Melkoista pilaa päättäjiltä, kun ovat noihin porvoossa oleviin opasteisiin kirjoittaneet satama. Siinä saa turisti veivata tunnin jos toisenkin ympäri Porvoota todetakseen, että eihän Porvoossa ole mitään satamaa, vaan kyseessä onkin maan kuulu jokiranta. Tai no, onhan Porvoossa Tolkkisten satama ja Sköldvikin satama, mutta noihinhan opasteet eivät opasta.
Ehkäpä Porvoon päättäjät ovat tuota satama-nimikkeen käyttöä suunnitellessaan ajatelleet opasteen vievän Porvoon vierasvenesatamaan, mutta kyseessähän on kuitenkin vain pelkkä nimike, vierasvenesataman kanssa tällä jokirannan laiturin vieressä olevalla kopilla ei ole mitään tekemistä. Käytännössä sanoisin, että Porvoossa ei ole vierasvenesatamaa. Käykää muualla jos haluatte sellaisessa vierailla.
Vai onko kyseessä sitten se, että koska päättäjät pitävät Porvoota merikaupunkina, niin satamakin on löydyttävä, sitten vaikka pelkkänä nimikkeenä, jos ei muuten. Itsehän en Porvoota pidä merikaupunkina. Meri on toki lähellä monessakin kohtaa, mm. Hamarin SEO:lla on kiva istuksia, mutta itse keskusta on niin kaukana merestä. Pitkään joutuu joella seilaamaan ennen kuin merelle pääsee.
Mutta joo, voisiko nuo harhaan johtavat satama-kyltit vaihtaa jokiranta-kyltteihin??? Silloin ne olisivat totuuden mukaisia ja palvelisivat paremmin turistejakin.
Porvoon satama
6
355
Vastaukset
- saivartelua
Sittenhän Runebergin, Sandran, Fredrikan ja Mirellenkin mietittävä uutta lähtöpaikkaa. Ei kai vierasvenesatama oikein sovi lähtöpaikaksi?
- panomiäs
Muutama kerta olen ajanut Porvooseen ja kiinnittänyt huomioni liikenneopastimeen Satama. Mikä hitun satama? Eihän Porvoossa ole satamaa!! Ei ole kylläkään sillä päättäjällä ollu kaikki kotona...
- albatråss
Kertokaa Porvoon virkamiehille mikä on satama ja mikä on laituripaikka kuravellijoella
- kielinatsi
Varmaan on tuoi ruotsin kieli vinouttanut paikallisten ajattelua, kun selvää satamaa ei saa sanoa satamaksi?
- nimi muutettu
Laituri pari metriä syvässä liejurännissä ei ole "Satama"
(tiedoksi)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 654180
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺463969Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363472Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli162883Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342719En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142522Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102124IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm121216Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1451157- 801006