Miten ihmeessä saan siteestä irti olevan jalan pysymään laudalla? Hissiin mennessä on oltava takajalka irti, ja aloittelijoiden pitää aloittaa harjoittelu niin että etujalka on kiinni ja takajalka antaa vauhtia, ja sitten luisutaan menemään.
En tiedä onko lauta sitten niin liukas että se irti oleva takajalka lipeää aina, se ei siis pysy kuin pari sekuntia laudalla. Tästä syystä kaadun hississä koko ajan, enkä uskalla / kehtaa enää mennä hissillä, ja kerran jopa satutin itseni kun kaaduin ankkurihissikapulan päälle kun irti oleva takajalka lipesi laudan eteen ja taklasin sillä tavalla itseni.
Osaan laskea jotenkuten, aika aloittelija olen vielä eli temppuja en osaa, mutta rinteessä pysyn kyllä pystyssä melko kovassakin vauhdissa jos molemmat jalat on kiinni siteissä.
Lautani on aika uusi, vain parina päivänä olen sillä rinteessä käynyt ja ärsyttää todellakin tuo että en voi mennä hissillä. Kokeilimme jopa kaverin kanssa tasaisella niin että kaveri veti minua kädestä ja minä koitin tasapainoilla laudalla takajalka irti, mutta metrin päässä jalka jo lipesi, tein mitä tahansa.
AUTTAKAA!
"irtojalka" lipeää laudalta
3
1621
Vastaukset 3
- Sukkis
Ainakin ennen ollut saatavilla erilaisia tarra-tyylisiä ratkaisuja tuohon ongelmaan. Eli siteiden väliin liimataan "tarra-pala". Tässä yks esimerkki jos linkki toimii.
http://www.huuto.net/kohteet/burton-stomp-pad-liukueste-lumilautaan/312758836- Sukkis
"Tästä syystä kaadun hississä koko ajan, enkä uskalla / kehtaa enää mennä hissillä,"
vielä et rohkeasti vaan uudestaan. Toki ymmärrän et voi aristaa sitä jos kaatuessaan ittensä satuttanut. Kaikki siellä hississä välillä lunta keräilee ja itekin n. 20 kuluneen talven aikana oon suhteellisen monta kertaa hissi-uraa vaaka-asennossa laahannut :)
- pahastiturhautunut
Kiitos, pitänee siis harkita vakavasti jonkun liukuesteen liimaamista siteen viereen, kun siihen tarkoitukseen on härpäkkeitä myynnissä.
Tässä on nyt kesä aikaa tsemapa itseään, jospa se alkaisi sujua sitten ensi talvena. Tähän asti miesystäväni on siis kuljettanut minua autolla rinteen päälle (tietä pitkin pääsee huipulla olevan hotelin pihaan ja siitä lähtee heti hotellin vierestä muutama rinne), mutta onhan se aika typerää toimintaa, tosin mieheni ei valita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521013Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll17906Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501810- 46737
- 42674
- 37629
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30606Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE166553Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37540Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan57528