Pakettimatka vai omatoiminen ekan kerran Kroatiaan

keski-ikäiset

Hei. Maa alkanut kiinnostaa ja suunnittelemme sinne matkaa. Emme aio vuokrata autoa emmekä paljoa välitä rantaelämästä. Metsäkävelyt ja esim luonnonpuistot on meille sopivampia, hyvää ruokaa ja vähän iltaelämääkin tietty.
Eli mitä kohdetta suosittelette, lähtisimme jo kesäkuussa . Olisiko parasta ottaa pakettimatka vai menisimmekö omatoimisesti, sekin käy.

6

854

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terve!
      Omatoimiseen matkaan yksi ehdotus:
      Lennot Splittiin. Kentältä on 10-15 min matka Trogiriin, jota itse pidän huomattavan paljon mukavampana paikkana viettää usempi yö, kuin Splittiä.
      Hakekaa Trogirista läheltä keskustaa (=vanha kaupunki) pieni hotelli siten, että keskustaan on kävelymatka. Esim. Villa Jidro, jossa olen itse viettänyt usein yön tai kaksi (jonka jälkeen olemme lähteneet purjehtimaan).

      Trogir itsessään tarjoaa paljon kulttuuria, mahtavan rantakadun, upean tunnelman vanhan kaupungin kujilla, ravintoloita joka lähtöön.

      Trogirista helppo tehdä "valmismatkoja" sisämaan luononpuistoihin. Lähin taitaa olla Krka, jossa mm. upeat vesiputoukset ja viehättävä pikku kylä Skradin, jossa sielläkin voi yöpyä, jos haluaa ottaa Krka-viereilun rennosti.

      Trogirista pääsee vesille esim. snorklausretkelle, tai Splitin kautta nopeille yhteysaluksilla isoille lähisaarille, kuten Brac ja Hvar. Näitä saaria ei kannata jättää väliin! Jos pariin kertaan laukun pakkaaminen ei "ahista", varatkaa pari yötä esim. Hvar Townista tai Milnasta tai Stari Gradista.

      Myös Dubrovnikissa käynti - ihan bussilla - on suositeltavaa.

      Suosittelen näitä, koska näistä on kokemusta, ja uskallan kehua. Kuuden viikon päästä alkaa omat Kroatia-(Dalmatia) -viikoni järjestysnumerolla 14 ja 15 :)
      -E

      • keski-ikäiset

        Kiitos ehdotuksista, kiinnostavaa todella. Alamme suunnitella matkaa, loman ajankohta vasta varmistui. Kesäkuussa varmasti tilaa löytyy ja reissusta tulee kiva kun ei vielä ole niin tukahduttavan kuumakaan. Hyvää reissua itsellesikin !


      • kroatiaanko
        keski-ikäiset kirjoitti:

        Kiitos ehdotuksista, kiinnostavaa todella. Alamme suunnitella matkaa, loman ajankohta vasta varmistui. Kesäkuussa varmasti tilaa löytyy ja reissusta tulee kiva kun ei vielä ole niin tukahduttavan kuumakaan. Hyvää reissua itsellesikin !

        olen seurannut pakettimatkat ja reittilennot kroatiaan ja reittilentoja on saanut edullisesti sekä splitiin ja dubrovnikiin. halvemmaksi tulee kun itse varaa myös huoneet netistä.
        paikallisilla matkanjärjestäjät tekee kivoja päiväretkiä heillä on hyvät bussit.
        dubrovnik on pieni paikka missä kaunis vanha kaupunki. kaunis rauhallinen kaupunki . hyviä ruokapaikkoja paljon ja turvallinen rauhallinen paikka. pääsee myös läheisille saarille.
        split on vähän isompi paikka. toinen reissu myös kesällä kroatiaan.
        positiivinen yllätys kroatia. muistuttaa italian rivieraa. ranta ihmisille se ei ole paras mahdollinen paikka jos haluaa hyviä rantoja. kyllä sielläkin silti uimaan pääsee kivirannoilla.
        dubrovinkissä lentoketältä ei kovin pitkä matka. suosittelen dubrovnik ja split ja niitä ympärillä olevia saaria.


    • Vain reppureissuja!

      No, itse olen 57-vuotias. Viime vuonna Splitissä, tänä vuonna Dubrovnikissa. Aina ns. reppumatka, viime reissulla en enää varannut etukäteen yhtään majoitustakaan, koska auton vuokraus oli edullista ja vuokrattavia asuntoja tai huoneita on runsaasti tarjolla. Omatoimista matkaa varsinkaan heinä-elokuun ulkopuolella ei kannata pelätä millään muotoa. Noissa eteläisen Euroopan maissa tulee kyllä toimeen ja matka on aivan eri tavalla antoisa kuin perinteiset pakettimatkat. Ei kannata jämähtää yhteen majapaikkaan, vaan voi pakata reput ja vaihtaa välillä uuteen paikkaan. Mahdollisimman vähän tavaraa mukaan.

      Vuosi sitten Splitissä menin ensiksi Trogiriin ja sieltä Splitin kautta Hvariin, sieltä Makarskaan. Sekin reissu oli upea, aivan bussien varassa silloin.

      Jos haluaa varsinaiseen omatoimi-/reppumatkailijan paratiisiin Euroopassa, niin sitten suunta Kreikan saarille! Ekakertalaisille ehdoton kohde, tosin kreikanhulluus jää päälle niinkuin meikäläiselle on käynyt jo neljännesvuosisata sitten ;-)

      • matkaaja

        Kroatiasta on myös lyhyt matka lautalla italian puolelle.


    • Miä

      Harkinnan arvoinen seutu on myös Istrian niemimaa. Itse olin Opatijassa viime kesänä, kiva kaupunki. Myös Zadar on mainio lomakohde. Omatoimimatkaajalle löytyy edullista majoitusta netistä, valinnanvaraa riittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      177
      988
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      672
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      76
      670
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      581
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      549
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      530
    7. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      520
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      37
      513
    9. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      499
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      488
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      273
      482
    12. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      464
    13. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      34
      455
    14. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      431
    15. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      428
    16. 21
      422
    17. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      26
      420
    18. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      415
    19. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      406
    20. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      67
      398
    Aihe