D, K, R, K ja kuka?

Dharma, Karma, Rauha, Kukka ja kuka vielä? Ilo? Onni? Auvo? Valo? Aurinko? Tämän tyylisiä. Sukupuolesta ei tietoa vielä, selviää kun lapsi syntyy. :)

Kaikilla lapsilla VAIN YKSI ETUNIMI. Kuten vanhemmillaankin
15224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Hieman käy sääliksi nuo Dharma ja Karma. Valo on kaunis nimi.

Äänestä

Täällähän joku kyseli niitä hippinimiä sillon joskus, muistaako kukaan koska? Tässähän niitä nyt olis..!?

Äänestä

Dharma ja Karma ovat onnellisia kauniista nimistään, vain Karmaa on muutaman kerran nimen takia kiusattu, mutta vahvana tyttönä hän löysi siitä huumoria ja nykyisin "kiusaaja" on Karman hyviä kavereita. :) Dharman nimestä joskus jää tuo H pois, mutta yleensä kirjoitetaan aivan oikein. Tytöt ymmärtävät nimiensä merkitykset ja ovat sanoneet, etteivät parempia nimiä olisi voineet toivoakaan! :)

Äänestä

Sävy, Tähti, Aina, Eloisa, Lahja, Tuike, Ilta, Aura, Enne, Taivas, Toive

Aarre, Arvo, Aito, Elo, Into, Oma, Aate, Usko, Armas, Kaiku

Äänestä

Iloisa, Aamutähti, Illusio, Kulta, Muru, Illuusia Säihke, Hymy, Kesä, Ihana, Muusa, Sointu

Aatto, Ehtoo, Aika, Juhla, Valtti, Harmo, Iloittu, Varma, Koitto

Äänestä

Muisto, Riemu, Oiva, Into, Mainio, Sulo, Runo

Taika, Säde, Ilona, Onnea, Tarina

Äänestä

Tässä pojalle mutuama ehdotus:

Aarre, Aate, Aatos, Armas, Armo, Arvo, Jalo, Kauko, Mainio, Mies, Oiva, Onni, Raikas, Reipas, Riento, Sulho, Sulo, Taisto, Tenho, Toimi, Toivo, Uljas, Urho, Usko, Uuras, Vaito, Valio, Voitto

Äänestä

Kevät, Loimu, Kajo, Haiku, Iloa, Tuike, Hohde, Loisto, Tunne, Unelma

Äänestä

Poika syntyi muutama päivä sitten ihanaa saada tytöille veli! :)

Äänestä
  • Aarre tai Onni

    Äänestä

Sonni, Karju tai Hurtta.

Äänestä

Kuiske, Riemu, Akseli, Kaiho, Jalo, Kosmos, Armias, Kotivalo

Äänestä

Runo, Haiku, Kosmos vai Valo? Tässä meidän top4! :D

Äänestä
  • Valo sopii parhaiten siskojen nimiin.

    Äänestä

Zen?? Buddha?? Bodhisattva??

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Hippy Hippy Love kirjoitti:

Dharma, Karma, Rauha, Kukka ja kuka vielä? Ilo? Onni? Auvo? Valo? Aurinko? Tämän tyylisiä. Sukupuolesta ei tietoa vielä, selviää kun lapsi syntyy. :)

Kaikilla lapsilla VAIN YKSI ETUNIMI. Kuten vanhemmillaankin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu