vaan. Myös ne lähettävät GPS signaalin. Joissain laitteissa on myös mahdollisuus VHF yhteyteen.
http://www.alertdiver.com/nautilus_lifeline
Veneessäni distress hälytyksen teko kestää viisi sekuntia. Voihan tietysti olla tilanne jossa ei ole edes tuon verran sähköä, mutta usein on. Itse kyllä olen vielä dsc vehkeen kannalla. Se kun on myös kauppalaivojen käytössä maailman laajuisesti.
Nuo satelitiittipaikannuspalvelut, jotka eivät kuulu kansainväliseen meripelastusjärjestelmään kuten VHF selektiivi kutsu kuuluu, voivat olla täyttä kusettamista pahimmillaan. Hälytyskeskus on usein jenkeissä. kiinassa tai jossain ja hälytyksen saatuaan voi kestää jopa päiviä, ennekuin mitään tapahtuu lähimmällä meripelastuasemalla. Unohda moiset laitteet.
VHF saattaa olla kusetusta, euro saattaa olla kusetusta ja me kaikki voidaan olla vain pieni hiekanjyvä ison jättilaisen silmäripsellä.
Ootko sä se sama, joka ei ymmärrä plottereita?
Sopisi nimittäin hyvin kuvioon tuo täydellisen tietämättömyyden mukanaan tuoma varmuus ja angsti kaikkea alle 100 vuotta vanhaa tekniikkaa kohtaan.
Pistä hame päälle
tähän liittyen "Hamekangasta" voisi kertoa mihin tuo satelliitti hälytys menee? - kuka sen vastaanottaa.
Ainakaan vielä se ei kuulu GMDSS:ään (Global Maritime Distress and Safety System).
Hyvä pointti.
Näytti lukevan seuraava teksti tuossa mainoksessa.
"SPOT has partnered with national service providers to offer non-life threatening assistance.
Read more"
Eli ei henkeä uhkaava vaaroihin soveltuva. kansallinen palvelu - ei kansainvälinen..
EPIRB maksaa suunnilleen saman verran kuin tuo Spot, kts. esim. http://www.mailspeedmarine.com/epirbs/mcmurdo/fast-find-220-plb.bhtml
EPIRB:stä ei tarvitse maksaa edes vuosimaksua, joten jos tarkoitus on vain saada hätälähetin niin kannattaa unohtaa Spot ja ostaa EPIRB.
Totta, paitsi jos haluat käyttää sitä muuallakin kuin veneessä.
Tuolla laitteella voi tehdä kaiken mitä epirbillä ja vähän enemmän.
Kyllä EPIRB toimii myös maalla, itse asiassa vuonna 2011 28% EPIRB-hälytystehtävistä oli maahälytyksiä.
Minulla on ollut SPOT pari vuotta ja kaikki palvelut toimii hyvin kaikilla kuuluvuusalueilla. Itse hätätoiminnetta en tietenkään ole voinut testata.
Ei korvaa VHF:ää, mutta lisänä kokonaisturvallisuudessa.
Tota, taskuepirbejä on olemassa, mutta se on samaa kamaa retkeilijöille, sukeltajille ym tarkoitettujen tuotteiden kanssa.
Pieni taskupainos kannattaa hankkia, jos liikkuu vaikkapa metsällä tai vaeltaa. Mökilläkin se on hyvä olla mukana. Saa apua paikalle, kun mikään muu ei toimi.
VHF on aikansa elänyt vehje, en usko, että sillä saa apuja yhtään satelliittivehkeitä paremmin mukaan lukien satelliittipuhelin.
VHF:n ehkä tärkein ominaisuus joka näistä satelliitti vempeleistä puuttuu on yhteys lähellä oleviin veneisiin. Edellyttäen että porukka pitää VHF:n päällä ja tulee apuun niinkuin laki määrää.
Minulla on siis molemmat.
Noh, laki ei määrää ketään kuntelemaan VHF:ää, mutta apuun pitää mennä, jos hätä on.
Toisaalta Hätäkutsun saa läpi AISillakin, joka alkaa olemaan monessa veneessä. Perjantaina ajellessa parin tunnin aikana löytyi kymmenkunta ei kaupallisen veneen lähettävää AISia, jotka tosin pistettiin pois päältä melkein heti, kun ne oli tunnistettu.
Satelliittipuhelin on aika kova juttu eikä enää edes kovin kallis. Tekniikkaa löytyy. VHF-puhelinta on paha kuljettaa mukana pelastuslauttaan. Vaika sen ottaa, ei kantama ole kummonen käsivehkeellä.
Hyvin on toiminut. Ostin käytettynä SPOT:n reilusti alle satasella. Netissä voi seurata kulkua lähes reaaliajassa.