Näitä kylttejä oli vielä 60-luvulls esim.junissa. On syytä ottaa kyltit käyttöön:lieksalaisessa pankissa jonottanut somalinainen leiskautti pitkän räkäklimpin lattialle.
Älä sylje lattialle
semmonen tapaus
20567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Persuvalhetta.
Totta joka sana.
Lainatkaapa kirjastosta Arto Salmisen kirja Turvapaikka. Se antaa hiukka näkökulmaa tähän somaliasiaan. Salminen kun itse oli työskennellyt pakolaiskeskuksessa.Suosittelen myös kotouttamisesta vastaaville.
Varmaan oli junissa sylkykupit ja kieltotaulut
ÄLÄ SYLJE LATTIALLE
SPOTTA EJ PÅ GOLVET.
Totta joka sana.
Myös se on totta, että mamut sylkevät lattialle. Olen nähnyt omin silmin citymarketissa.
Jos Somalit sylkee lattialle esim Citymarketissa niin kutsu ihmeessä vartija paikanpäälle ja vartijan tehtävä on laittaa somput kuriin ja antaa ohjeistukset.Ja jos ei muuta niin kutsua poliisit paikanpäälle.Ja antaa porttikielto liikkeeseen,kauppaan.Kaikki on mahdollista jos halua on.
Mut hyi hel...on näillä uusasukkailla tavat toisaan. Itse oon saanu klimpin päälleni kun "erehdyin " eräässä kaupassa siirtämään heidän ostoskärriään syrjään et mahdun kulkemaan ohitse. Siin liikkeessä ei vartijaaa,jos ois nin takuulla oisin ottanu yhteyttä vartijaan. Eikö kukaan mikään taho saa näitä ihme-eläjiä kuriin lieksassa ??? Luulevat olevan parempaakin kansaa.
Somalit tuovat meille moukille tätä sylkemiskulttuuria. Varmaan sillä on tietty merkitys heidän korkeassa kulttuurissaan. Syljetään kun ei pidetä jostakin. Esimerkiksi koira on muslimeille saastainen eläin. Taluttaessani koiraani paikallisessa puistossa, ajoi somalityttö polkupyörällään ohitseni, pysähtyi ja sylki maahan muutaman kerran ja jatkoi sitten matkaansa. Ilmeisesti sekin käytös tarkoitti jotakin. Syljetään ollaanpa sitten ulkona tai sisällä, sillä ei ole väliä.
Tätä on jatkuvasti, koiraa kävelyttäessä tulee vähän väliä tilanteita, milloin alkavat huutamaan ja haukkumaan tai sylkemään koiran takia.
Mielestäni kouluissa opettajien tulisi kiinnittää tähän epäkohtaan huomiota, koirat ovat osa suomalaista kulttuuria ja tämä somalienkin pitäisi hyväksyä.
Spit !
We Spit !!! Alwaus!! We Spit!
Kyllä se apinaa jo ulkoisesti muistuttava ihmis elukka on elukka ja elukkoina pysyvät,
Klimppi insinöörin työnäyttteet tulisi kerätä muovipussiin ja tehdä sossu soilelle keitto.
Kamelikuskit kotimaan matkoillaan kuljettavat m e r s - virusta maahan.
Euroopasta on jo löytynyt. Milloin Lieksassa?
Tumma mamupoika sylki eteeni jalkakäytävällä pari päivää sitten. Tuntui tosi ikävältä tuollainen kulttuuri. Ymmärsin kyllä että kotona opetettua, että syljetään halveksittavalle asialle, kuten kantaväestöön kuuluvalle keski-ikäiselle tavisnaiselle. Harmi kun en hämmennykseltäni älynnyt sylkeä takaisin. Olisikohan poika hyökännyt kimppuuni moisesta vastaloukkauksesta.
Kuka käy ensimmäisenä vääntämässä *askan reunatielle ja kauppojen edessä seisoville jouto kyylääjille vesipyssyllä sian pissaa vastapallona.
Hehän sylkevät vain lattialle, sen voi siivota. Maahanmuuttajat ovat meille rikkaus ja voimavara!
Työttömät kantikset siivoamaan 9 euron päiväpalkalla. Vieraita pitää kohdella hyvin!
Taas persyt keksii lisää valheita. Mitään sylkemisiä ei tapahdu, jos ei siihen provosoida.
Monikultturin ihanuutta se vaan on, ei siitä tarvitse välittää. Kaikilla kansoilla on omat erityistapansa.
Lisää vaan harkinnanvaraista toimeentulotukea heille, ehkä he vielä joskus ovat siitä jopa kiitollisia.
Provosoida? Kuten taluttamalla koiraa, jonottamalla pankissa, tekemällä ostoksis?
Minun päälleni ei kukaan sylje, ei ainakaan toista kertaa. Sylkijä tulee kyllä tekosensa muistamaan ikänsä, olipa se kuinka korkeaa kulttuuria hyvänsä.
Nyt kyllä pitää sopeutua heidän kulttuuriinsa. Pois tuollaiset puheet!