olenko ylihuolestunut?

...

olen huolissani vuoden ikäisestä tyttökissastani. se on maannut koko päivän sängyssä peiton alla eikä ole liikkunut siellä. se vietti yön pihalla ja tuli aamulla takaisin sisälle ja on siitä asti maannut sängyssä. aamulla se söi vähän, tarkemmin en osaa sanoa. vaivaako sitä jokin vai olenko vain turhan huolestunut?

kiitos, jos joku auttaa.

9

827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väsynyt?

      Onko se usein öitä ulkona? Ellei ole tottunut, niin on ehkä palellut koko viime yön ja nukkuu väsymystään lämpimässä. Yöthän ovat jo kylmiä ja jopa pakkasen puolella ainakin pohjoisessa. Meidän kissa kaivautuu usein päiväpeiton alle kylminä aikoina, kissathan pitävät lämpimästä.

      Kurkkaa nyt kumminkin onko se "hengissä" ja tunnustele onko haavoja, vuotaako silmät, vinkuuko hengitys ym. Kyllä kissasta näkee jos jotain on vinossa. Toivottavasti miukusi on vain väsynyt.

    • ???

      jo leikattu? Meidä nuorimmaisen kisumme emo (alle vuoden ikäinen) meni iltapissalle ja aamulla odotti rappusilla että pääsisi sisälle. Perheelle oli aika yllätys kun huomasivat myöhemmin että kisu olikin "odottava äiti" ei ollut kissalla minkäänlaisia oireita kiimasta.
      Mutta kurkistahan nyt aina välillä sinne peiton alle että kaikki on hyvin.

    • Jori

      Meillä neljän kuukauden ikäinen kissa on toisinaan väsynyt oltuaan yön ulkona ja toisinaan se riekkuu vielä aamullakin puissa ja pensaissa, mutta koskaan se ei ole niin väsynyt, että makoilisi koko päivän liikkumatta lempituolillaan, joka on muuten minunkin lempituolini.
      Paljon saalistettuaan se ei yleensä syö.
      Jotain hämärää on tapahtunut kissallesi, jos tämä on ensimmäinen kerta sen käyttäytyä kuvatulla tavalla.

      • Satu

        Ja öitä vapaana ulkona?!


      • Jori
        Satu kirjoitti:

        Ja öitä vapaana ulkona?!

        Niin, katti taltutti ensimmäisen hiirensä jo 3-viikkoisena ja sinä päivänä ihmettelin mikäköhän vilkkuu kissan suus, niin se oli saalistanut sisiliskon, jonka häntä puikkelehti suupielestä toiseen.
        Kyllä se tuolla metsästää ja osaa olla syömättä päästäisiä; kunhan leikkii niiden kanssa. Onhan hän vielä pieni kisaa, mutta aikuistunut.
        Kissa itse tietää kulkunsa ja luonto on asettanut eläimelle vaistot.


      • Sori
        Jori kirjoitti:

        Niin, katti taltutti ensimmäisen hiirensä jo 3-viikkoisena ja sinä päivänä ihmettelin mikäköhän vilkkuu kissan suus, niin se oli saalistanut sisiliskon, jonka häntä puikkelehti suupielestä toiseen.
        Kyllä se tuolla metsästää ja osaa olla syömättä päästäisiä; kunhan leikkii niiden kanssa. Onhan hän vielä pieni kisaa, mutta aikuistunut.
        Kissa itse tietää kulkunsa ja luonto on asettanut eläimelle vaistot.

        Lopeta nyt Jori se satuileminen ja mene katselemaan vaikka Nukku-Mattia:)


      • Jori
        Sori kirjoitti:

        Lopeta nyt Jori se satuileminen ja mene katselemaan vaikka Nukku-Mattia:)

        Kaikki totta, joten älä viitsi. En jaksa nyt ymmärtää sinua. Olen liian väsynyt. Hyvää yötä.


    • ...

      kerta kun kissa viettää yön pihalla. ja tyttö on leikattu. kyllä sillä tuntuu kaikki olevan kunnossa, aina kun vilkaisin sinne peiton alle. eli... jos se käyttäytyy vielä oudommin niin sit sillä on jotain vialla?

    • leevi

      Voisiko kissallasi olla matoja? Usein kissa on vasynyt ja apaattinen, jos loiset vaivaaavat. Muistathan madottaa kissasi 2-3x vuodessa, varsinkin kun se on ulkokissa.
      Jos kissasi ei piristy, ota yhteys elainlaakariin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      98
      4466
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3313
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1143
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      37
      1086
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      13
      1054
    8. 158
      1007
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      934
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      872
    Aihe