Hevosen kuljetus

traileri&vetoauto

Hevonen joutuu trailerissa olemaan 3 tunnin ajomatkan ajan.

- Tarvitseeko hevosta juottaa tai vointia tarkastaa matkan aikana?

- hevosta on alettu totuttaa laidunheinään niin, että voi heti uudelle tallille muuttaessaan siirtyä täyspäiväiseen laidunnukseen. Voiko hevoselle kuitenkin laittaa kuljetuksen ajaksi verkkoon ihan tavallista kuivaheinää?

- kun olemme perillä, olen ajatellut antaa hevosen vähän aikaa vain seisoskella ja ihmetellä, mennä kentälle taluttelemaan ja viedä sen jälkeen laitumelle. Seuraavan viikon ajan annan hevosen tutustua paikkoihin, mutta alan kuitenkin rennosti hevosen kanssa jo touhuilemaan. Kuulostaako hyvältä suunnitelmalta?

2

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -----

      1. Ei tarvitse juottaa noin lyhyellä matkalla. Muutenkaan ei kannata turhaan pysähdellä ellei ole ihan pakko.

      2. Voi laittaa suoraan laitumelle. Kuiva heinä on miedompaa joten siihen ei varsinaisesti tarvitse totuttaa, voit siis hyvin antaa kuivaa vaikka olisi laitumella.

      3. Ei kuulosta hyvältä.
      Ensinnäkin vieraassa paikassa jos hevonen on yhtään jännittynyt, ei kannata antaa sen "seisoskella ja ihmetellä". Jos hevonen on säpäkämpää sorttia, se voi vaan alkaa hermostumaan. Lähde heti taluttelemaan kentälle ja pidä hevosen huomio sinussa, se on aina turvallisempaa. Jos hevonen keskittyy kaikkeen muuhun, se lähtee helpommin jonnekin minne taluttaja ei sitä halua.

      Seuraavalla viikolla voit aloittaa ihan normaalin työskentelyn, jos hevonen on tottunut liikkumaan. Juuri pahin virhe on se, että päästetään hyvä kuntoinen hevonen lomailemaan uudessa paikassa, yleensä silloin hevonen vaan kerää turhaa energiaa.
      Normaali rytmi heti vaan käyntiin. Hevosella on kumminkin noin 20-23h vuorokaudessa aikaa ihmetellä tallin menoa ihan itsekseen, ei sen tarvitse tehdä sitä ihmisen kanssa :)

    • Kuljetuksen ajaksi kannattaakin laittaa heinäverkko eteen, niin hevosella on ajankulua matkan ajaksi ja se pysyy rauhallisena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      116
      6166
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      60
      5109
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      60
      4228
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3819
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      11
      3604
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      119
      3151
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2536
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2469
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      64
      2217
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      23
      1561
    Aihe