hyvä kone haussa

uusi kone haussa

Nyt olen tullut siihen tulokseen että vanha kone saa mennä.. Etsiskelen siis uutta konetta, mutta minkäläista en tiedä, tai siis tiedän mitä haluan siltä ainakin. Siinä pitäis olla kovalevytilaa ainakin 120GB, ja sitä RAM:ia ehkä 512MB, ja näytonohjain sellainen että sillä pystyisi pelailemaan uudenpiakin pelejä, ehkä myös polttava dvd-systeemi pakettiin myös, ilman noita modeemeja ja näyttöjä...joku tuhat euroa maksimi, mut mielellään paljon allekkin jos vain saa koneen joka toimii...

6

1970

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mää

      Helmitaulua, toimii varmasti ja ilman sähköä.

    • 1000 eurolla...

      ...saa vaikka mitä.

      Jos olet kova pelaamaan, osta RAMia vähintään 1 Giga, 512 MB ei oikein riitä uusimpiin peleihin. uusimmat pelit tulevat joskus DVD:llä, joten ainakin lukeva DVD olisi hyvä olla olemassa. Polttavat DVD taitavat olla jo ihan siedettävissä hinnoissa, joten kai sekin mahtuisi 1000:n euron budjettiin. Näytönohjaimista en oikein tiedä, itselläni on Radeon 9600 ja olen ollut ihan tyytyväinen.

      Prosessoreista joko AMD tai Intel, Celeron on aika kyseenalainen.

      www.indesol.fi on aika edullinen putiikki ja sivuilla on hinnastot jok komponentille.

    • http://www.mikromafia.fi
      Ite ostin myllyni tuolta. Ja jos koneessa on joku vika niin vie vaan sinne ja sanoo "asentakaa uusiks" tai jotain ni ne kyllä tietää mitä ohjelmia siinä koneessa on ostettaessa ollut.
      Siellä sivuilla voi muistaakseni ite valita näytönohjaimet, emot ja kovot, äänikortit, näppikset ja hiiret, levyasemat ja semmoset. Varmaan kaikki ja ne kasaa sen. Ei tarvii ku hakea pois ja johdot kiinni.

      Sitten itelläni on 512 rammii ja doom3 pyörii ihan siedettävästi.

      • Alkaa vaikuttaa vähän mainokselta :)
        Vakuutan etten ole töissä siellä tai mutenkaan pidä yhteyttä muuten kun vien joskus koneen pikku huoltoon kun en ite osaa kuin pahentaa asioita.


    • Kadun mies

      Suosittelen HP pavillion t650.fi (ti t649.fi, kyseessä sama kone). Ominaisuudet: AMD Athlon XP 3200 prossu, 512 MB muistia ja 160 gb kova. Muistikampa on 512 mb, ja vapaa paikka toiselle mokomalle. Lisätietoa löytyy osoitteesta www.hp.fi. Hinta anttilassa 999 erskaa (mukana näyttö kaiuttumet langattomat hiiri ja näppäimistö. muistikorttilukijat yms.), ei paha. ilman näyttöä hinta n. 840 euron tienoilla. Pelit pyörii hyvin, jopa DOOM3, vaikka näyttis on kuulemma aika vanha. Itse olen enemmän kuin tyytyväinen hinta-laatusuhteeseen.

      • Lanttu

        Tuo on ihan ok paketti ja hintakin on kohtuullinen verrattuna joidenkin putiikkien ryöstöhintoihin.

        Mutta jos kokeen kasaa itse (tai kasauttaa) päässee paljon halvemmalla. Lisäksi noissa valmispaketeissa on usein vempeleitä joita ei tarvitse. Kiva sitten maksaa turhasta.

        Jos ostaa uuden koneen vanhan tilalle, niin sen vanhan koneen näppäimistöt, kaiuttimet, näytön yms. voi tietenkin siirtää siihen uuten koneeseen.

        Itse ostin pari kuukautta sitten "kasatun"koneen, jossa oli AMD 2800 prossu, giga ramia ja 120 gigaa kovalevyä, Ati Radeon 9600 näyttis, langaton hiiri/näppis, polttava CD ja DVD-asema, kaiuttimet ja käytetty 17" tuuman näyttö. Hinta oli 750 egeä ja toimii hyvin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      59
      5900
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      79
      3269
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2441
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      2095
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      2028
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1843
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1629
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      83
      1222
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1216
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      81
      1085
    Aihe