Maantiekulutus 3,1 l/100 km ja päästöt 88 g! Koeajoin monia mutta tykkäsin eniten Volvosta! Hieno viimeistely, ajo-ominaisuudet aivan huippua! Suosittelen, käykää koeajamassa, on menevän näköinen auto!
Ostin uuden V40 Volvon!
Tosi pienet päästöt
35557
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Onnittelen valinnasta. Tosin itse ottaisin T5 koneella olevan, mutta hintalappu noissa ei miellytä. Huonot puolet on takapenkin jalkatiloissa ja tavaratilassa. Kuskinpenkkiin itse ainakin mahdun loistavasti (189cm) Ajettavuus V40 Volvossa on huippuluokkaa. Koeajoin itse syksyllä 2012.
Minä taas ottaisin Rolls Roycen, mutta siinäkään ei hintalappu miellytä.
Minäkin kävin koeajamassa, täytyy sanoa että ei lainkaan hullumpi auto. Minulla on nyt Audi A3 ja täytyy sanoa että V40 tuntui paljon mukavammalle.
Taidan vaihtaa....
Kyllähän Volkkarit ja Auditkin pienellä menee mutta niin menee nykyään Volvokin.
Ihan parhaimmistoa, varsinkin nuo uudet ruotsalaiset moottorit.
Täällä sama, vähän hierottu kans kauppaa uudesta v40.
Minä olen ajatellut vaihtaa Skodan tuohon Volvoo!
Eihän tossa Veenelikymppisessä muuta vikaa ole kuin hinta. Mutta premium maksaa, näinhän se on.
Vulva ei ole preeemiumia nähnytkään.
Kyllä Volvot ovat laadultaan ihan markkinoiden huippua ainakin minusta!
Tuossa yksi rahamies joka ajaa isomoottorisella V70:llä sanoi kokeilleensa myös Mersun E-mallia mutta Volvoon päätyi.
Totesi kyllä että Mersu olisi ollut halvempi!
No meillä on tollanen. Tosin vuosimallia 2013 ja D2 koneella. Ihan OK ajaa, mutta polttoaineen lulutus on suurempi "meillä", en tiedä onko kaikilla.
Oli tommonen sijaisautona (työsuhdeautolle) kuukauden päivät. Hyvähän se on ajaa. Ei tunnu ajettaessa ollenkaan pikkuautolle.
Perheellisenä olen kuitenkin enemminkin kiinostunut S/V60 mallista. Jos nyt olisi leasing sopimus katkolla (mutta valitettavasti vasta melkein 2v päästä), niin lähimpänä valintaa olisi tuollainen kuuskymppis Volvo uudella D4:lla tai sitten Octavia RS-dieselinä ...
Taitaa vulva olla jopa 1sek nopeampi perusjamppa kiihdyksessäkin ja itselläni painaisi turvallisuus mutta hyvä kummatkin. Nuo uudet skoda valot ei vaa miellytä, liian halvan näköiset :/
Itse koeajoin myös volvon mutta ostin skoda octavia rs:n.
skoda on halvempi, tehokkaampi, paremman näköinen ja laadukkaampi. Viimeisin volvo oli itselläni 2008-2012 v70. Sen jälkeen ei ole ollut volvoa.
Mihin volvoon vertasit ?
Seat Leonkin on nykypäivänä laadukkaampi kuin ämpärimuovinen tuulipukujunttien Octavia RS. Ainoa järki syy Skodan hankintaan on hinta.
Ja kohta huomataan, että "laturi" se siinä hajosi ja rikkoi koko koneen. Näin se menee Vulvalla! Kulutus saa ollaa vaikka 10l/100km maantieajossa, jos kone ei hajoa. Korjaus maksaa maltaita!
Monia Volvoja olen omistanut, yhdestäkään ei ole moottori hajonnut. Parhaalla ajoin uudesta alkaen 250000 km, ei vikoja, ei edes koiranluita mennyt.
No, ajo oli lähes kokonaan maantieajoa jolla lienee vaikutuksensa. Auto oli V70 2,5 20V.
Meilläkin on V40 Volvo. Ajettu on 72000 eikä mitään, ei sitten yhtään mitään vikoja!
Ai niin, joutuu välillä tankkaamaan mutta sitäkin aika harvoin.
Kyllä Volvo on hyvä valinta!
