Onko normaalilla UHF-puhelimella jonka lähetysteho on esim 10w mahdollista puhua normaalin PMR-puhelimen kanssa?
PMR-puhelimet ja UHF
Sallittuako?
181233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Riippuu taajuudesta.
Olipa kumma vastaus. Tottakai se toimii molemmin päin. Ongelma on vain siinä että UHF-puhelin voi lähettää kymmeniä kilometrejä sitä ääntä, kun PMR taas vain muutaman kilometrin. Eli jos teet noin, niin tosi moni PMR-puhelin kuulee sinut, mutta sinä vain lähelläsi olevat
Olipa kumma vastaus. Mikä se on se uhf puhelin?
http://www.jussinmaki.fi/kuva-data/18-FT1900.jpg
Tuon näköinen laite millä pääsee taajuksille 400-520 MHz
Ja nokkela sen tajuaakin, että se 446 taajuus alue (PMR) osuu tuohon haarukkaan ;)
Miten 145.5 taajuus osuu 446 taajuuteen? Ei kyllä onnistu. Eikä edes näytä puhelimelta. Noita käytetään vain sukellushommissa. Sukellusvene taajuudet ion harvoja ja siksi kulkevat veden alla valtamerien syvyyksiss.
400 ja 520 välille osuu tuo 446.. jos et usko, niin laske :)
Oijoijoi! Minustakin tuossa kuvassa ilmiselvästi 1455000 jotain. Onko sulla laskuopissa ollut vaikeuksia??
Laske ite alles vaan niinkuin tavallisesti teet tuossa tilanteessa.
Näkyy olevan vielä 199 miljoonaa päälle tuon.
Jos tietämätön kysyy asiasta jotain, niin hän EI halua pilkun nussitaa tai nippelitietoa, vaan hän haluaa jämäkän vastauksen. KYllä tai ei. Te "ammattilaiset" voitte keskenään kinastella noista nippelitiedoista.
Mutta kaiken kaikkiaan yhteenvetona. Kyllä onnituu liikenne puhelinten välillä
FT-1900 on kahden metrin aaltoalueen radio, ei 70 cm:n.
Pmr rules!
http://www.radio-tele.com/pmr/dx/dx.htm
http://www.radio-tele.com/pmr/dx/
Mikäs matemaatikko täällä taiteille?
446 okisi sama kuin 400 tai 500? Kuvakin näyttää minusta kaikelta muulta.Joko kyseunen kirjailija on sokea tai ei tunne numeroita. Luultavasti molempi parempi.
Tai hänhän onkin niitä lällärilällyköitä. Onhan se niin että kun kiertää sitä rumpuaan tarpeeksi kauan niin johan alkaa päässä hurisemaan.
Pilkun nussiminen SEIS! Jos halut oikealla radipuhelimella esim. PMR:n kanavalle 1 näppäilet taajuudeksi 446,005 MHz (omassa ei pääse sen tarkempaa taajuutta antamaan)
Mutta tuo ei ole suotavaa, koska silloin kanavaa 1 käyttävät PMR puhelimet jopa kymmenien kilometrien säteellä kuulaa sinut, mutta sinä vain muutaman kilsan päässä olevat
On teknisesti mahdollista ja laillisesti kiellettyä, koska PMR446-puhelimen suurin sallittu lähetysteho on vain 0,5 W.
http://fi.wikipedia.org/wiki/PMR446-radiopuhelin
Eihän sinne linjalle olla millään tavallisella PMR-puhelimella menossakaan, vaan normi radiopuhelimella. Se nyt jos PMR-puhelimet sattuu sen signaalin kuulemaan, niin sille ei voe mittää
Mikä on mielestäsi normi radiopuhelin?
Lisäksi uhf/vhf puhelimet on luvanvaraisia ja varsinkin 2 metriä ja 70 senttiä on radioamatööritaajuuksia joille höpöttely vaatii viestintäviraston hyväksymän tutkinnon jonka suoritettuaan saa radioamatööriluvan sekä radio-aseman luvan.
Lisätietoa esim : www.sral.fi tai www.viestintävirasto.fi
Semmonen puolen watin PMR-puhelin, minkä voi ostaa kuka vain...
No ja VHF/UHF puhelimilla voi puhua noille taajuuksille onglmitta, ja myös kuunnella niitä
CB-puhelin on halvin ja paras