Audi A8 4.2l v8

Oodi

Löytyykö kokemuksia kyseisestä bensajuoposta? Itse kiinnostaisi kyseinen auto melko paljon, mutta tietoa löytyy niukasti. Sen tiedän, että polttoainetta kuluu reilulla kädellä.
Minkälainen ajettava, on nimittäin melkoinen maantievalas, kun vastaan ajaaXD
Onko varaosia miten paljon tarjolla? Mitä tyyppivikoja?

5

580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hemi

      Taitaa olla aikamoinen sekoboltsi viritys tuo euro veekasi, osta jenkki kasi!

    • öljyvuoto

      kone hajoo 50tkm välein se on audin tyyppi vika vuotaa ölyjä

    • Vw Enthusiast

      Tuohon edelliseen viittaisin niin ihan kaikki Vw konsernin autoissa on tyyppivikana öljyn suurehko kulutus. jopa 1,5l/1000km -30c pakkasessa. Itte olen kuitenkin sitä mieltä että jos tarkkailee öljyn määrä niin ei tuo kone silloin mene paskaksi.

      Ajotuntumasta voin sanoa että menee kuin juna oli kuiva asfaltti tai peilijäätä alla kun on hieman enemmän massaa ja neliveto.

      Varaosia on todellakin niukasti tarjolla, mutta esim ilma-alustan osia löytyy täältä:
      http://www.jmtech.fi/kauppa/index.php?main_page=index&cPath=100_1761_1762_1777

      Muuta melkein suosittelisin kysäsemään täältä: http://www.slamit.net
      Tarvii tietää varaosanro noista harvinaisemmista varaosista, mutta on myös aika laaja tuntemus Vw konsernin autoista. Omaan autoon ostanut kaikenlaista.

      Ittellä on myös haaveenä päivittää A8 kun löytyy joku hyvä yksilö ja luotettava autoliike. 3 eri autoa käyny koeajamassa.

      Jos auton kunto huolestuttaa niin auto kannattaa käyttää katsastuskonttorilla koeajon aikana tai sopia että jos läpäisee "Neutraalin Katsastusaseman" Tarkastuksen. Tuo ilma-alusta vaatii melkein Audi Merkkiliikkeen vuotojen ja vikojen havaitsemiseksi. Kannattaa tarkastuttaa ennen ostoa kun kyseinen auto on kuitenkin Varaosa hintojen kalliimmassa päässä.

      Tässä pääkaupunkiseudulla käytin Audin merkkiliikkeessä tarkastettava Yhden niin oli jotain 200e täystarkastus. Pieni hinta varmuudesta etta kaikki on niin kuin pitää.

    • SekkaPuorsa

      Audifinns.fi

    • EI OIKEEN HYVÄ A8

      Miksi ihmeessä pitää hankkia epäluotettava Audi A8, kun on olemassa kestävimpiäkin V8 koneisia autoja. Mulla oli tuollainen A8 ja tuli muuten hiton kalliiksi kun kone laukoi sisuskalunsa tohjoksi jo 165 tkm kohdalla ja ei tartte väittää että pirssillä oli oikeesti kilsoja jo 600 tkm kun ostin sen Saksasta, sillä hankin sen sieltä kaveriltani joka osti sen uutena ja tiesin auton historian kuin omat taskuni. Siinä oli paljon vikaa ja tuo Saksan kaveri kyllä varoitteli sen pidon kalleudesta, mutta kun autokuume tulee niin eihän se lähde kun ostamalla pois. Myin sen kolmen vuoden jälkeen ja hankin Cadillacin STS 4.6 04 sen tilalle ja hyvin on pelittänyt kunhan vaan huoltaa säännöllisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6535
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      555
      2261
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1847
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      82
      1224
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      97
      1022
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      970
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      78
      907
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      833
    9. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      31
      827
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      146
      751
    Aihe