Kuinka paljon kuluttaa V40 käytännössä ?
Kun kuluslukemat on viimevuosina muuttuneet reippaasti pienemmiksi vain
teoriassa. Kulutuslukemat alkoivat parantua samaa tahtia, kuin co2 päästöt
alkoivat määrätä ajoneuvoveron tason.
Jossain testissä oli vasta uusi auto, jonka keskikulutus oli n. 4 l/100km paperilla, niin kuluttikin liki 8 litraa, vaikka ei ollut kaupunkiajoa .
Testin tekijät arvelivat, että pelkällä kaupunkiajolla kulutus olisi ollut mahdollisesti yli10 l.
Ei muistaakseni ollut Volvo, mutta sama "virhemarginaali" on olemassa kaikilla
uusilla autoilla, toisilla enempi kuin toisilla.
EU-kulutuksen mittausnormissa on vikaa kumpaankin suuntaan. Epätarkka normi mahdollistaa valmistajalle lukemien kaunistelun, mutta toisaalta mittaussyklin ajotapa on taloudellisen ajon kannalta ihan kädetön. Oikein ajamalla normin saavuttaa kyllä.
Enemmänkin toki saa menemään, mutta se ei ole normin eikä auton vika.
Volvon kulutus pitää minusta paikkansa!
Vanha juttu, mutta pakko kommentoida kun rupes niin hymyilyttämään.
Mutta oikeassa oli hän; sen minkä Volvo kulutta, se myös sen kuluttaa.
(Muutenhan jossakin olisi jonkinlainen vuoto:-)
Minulle on tulossa V40 D4 automaatti. Harman Kardonit ja muut lisukkeet. Pysäköintiavustimen jätin pois. En edes koeajanut, luotan että on hyvä.
No onko V40 vastannut odotuksia?
Kuinka lähelle EU-normin maantiekulutusta pääsette käytännössä? Etenkin automaattina hyvin ohjelmoitu auto pitäisi rauhallisesti ajaen mennä normilukemiinsa suhteellisen helposti.
Näin lähelle ovat käytännössä päässeet:
http://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/51-Volvo/466-V40.html?fueltype=1&minkm=15000&exactmodel=D4&powerunit=2
Hyvä linkki, samaa olen seurannut itsekin jo kolmen autokaupan yhteydessä. Kulutusseurantasivuja on netti täynnä, mutta Spritmonitor sallii rekisteröitymättömänkin suodattaa materiaali vuosimallien ja tekniikkapakettien perusteella riittävän tarkasti valintojen tekemiseen.
Vaihdetaanpas voimansiirron valinnassa rasti ruutuun "Automatik" ja ainetta alkaakin palaa ihan perinteiseen Volvon tyyliin, eli parikymmentä prosenttia lisää manuaalivaihteiseen. Pohjat manuaalilla 4.8 ja automaatilla 6.2:
http://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/51-Volvo/466-V40.html?fueltype=1&minkm=15000&gearing=2&exactmodel=D4&powerunit=2
Manuaalin toteutuma on jo pikkuautolle asiallinen, mutta automaatin lukema on minusta pettymys, vaikka ei yllätys olekaan.
Pikku-Volvo käy niille jotka haluaa istua matalalla. Näkeekö vaimosi ratin takaa, jos jotain yllättävää sattu.
Minne laitat lastenrattaat, ym tavarat. KYLLÄ pikkuauto aina pienellä menee.
Olen hämmästynyt, ellei nyky-Volvon ohjaamo toimi pienellekin kuljettajalle? Ohjaamon suunnittelu myös naisille on Volvon perinne. Jo 740 on esimerkillinen tuossa suhteessa.
Pikemminkin ihmetyttää, kuinka harvat viitsivät käyttää heille tarjottuja säätövaroja.
Nythän saa 245-heppaisen T5 Drive-E -moottorin nelivetoiseen Cross Countryyn.
taidanpa ostaa moisen. hintakin on tullut alaspäin 2.0l moottorin myötä.
toivottavasti tuohon sitten saa myös sen polestarin uuden optimoinnin........luultavasti 253hp / 400nm.
V 40 D2 automaatti vm 2014 ajettu 18300km tankattu 901 litraa 70% maantietä 30% kaupunkia
4,9 l/100 km, eikä mene 3,3?